# Jag orkar inte.
Author: [Borttaget]

Alltså nej, nu orkar jag faktiskt inte mer.

Min kanin Molly har varit borta sen 1 maj, och sen dess har jag letat från ca kl 6 på morgonen till 11 på kvällen. Har inte kunnat äta (dock bara den första veckan) och inte kunnat sova, inte kunnat koncentrera mig på NÅGOT. 

Och det är så jävla (ursäkta mig) hjärtskärande att gå ner och kolla hennes tomma bur, och sen se hennes sele ligga där bara. 

Den idiotungen som släppte ut henne också, fyfan! Borde ha ett himla dåligt samvete, och den ungen ska allt få sin himla hämnd. 

Jag står inte ut längre, vad ska jag göra nu.. har gjort allt. 

ALLTING. 

Ingen har sett henne, och jag är så himla rädd för att hon inte lever mer. 

Varför ska detta hända mig? Jag var så lyckligt lottad som fick den fina kaninen, och nu kommer den där ungen och förstör allt. Släpper ut min kanin. Och sen förstör mitt liv.

Barnet erkänner dock inte ''direkt''. Utan han gömmer sig när han ser mig, puckot var hemma hos oss och sprang på vår tomt dagen innan Molly försvann. Jag matade henne runt 5 på eftermiddagen och gick in, innan det var han och några kompisar och sprang på vår tomt. När dom såg mig gömde dom sig. Och jag är säker på att idioten var hemma hos oss och släppte ut henne där vid kvällen. För hennes mat var inte uppäten på morgonen när mamma kollade till dom. 

Förstår ni hur hemskt det är att få ett samtal när man sitter på lektion, och ens mamma berättar för en att ens kanin är borta. Det är så sjukt hemskt, så jag finner inga ord. 

Jag klarar inte detta mer, och jag har fått så \*\*\*\*\* mycket hat. Speciellt på ask.fm, där folk skriver åt mig att jag inte kommer hitta henne. OCH MASSA. kolla för bevis! ask.fm/aynanaz  
  
Ursäkta, jag skriver av mig nu bara. Men vad skulle ni gjort?

Att det ska hända mig, varför MIG? 

Skäms för att vara människa, man släpper inte ut andras djur.

## Comment 1
Author: tilde&twix

Finns för dig Aynaz, var Molly än är så är jag säker på att hon aldrig kommer sluta älska dig. Allt hopp för er båda ❤️

## Comment 2
Author: ninor

Usch. Vad trist att folk inte kan respektera andras saker och djur. Man släpper tame fan inte ut andras djur. Men..Hur svårt och hårt det än låter så är det snart en månad sedan. Hoppet att finna fina Molly är ju betydligt lägre nu än vad det var första dagarna. Sanningen är alltid svår att acceptera, speciellt när man sörjer. Kom bara ihåg att du är människa och att det är tillåtet att ha en massa känslor; ilska, sorg, glädje, you name it. Och vart Molly än nu finns nu, så är jag övertygad om att hon har haft ett bra liv hos dig. 🌺

## Comment 3
Author: Fridaaaa

Det är så himla trist när folk inte kan skilja på ditt & mitt, eller fått lära sig vad man får göra & inte göra 😕 Eller skiter i det helt enkelt.

Och trist med respektlösa människor också som håller på.  
Du har verklige gjort allting du kan för att försöka hitta henne! Du är en toppenkaninägare och verkligen visat hur mycket du bryr dig om Molly,❤️

## Comment 4
Author: spacesheep

Hoppas hon kommer tillbaka, lider med dig! :(

## Comment 5
Author: Lurvas11

Styrkekramar till dig ❤️

## Comment 6
Author: fsigge

hände mig en gånga när jag hade mina marsvn en sommar i hagen så kom två små idioter in på vår tomt dagen innan och kom och så om "det fanns något". Mina föräldrar och jag pratade med deras föräldrar och de var jättearga. jag går i samma skola som dom fortfarande och dom skäms varje gång dom ser mig men jag bryr mig inte för det är dem värda! Jag tycker du ska prata med deras föräldrar och sätta dit dem ( om du vet vilka som är deras föräldrar).

Styrkekramar!🤗

## Comment 7
Author: Mannez

Idioter finns det alltid gått om och många saknar tvärr respekt för djur utan ser de som roliga leksaker och tror därför att det kvittar om man olovligt gör nått med andras djur, för då kan man bara köpa en ny kanin istället. Nä, fyfan för sånt folk som inte respekterar djur och andras egendomar.

Hoppet finns ju ännu att hon lever, men ärligt talat, chansen är inte stor. Och jag lider verkligen med dig, men jag kan ändå inte påstå att jag förstår din smärta, då jag aldrig upplevt den. Men jag vet hur ont det gör att förlora en högt älskad vän. När min första kanin, Stampe, som jag haft sedan jag fyllde ett dog så ville jag bara lägga mig ner och dö. Men man kommer över det och du för aldrig glömma Aynaz att du fortfarande har dina andra kaniner och de lär inte försvinna i första taget. Minnet av Molly kommer för evigt finnas med dig i ditt hjärta. Och du har all rätt att sörja, så länge du vill. Men med tiden kommer det kännas bättre, det kan jag lova dig.

Jag förstår även att du vill skita i allt, lägga ner kaninhoppningen och försöka att inte minnas då det gör för ont. Men jag vet att det är något du älskar, så om jag får ge ett förslag. Släpp det ett tag, ge dig tid att sörja och börja läka och du ska se att orken och viljan kommer tillbaka.

Tusen styrkekramar ifrån mig och mina kaniner. ❤️

## Comment 8
Author: AkaiTsuki

Tycker du ska gå och prata med den pojkens föräldrar och ta med dina egna också om det går. Skulle hemskt gärna vilja se honom få en utskällning

Kram❤️

## Comment 9
Author: Saffran.

Jag hoppas av hela mitt hjärta att Molly finns någonstans där ute och hittar hem till dig tillslut. Usch till ungar det finns.  

Många många styrkekramar till dig Aynaz! 🌺❤️

## Comment 10
Author: Elin_d

Stackare! 😕

Håller med #8 du borde "sätta dit" honom!

Lider med dig Aynaz och hoppas verkligen på att du hittar din älskade kanin, 1000 styrkekramar till dig!❤️

## Comment 11
Author: Summerdogs

Fy för den ungen! Jag blir så himla arg när jag läser detta!!

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Synd om dej och henne . gillar inte be barnet som gjorde de mot dej fy så arg man blir att de barn förstör ett liv :(

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Tack alla fina. Det gör mig glad att se att det finns en del som bryr sig!❤❤❤ kramar! Den där ungen har vi patat med flera gånger, så fort vi sa "varför släppte du ut min kanin" blev han blek och bara "ööö äääh öö" sen sprang han iväg. Vi ska prata med föräldrarna, mina föräldrar gick ju dit och pratade med ungen. Fast dom fick inte gå in i huset, jag var så himla ledsen och bröt ihop bara jag stod upp så jag kunde inte följa med. Annars skulle jag tagit mig in i huset på något sätt. Jag är bara så förbannad. Fy farao. Mollys uppfödare, som verkligen är bäst.. Hon erbjöd mig att få låna mamman till Molly till nästa år (om mina föräldrar hår med på det) och ta en kull på henne. Så det kanske kommer mollylillasystrar.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Och det jag vill säga mer är att ni vet.. Av alla kaniner, brukar man ha en som faktiskt betyder lite extra. Jag favoriserar inte mina djur, men denna gången... Ja. Molly tog sån stor plats i mitt hjärta, hon är ett sånt mirakel. Solliden var hon bärs på att dö 3 gånger, men uppfödaren gav henne en chans. Och därmed fick hon namnet "livets lilla mirakel" Jag blev så lyckligt lottad, och fick köpa denna ungen. Jag hade tjatat länge, och i julklapp fick jag en lapp där det stod "siribebis". ❤ Hon var leveransklsr i februari, då jag hämtade henne. Redan först dagen gjorde hon glädjeskutt och allt.. När vi tränade hoppning flög hon över alla hinder, som om hon inte gjort något annat. Sen debuterade hon i hoppning på: 0+3 fel i krok 0+1 i rak Min älskade lilla flicka, det gick så fort alltså. Jag längtade så mycket till att se henne växa upp denna sommaren, men nu skiter allt sig. Kolla på aynaz12 på youtube och kolla videospelare på Molly.

## Comment 15
Author: bambiiii

Styrke kram Aynaz.. <3 :(

## Comment 16
Author: Fridaaaa

#13 Det vore ju toppen om du fick göra det! 🙂

## Comment 17
Author: [Borttaget]

hoppas du får låna henns mamma och göra kull👍

styrke kramar i från mej och djuren 🤗

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Hoppas att du får hem lilla Molly. Vet att det finns personer som hittat kaniner ute och sålt dem vidare. Här får man ha hänglås på uteburarna för det finns de som tar dem. En grannflicka fick hela kullen bortrövad bara mamman kvar och ungarna var inte färdiga för att lämna mamman ens. Det är tragiskt att man inte kan känna sig säker ens för grannbarn.   
  
Styrkekram från oss också!

## Comment 19
Author: Toffs

13# De kan inte ha gömt henne i huset då, eftersom ni inte fick gå in där?

## Comment 20
Author: Mannez

14# Att det finns vissakaniner som har det där lilla extra som tar en speciell plats i ens hjärta känner jag mycket väl igen, jag skulle dö flera gånger om ifall min Neo skulle försvinna.

Tusen styrkekramar åt dig!

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#19 Du har en poäng... 

\- Ingen har varken hört eller sett henne.  
\- Ungen gav inget vettigt svar.   
\- Kanske ville ungen ha en egen kanin?   
  

Knacka på och fråga om de har några djur? Molly är snäll & kulle aldrig föra oväsen kring sig så knacka på & fråga?   
  

(P.S. Aynaz: Håller fortfarande utkik på nätet efter annonser & runt omkring samt i göteborg efter lappar. Men det är väll du som satt upp lapparna vid inseros?)

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#22 Om de blivit av med sina kaniner kanske de vart sura på er? Vet folk som reagerar välldigt starkt när de blir tillsagda. Tycker du ska kolla iallafall. Det finns ju chans att de har en bur som hon sitter i?   
Nej, nu tänker jag välldigt illa om människor igen, sorry🤦‍♂️  
  

Tyckte jag kände igen bilden, tar den vägen med bilen på väg till pappa, men som sagt: Håller koll runtomkring!

## Comment 23
Author: Fridaaaa

#22 Usch vilka människor! Nej såna ska inte ha djur om de gör så 😕

Bra att ni anmälde. Mycket bra gjort!

Men lider med dig som inte hittat Molly, hade någon av mina älsklingar försvunnit så, hade jag känt likadant, speciellt vissa av dem 😕

Kram🤗

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Vi stöttar dig till 110% Aynaz!❤️

## Comment 25
Author: Emelice1206

Jag kan inte tänka mig saknaden du känner, hur ont det måste göra. Jag kan inte, och vill inte, tänka mig hur det känns. Min Diesel är mitt hjärtas skatt.

Jag har dessutom läst lite på din Ask, och förstår inte hur hjärtlösa och sjuk i huvudet man kan vara. Det är mobbning och mobbning är inte okej. Aldrig, aldrig, någonsin. Usch, jag blir äcklad av alla som ens ORKAR skriva sådant till dig. Ibland önskar man allt var omvänt nästan, så de fick känna smärtan...

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#30 ja det är verkligen hemskt, nej.. Den personen vet jag vem det är också, så försöker inte ta åt mig. Men det r inte lätt, det är min kanin som är borta liksom.. :(

## Comment 27
Author: Jills

Nu tänker jag gå OnT igen och bara säga att jag lider med dig! Jag hoppas verkligen Molly hittar hem igen. Jag har haft flera kaniner som har rymt (eller blivit utsläppta, svårt att veta) men alla har till slut hittat hem.  

Det känns ju verkligen som du gör allt i din makt för att få hem din kanin igen. Försök att inte låta dig dras ned av otrevliga människor som säger dumma saker, hämta kraft från dina nära och kära istället och från oss här på KiF som bryr oss och håller tummarna!

## Comment 28
Author: Inaarah

_Off topic-kommentarer bortrensade._

## Comment 29
Author: Zabbio

Stora styrkekramar till dig TS. Kan bara föreställa mig hur jag hade känt om nån släppt ut min Zplit (hoppkanin jag haft förut, som kom på inkallning och gick med lös på promenader m.m.) och han hade försvunnit.

Gör vad som känns rätt för dig, men kom ihåg att om du skulle välja att skaffa en ny kanin för att kunna träna och få sällskap så betyder inte det att du glömt din Molly eller älskat henne mindre för det... 

Jag vet inte vad andra sagt för dumheter, men kan inte tänka mig att det finns något i situationen som du kan bli klandrad för. Låt dem inte dra ner dig.  

Jag hoppas så klart att hon kommer tillbaka. Så snart det bara går. Det är nästan så att man önskar att de behållit henne, om så bara för att hon ska finnas kvar så att hon kan bli hittad. Ta hand om dig och lycka till.
