# Hur mycket grönsaker?
Author: *Rapuntzel*

Hejsan.

Är lite nyfiken hur mycket och hur ofta ni ger era kaniner färska grönsaker?

Har läst en del och uppfattar att många har olika åsikter. Vad tycker du och hur ger/gör du? 

(Förstår att ni ger hö, vatten säkert dem flesta pellets... men är intresserad av just grönsaker).

## Comment 1
Author: Lurvas11

Mina får något nästan varje dag, dvs: morot, paprika, äpple, päron, gurka, mm.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

min cesse får lite i bland

## Comment 3
Author: MalinFrosch

Min får varje dag. På kvällen. En blandning av det jag har hemma för tillfället. Brukar bli botten i skålen.

## Comment 4
Author: KaterinaPetrova

Varje dag, ½ morot eller lite gurka.

## Comment 5
Author: farvendal

Nästan varje dag, morot, äpple och paprika är vanligast men förekommer även annat

## Comment 6
Author: NaDa...

Ger grönsaker 5 - 6 gånger i veckan vintertid. Sommartid så ger jag bara grönt utifrån. :)

## Comment 7
Author: Kiyona

Jag ger varje dag tre olika sorters grönt minst. Brukar ge spenat, mangold, rucolla, groddar av olika slag, bön-solrosskott, sockerärter, morötter, selleri samt någon form av kål (vitkål, kålrot m.m) någongång i veckan vissa av dem men de fletsa varje dag. Det är mums!

Sen beror det ju också på hur mycket pellets dem får men just Willbur kan ju nästan äta hur mycket som helst av grönt utan att behöva utesluta kraftfoder. ^^

## Comment 8
Author: OliverLundström

Min får sallad varje kväll och morot får hon en bit i veckan(hon äter inte så mycket morot) ;)

## Comment 9
Author: Eldsjärten

Jag ger 3 gg om veckan;) Min veteriner (stavning) säger att kaniner ska inte ha för mycket grönsaker, de kan hända något med tarmarna om de får för mycket grönsaker

## Comment 10
Author: Mickis1994

Mina får färska grönsaker varje dag.

## Comment 11
Author: Fridaaaa

1-4 gånger tror jag i snitt. Lite olika :)

Innekaninen får oftare än  utekaninerna i regel :)

Sommartid osv får dem mcket utifrån :D

  

#8 För mycket sallad kan ge diarré så du är medveten om det, och ger typ inga nyttigheter till kaninen :)

## Comment 12
Author: Frosstis

#11 Så det gör ingenting om hon ger sallad eftersom det inte innehåller nyttigt eller onyttigt ;)

## Comment 13
Author: Fridaaaa

#12 Läs allt vad jag skrev ;) Om man ger för mycket, kan det ge diarré om man har otur :)   
Du & jag har diskuterat det innan ;)

## Comment 14
Author: Frosstis

#13 Jag har gjort det:) Tror inte hon ger massa sallad heller.

Lol ja

## Comment 15
Author: Fridaaaa

#14 Avskyr ordet lol 😉  
Nej det sa jag ej heller :) Men finns bättre grönsaker att ge, som ger mer för kaninen liksom, om du förstår hur jag menar? :)

## Comment 16
Author: Frosstis

#15 LOL ;);)

Ja jag förstår hur du menar. Men det finns många grönsaker som är mindre bra, så att ge paprika eller blomkål varje dag kanske inte är bättre än sallad. Men man bestämmer ju själv

## Comment 17
Author: Fridaaaa

#16 Nej inte varje dag, men man kan ju variera lite :)  
Mina får dessutom ej grönsaker varje dag så :)

## Comment 18
Author: JonEwe

Min kanin får grönsaker som lördagsgodis på helgerna.

## Comment 19
Author: elinab

Mina får varje dag, försöker ge 3-4 sorter per dag. Svårt att ange mängd men kanske en dl till varje kanin per dag, om man tänker sig att grönsakerna vore hårt packade.

Vanligaste sorterna jag ger är kål (vitkål, blomkål, broccoli), romansallad, persilja, selleri, endive, gurka och morot. Morot försöker jag minska på för jag vet att det inte är så nyttigt, men de äääälskar sina morotsslantar så det blir en del☺️

På sommaren ersätter jag ofta grönsakerna med blad som jag plockar ute.

## Comment 20
Author: NaDa...

Kan tillägga att jag oftast ger sallad och morot som grönsaker. Brukar köpa billiga salladsblandningar så får de olika sorter när de får. Kål och rotfrukt ger jag inte ofta, främst för att jag bara ger när vi har hemma.

## Comment 21
Author: bambiiii

Ja, min snubbe gör inbrott i vårt kylskåp varje dag.. så självklart får han det xD

## Comment 22
Author: [Borttaget]

jag ger 1-2 ggr i veckan o det e för att jag läst att de inte ska få ondödigt mycket. jag märker direkt på min hona när hon fått för mycket då hon ganska snabbt får en annan konsistens på sina bajskulor.
