# Skaffa en till kanin?
Author: [Borttaget]

Hej!  
Jag har en 2,5 år gammal Teddy Löwen, hane som jag fruktar kommer bli ensam nu när hans tidigare kompis inte gick ihop med honom längre.  
  
Skulle behöva hjälp med vad jag ska göra! Ska jag skaffa en kanin till honom? Och bör det vara en hane/hona som är unge/vuxen? 

Samtidigt vet jag inte om jag är redo för en till kanin, det är ju en massa extra arbete och ett stort inköp. Men det är väl olagligt att ha kaniner ensamma? (Går i gymnasiet och bor en bit bort, så kommer hem ganska sent)

Han hamnade i bråk med den förra och blev skadad, så han kanske är rädd för andra kaniner nu? D:  

Usch! Det här är jättesvårt! Jag vill bara att han ska ha det bra!

  

Om det är till någon hjälp kan jag beskriva honom lite:  
Han är nyfiken men ändå på sin vakt, gillar inte främlingar utan bara folk han lärt känna. Han har bytt omgivning många gånger, då jag flyttat hit och dit och tagit honom med mig. Han har bott inne i bur, lös i rummet, utomhus, i hage och nu ute på balkongen. (dock bara tillfälligt. Jag vaktar just nu en väns fåglar och ormar och ville inte lämna Levi hemma själv i en vecka!)

När han får röra sig på stora ytor är han överlycklig! Hoppar och har sig! Han är van vid att bli hanterad med borstning och klippning då han är långhårig. Väldigt liten och väger bara 1 kilo ca. Han har aldrig bitit eller varit aggressiv på något sätt!

  

Skrev väldigt långt nu, men hoppas ni orkar läsa och kan hjälpa mig!  
Vore väldigt snällt!  
  
\-Lina

(en till kanin, eller ingen alls?)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det är inte olagligt att ha kaniner själva. Hade jag varit du hade jag avvaktat och låtit honom bo själv och se hur de funkar, om han är glad osv.

## Comment 2
Author: Fridaaaa

Eftersom din är hane, behöver du skaffa en hona till honom som sällskap. Han är väl kastrerad?

Nej det är inte olagligt att ha kaniner ensamma. Det är marsvin det är lag på att de ska vara minst 2.  
I lagen står det "bör" ha sällskap, men alla kaniner vill inte ha sällskap och okastrerade hanar ska man inte ha, och 2 kastrerade hanar är bara stor risk att ha ihop.

Går även bra att ha dem i burar bredvid varandra om man vill det 🙂

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Man kan ha kaniner ensamma 😊 Det är Ingen lag att man måste ha två kaniner ☺ har själv bara en kanin ☺

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#1 Okej, tack för svaret :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#2 Han är dessvärre inte kastrerad än :/ Jag hade tänkt göra det den här månaden, men fick inte ihop pengar till det. Men så fort jag får det kommer jag självklart lägga pengar på det! :)   
  
Tänkte också att hona skulle vara bäst ^^ Men ska det i såna fall vara en unge eller en vuxen? :3 Vissa honor kan ju vara väldigt teretoriska (vet inte hur det stavas)  
Själv är han inte den dominanta typen.  
  
Det kan man också ha :)  
  
Tack så mycket för svaret! :D

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#3 Hur bor din kanin? Hur stor  yta får h\*n röra sig på? Tänkte bara om det finns något som jag kan förbättra :)  
  
Han var ju ensam innan vi skaffade den andra, och då var han dessvärre inte så glad :(  
  
Tack för svaret! :)

## Comment 7
Author: Storkebodas

Men vilken kanin gick han ihop med innan? Var det en hane?

## Comment 8
Author: Fridaaaa

#5 Men du sa att han hade haft kompis innan? Vad kompisen kastrerad då? Eller vad var det för kön på kompisen?  

Låter bra, sedan måste man vänta 4-6 veckor efter kastrering innan de kan släppas ihop.

Unge under 4 månaders ålder är inte att rekommendera, utan minst 4 månaders ålder hade jag valt. Ifall det blir bråk eller så, har den större chans att försvara sig och så.  
  
Tänk också på att ha stor yta. Jag personligen hade inte haft under 1,5-2kvm till 2 kaniner, pga att de behöver ha sina revir osv.  
Det är såklart lagligt med mindre bur, men det är vad jag rekommenderar.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Vi har två kaniner; Hoppsan och Ellie, men de bor i varsin egen bur.   
Hoppsan är snart 2 och kastrerad, men han är inte så förtjust i andra kaniner, han vill hellre ha sitt utrymme. Han har en bur ihopkopplad med en hage inomhus och innan Ellie kom till oss var han och är fortfarande jätteglad och stormtrivs🙂

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#7 Ja, det var en hane :) Dock en okastrerad :( Jag vet nu att det är olagligt och att det var extremt oansvarit av mig att låta dem vara tillsammans. Jag kommer aldrig någonsin släppa ihop två okastrerade hanar igen!

## Comment 11
Author: Fridaaaa

#10 Ok, låter bra att du inte kommer göra det igen 🙂 Och vilken tur att det inte gick illa! 🙂

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#8 Det var en hane och de gick ihop i drygt ett år innan det blev kaos. 

Tänkte också på det med ålder och att den måste kunna försvara sig själv om nu Levi skulle få för sig något dumt. Jag vet inte hur han reagerar på andra kaniner efter det som hände med den andra kaninen. :(   
  
Kollade upp det med kastrering, så det är jag medveten om :)  
  
Och självklart är stor yta viktigt! När jag tänker efter kan det ha varit det som utlöste bråket mellan Levi och Kito... Tidigare hade de haft hela tomten att röra sig på, men när vi flyttade blev det-visserligen en tomt- men en betydligt mindre sådan!  
  
Hemskt glad att få så bra svar! :3

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#9 Vad mysigt det låter! :3

## Comment 14
Author: Fridaaaa

#12 Ja dels för ytan men även stor del just för att de var okastrerade hanar.  
  
Lycka till!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#11 Ja, verkligen! :) Allt hände bara så fort! Dagen innan var allt som det brukade och dagen efter saknade Levi päls på halva kroppen :( Det var ytliga sår, men ändå rätt så brutalt. Veterinärkostnaderna gick på 3000 kr!   
  
(Det vore bra om alla kunde hjälpas åt att sprida fakta om hur illa det kan bli, även om det verkar bra!)

## Comment 16
Author: Fridaaaa

#15 Ja det kan gå riktigt snabbt.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#14 Jo, det spelade så klart också stor roll :s

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#14 Tack! :3

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Har honom i kompost galler bur och sen får han även springa i mitt rum :-) han är inne kanin:-)

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#19 Va mysigt! Hade så förut, men nu bor vi ganska trångt så han är tvungen att bo ute :(
