# Tid
Author: kaaniin

Hej! Jag skulle gärna vilja ha fler kaniner men vet inte om jag har tid till det. Jag har skola och träning som tar väldigt mycket tid, och jag vill ju inte att kaninerna ska sitta ensamma länge i sina burar. Hur får ni andra ihop det? Jag tänker främst på uppfödare som kan ha runt 10 kaniner och jobb på det, hur hinner ni? Hur ser era dagar ut? :)

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Jag studerar heltid på högskola. Men har en del hemmastudier också. Har andra djur utöver mina 5 kaniner. Men jag prioriterar.  
Har en innekanin som är lös i huset på dagarna/kvällarna när vi är hemma och utekaninerna kommer ut i hagar när vädret tillåter, enbart när vi är hemma dock. Men de har stora ytor, så det går ingen "nöd" på dem. Prioriterar helt enkelt 🙂

Jag har 1 hund, 2 katter, 6 marsvin och 5 kaniner. Min sambo hjälper till när det behövs med kaninerna & marsvinen men jag har främsta ansvaret 🙂 Hunden & katterna sköter vi tillsammans.

## Comment 2
Author: kaaniin

#1 Oj, så många djur! 👍

Ja, det gäller ju att man prioriterar som du gör, även om man får fullt upp! 😉

## Comment 3
Author: dorishermelin

Jag försöker också att palnera vecka för vecka extra aktiviteter som djuren har. Jag studerar också heltid och har 19 djur varav 6 st är kaniner. På morgonen ger jag kaninerna mat och vatten och kollar så de är pigga. Den ena kaninen går ofta lös och är med mig i stallet och kelar och motinerar. Sen har jag en kanin inne hos mig som får mest uppmärksamhet på kvällen med gos och får springa fritt när jag är där och kan passa henne lite. Resterande fyra gör jag nått extra med när det passar under dagen. Mina sitter också i ganska stora burar, alla utom den uppe hos mig som sitter i en mindre, men den går också lös mera.

Sen går de ut i hagar ute när vädret passar.

Förutom detta försöker jag lägga in hoppning, leta godis ut i sele minst 2 gånger/ vecka/kanin

## Comment 4
Author: KaterinaPetrova

Min mamma brukar hjälpa mig med att mata kaninerna när jag är i skolan. När jag kommer hem går jag ut till dem och gör det vanliga, gosar lite och så.

Senare på kvällen får de något gott + nytt vatten.

## Comment 5
Author: kaaniin

#3 Smart att planera innan hur det ska bli i veckan, så att man inte råkar missar något:) Och kul med lite speciella aktiviteter ;)  

#4 Bra att få hjälp så att man inte behöver göra allt själv, och att ha rutiner :)

## Comment 6
Author: Fridaaaa

#2 Marsvinen bor 2 och 2, så inte så farligt.  
Katterna är inte så krävande, och hunden hjälps vi åt med 🙂 Och sambon hjälper till ibland med om jag behöver 🙂  
Men finns bra med tid för mig själv också 😃

## Comment 7
Author: kaaniin

#6 Okej, då var det ju inte så farligt ;) Bara man har tid så är det ju jättemysig att ha djur!^^

## Comment 8
Author: tlover

att ha samma rutin varje dag sparar jättemkt tid som man kan lägga på annat (tex gos) jag är klar med matning och vattning av alla djur på ca ½ timme och då har vi inte bara kaniner (7 st) utan också höns (5 st), katt och häst. matar och vattnar vi djuren tillsammans jag och min man går det bara på en kvart. (nu på vårkanten alltså midvinter och sommar har andra tider)

men kommer man på nått som kan göra så att det går snabbare ska man  såklart testa det

## Comment 9
Author: kaaniin

#8 Ja, rutiner är bra när det gäller t.ex. utfodring och nytt vatten. Saker som kel och rastning är nog enklare att göra när man har tid för det, utan bestämda rutiner. :)

## Comment 10
Author: Fridaaaa

#7 Precis :) har inte mer djur än vad jag har tid osv med 🙂 Är viktigt 🙂
