# Har hon brist på något?
Author: Sagha1233

Hej Min kanin har haft problem i pälsen sen i somras. Det ser ut som hon mjällar i bakre delen av kroppen. Jag vet inte vad det är. Har hon brist på något? I morse när jag skulle ge henne vatten s åsatt det fast en klump med Kanin bajs i baken. Det verkar som hon har svårt att gå på toa eller tvätta sig... Om det är någon som vet något om dem här problemem så varsnäll och ge mig lite tips.

## Comment 1
Author: Mapel

Hur gammal är hon? Vår gamla hanne hade problem att tvätta sig när han blev äldre. Han var då iof uppemot 10 när han började få problem, och blev 13 år. Men de 3 sista åren så hade han ofta bajskockor i baken och han fällde inte riktigt som han skulle heller. Såg på bilden att hon hade en del små tofsar med hår som satt kvar, precis så såg han också ut så vi fick hjälpa till genom att borsta och plocka hår på honom de sista åren. Kanske kan vara därför som hon mjällar, att hon inte riktigt lyckas tvätta sig ordentligt. Vi brukade försöka klippa ner pälsen lite och även duscha av baken på honom ibland. Men då krävs ju att hon är lite lugn av sig, annars kan ju duschandet bli lite jobbigt :) Men mycket möjligt att det är något hon har brist på, kan dock inte hjälpa dig med vad. 

Hoppas det hjälpte något. :)

## Comment 2
Author: AkaiTsuki

Kan vara mjällkvalster också,  dock bör du ringa och höra med veterinär om det med baken. Glöm inte att hjälpa henne nu när hon verkar ha problem med det.

## Comment 3
Author: Wida

Jag tror det kan vara pälskvalster eller mjällkvalster, och då behövs veterinär och behandling!

  

[läs mer här](http://kanin.ifokus.se/discussions/4d714a38b9cb46222705de53-palskvalster)

[här](http://www.skhrf.com/kvalster.html)

och [här](http://www.veterinaren.nu/kanin/sjukdomar/infektioner-och-parasiter/utvartes-parasiter-kanin/)!

  

Inget farligt men går inte heller bort av sig självt

## Comment 4
Author: Sagha1233

Tack så mycket för hjälpen :-)

## Comment 5
Author: minaninar

Låter som någon form av kvalster. Som alla sagt.

Att det sitter fast bajs är inte bra. Hjälp o tvätta.

Och det låter som om det är dags för veterinärbesök för att kolla de sakerna.

Tänk på att man inte kan använda frontline på kaniner mot kvalster då det är giftigt för dem.

Lycka till!

## Comment 6
Author: Sagha1233

Jag vet inte om det är kvalster...vi har en annan kanin också. Dem bor i samma bur. Den andra kaninen verkar inte ha några problem.

## Comment 7
Author: Fridaaaa

#6 Fast bara för att den ena är drabbad men inte den andra, utesluter det ej att det kan vara kvalster ändå.

## Comment 8
Author: minaninar

Det låter iaf som någon sorts parasit.

Jag tror det är så att kvalstrena finns naturligt, men att ett djur som är sjukt eller har nedsatt immunförsvar drabbas av att de små krypen tar över.. Ev. kan det förklara att den andra kaninen inte visar några tecken? Men förmodligen bör båda behandlas - om inte annat för att den andra inte ska smittas tillbaka. Men nu gissar jag.

Men bajset i rumpan ska man hjälpa till o tvätta bort, och sedan ska man inte ge några gottisar utan bara hö (och eventuellt liiite pellets) tills det går över.

## Comment 9
Author: Sagha1233

Ok, tack :-D

## Comment 10
Author: fsigge

hur gammal var din kanin?

## Comment 11
Author: Frosstis

#8 Vart har du varit? Vi har saknat dig här på KiF :D

## Comment 12
Author: Sagha1233

Hon är ungefär 3 år

## Comment 13
Author: minaninar

#8 Haft jobbigt i livet och inte orkat med att vara så mkt på nätet.

Trevligt att höra att jag är saknad av somliga!😘

On topic:

Hoppas ni har fått chansen att ta till veterinär nu o kolla vad det är.
