# (S) Två kaniner i Stockholm
Author: [Borttaget]

Jag har beslutat mig för att mina två kaniner Oskar och Esmeralda ska få komma till ett nytt hem där de kan gnaga och gräva fritt samt springa relativt obegränsat. Jag upplever inte att min lägenhet på 26 kvadrat är tillräckligt stor för dem båda eller tillräckligt naturlig miljö som i förlängningen kan ge dom absolut bästa livsstandard. Helst ser jag att de kommer ut på landet, får bo i ett stall, inhägnad eller liknande, men alla förslag kommer definitivt att beaktas! Viktigast är att de säljs tillsammans till någon som har tid och plats att ta hand om dem resten av deras liv. Oskar: Född 3/9-12. Kastrerad och rumsren, gör sina behov på låda. Tam som en hund, kommer när man ropar etc. Mycket snäll och lojal vän. Muskulös kropp på omkring 5 kg, men är Belgisk Jätte till rasen och kommer med största sannolikhet att växa ytterligare. Viltgul i färgen. Esmeralda: Född 19/12-12. Ej kastrerad. Osäker på om det behövs. Ej heller rumsren, men har definitivt potential att bli. Kanske den snällaste kanin jag nånsin mött. Lite försiktig av sig, men har gjort otroliga framsteg det sista och kommer numera fram på sina egna villkor. Är väldigt förtjust i Oskar och söker sig ofta till honom. Esmeralda är blandning mellan hermelin och - jag tror - dvärghare. Hon är bland de vackraste kaniner jag någonsin har sett. Det var lite kort om dom båda. Jag har haft uppe annonsen om Oskar tidigare men plockade bort den då jag hade flertalet intressenter. Dock hörde jag sedan inget mer från dessa så nu lägger jag alltså upp en annons på nytt. Jag vill ha 1500 kronor för Oskar och Esmeralda. Ingår gör nyinköpta hundbäddar från Alba Zoo, två toalådor, en stor säck hö, toapellets, ätpellets, klosax, transportbur till Oskar, klosax, sele till Esmeralda, matskålar m.m. Priset kan diskuteras, hemmet viktigare. Vi finns i södra Stockholm.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Oskar...

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Esmeralda...

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Esmeralda...

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Esmeralda...

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Esmeralda...

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Esmeralda...

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Esmeralda...

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Hoppas verkligen att du hittar ett bra hem åt dom 🙂

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Förresten, ingår bur/ar? 🙂

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Tack! Det hoppas jag med. Bur ingår inte, har i ärlighetens namn mycket svårt att se kanin i bur - i synnerhet Oskar som är mer av en hund än kanin, men det beror ju naturligtvis på hur stor buren är. I mitt tycke är de burar som säljs i zoobutiker alldeles för små.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#21: Ja! Jag ska ev skaffa en dvärgvädur snart😃 Den kommer bo inne och ha 160 bur + kompostgallerhage i hela rummet så den kan springa som den vill :) För vi använder inte det rummet, så blir mitt kaninrum 🙂

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Det låter toppen! Jag har tyvärr inte den möjligheten eftersom jag bor i en enrumslägenhet med kokvrå och sovalkov, vilket innebär att kaninerna är i samma rum som jag hela tiden. Det går inte att stänga om sig.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#23: 🙂Hade gärna velat haft Oskar, istället för hund liksom ;) Nä, skoja. Men han ser så mysig ut, man vill bara ligga och gosa med honom i soffan, och så kunde han springa runt i en stor hage i trädgården ❤️Tror dock att pappa tycker att han är "för stor" för att ha hemma😉Vilken ras är han (om du vet) :)

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Han är Belgisk Jätte...

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Såg det nu 🙂

Hör av mig ifall jag är intresserad 😉

## Comment 25
Author: Graden91

Oskar är grymt vacker, han skulle nog faktiskt passa in hemma hos oss med chihuahuan å katten å mina andra kaniner ;) dom säljs inte var för sej? :)

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#27: Först var tanken att de skulle säljas var för sig, men den senaste tiden har de blivit så otroligt fästa vid varandra så jag kan nog inte riktigt med att sära på dem...

## Comment 27
Author: Graden91

Okej :)

## Comment 28
Author: Saaara

Jag tycker det ser ut på bilderna att dom verkar vara lyckliga hos dej :)

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Det stämmer nog, men jag känner att utomhusalternativet skulle vara ännu bättre... Önskar att jag hade en balkong åtminstone.

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Putt

## Comment 31
Author: Emelice1206

Gud så härligt för de att leva fritt! Tänk på att om de bor utomhus hamnar de antagligen i bur bara... (vet förstås inte hur det är hos alla)

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Mm, men tyvärr måste ju både jag och kaninerna trivas. Det hela var ett misstag från första början, men i vanlig ordning lät jag känslorna gå före den där långsiktiga planeringen om att ensam ta hand om djur under flera år framöver. Nu vill jag bara att de ska komma till ett kärleksfullt hem så snart sim möjligt.

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Vilken fin inredning och härliga mattor du har, ser mysigt ut för kaninerna👍

## Comment 34
Author: Emelice1206

#34 Aha, okej, ja, då förstår jag 🙂

## Comment 35
Author: [Borttaget]

Jag älskar rosa! Det kanske märks? :-) Har nu fått ett mail från en tjej som verkar väldigt intresserad, men bor en bra bit ifrån mig så när det gäller transportfrågan får vi se hur den ska lösas. Håller tummarna på att det är seriöst! Hon bor precis som jag hade tänkt mig i en gruvstuga! Jag kan inte tänka mig något mer lämpligt framtida hem.

## Comment 36
Author: [Borttaget]

Fick ytterligare ett mail från en intressent nu ikväll. Denna bor i Stockholms skärgård. Det känns som att jag i slutändan kommer få tvingas välja mellan två eller flera bra alternativ... Nåväl, jag ska försöka att inte ha någon brådska.

## Comment 37
Author: Gaiezza

Är dem rumsrena? :) Kan vara intressant :)

## Comment 38
Author: Emmetem

#39 Står i informationen i #0.
