HJÄLP HENNS SVANS!!
Min kanin måste ha fastnar med svansen någonstans, för när jag kom hem ikväll låg det en tuss på gården och tippen av svansen satt fast i tussen!!
Vad ska jag göra? Hon blöder inte
Veterinär?
// Evelina
har utomlands om 2 dagar, får kolla om dom har någon tid…
vad skulle dom kunna göra?
Har du kollat kaninen? Blöder det? Verkar hon påverkad av det?
Mvh. Ida Lundahl
www.idalundahl.com / www.ovarpskaniner.weebly.com
hon blöder inte, men hon vill inte att man rör där. men det förstår jag, måste ha hänt för max 2 timmar sedan… ska kolla i morgon hur hon reagerar
Om det ser fint ut och det inte blöder hade jag avvaktat och hållt koll. Blir det rött och irriterat får man dock åka in snabbt tror jag. Tänker på att i svansen sitter skelettet ytligt, går en inflammation upp i skelettet är det nog inte vidare bra.
Mvh. Ida Lundahl
www.idalundahl.com / www.ovarpskaniner.weebly.com
ja jag får göra det, tack!
kaniner döljer sin smärta så hon kan ha ondare än vad det ser ut, hade uppsökt en veterinär snabbt då de kan bli infekterat .
Jag skulle ringa och rådfråga veterinär och inte åka in på en gång. Det kan hända att de säger att man ska decinficera och hålla rent plus hålla koll bara. Kanske klippa bort lite päls längst ut så det är lättare att hålla koll.
Ljustadalens kaningård