# Hjälp m kaninbur!
Author: Dors1

Ja som rubriken lyder så behöver jag hjälp med tips på en Tillbyggnad t min utebur, alltså rastgård som sitter ihop m Stures bur. Jag vill ha en rastgård som jag kan ta väck o sätta dit .. alltså både påtagbar o avtagbar :P Mamma tyckte att vi skulle bygga det till Sture, o sa att jag skulle kolla på nätet efter hur man gör och olika burar man kan göra. Så har ni en bur som har en rastgård tillkopplad så lägg gärna upp bild o säg hur ni gjort den :D Puss o kram

## Comment 1
Author: Rocksey123

Jag har inte någon kanin men ska skaffa en i april. Då jag och mamma inte är så händiga, så tänker jag köpa denna bur. http://www.zooplus.com/shop/rodents/rabbit\_guineapig\_hutches/with\_runs/outback/126757

  

Som du kanske ser så finns det en utegård. Nu ville ju du bygga en egen, men det kanske var till någon hjälp?🙂

## Comment 2
Author: tussen12

#1 Den buren är ej laglig! Det finns ej så många sånna burar som är lagliga

## Comment 3
Author: Rocksey123

#2 Jo, den större modellen är det. :)

## Comment 4
Author: Fridaaaa

#1 Den buren är inte godkänd till kanin.  
Det är viktigt att kolla måtten noga när man kollar kaninbur. En kanin under 3 kg (kommer nog ändras också) ska ha en bur som har höjd minst 50 cm **per** våning, och denna är 92 cm totalt :P  
Zooplus har under de flesta burar, måtten för varje våning osv, kolla det 🙂 Och förhoppningsvis ska måtten ändras, och då ska kaniner udner 2 kg ha fortfarande 0,5 kvm men bredden 60 cm istället.  
[Länk till det här](http://fridaskaninerochmarsvin.blogg.se/2012/december/ev-andring-av-burmatten.html#comment) så lika bra att kolla och ta efter dem redan nu, och helst större 🙂

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#3 Nej jag ser bara 2 modeller där, och höjden är 92 cm totalt på båda. som du länkat till?

## Comment 6
Author: Rocksey123

#5 Jag vet inte vad jag ska göra... Jag kan inte bygga en egen, jag kan inte be någon snickra en till mig... Jag måste köpa en! Jag hittar ingen som är laglig... Kan någon snälla hjälpa mig? Det går bara inte... Jag vill ha en billig bur, men såklart kaninens bästa. Jag ska ha en dvärgvädur. Så snälla kan någon hjälpa mig?

## Comment 7
Author: Suskiv

Här kan man köpa kaninburar som är lagliga och till bra pris http://liljedalskaniner.webs.com/kaniner.htm

## Comment 8
Author: Fridaaaa

#6 Dessvärre är många billiga uteburar som är nya inte bra :/ Och inte trixieburarna är inte bra (ett märke) de håller ej bra tyvärr.

Kollat på blocket efter egensnickrade med bra mått? :)  
  
Denna är laglig: [http://www.gnagarboden.se/william-p-561-c-290.aspx  
](http://www.gnagarboden.se/william-p-561-c-290.aspx)  
Denna kan vara laglig om benen är max 42 cm, men går ju att fråga dem: [http://www.teddytassen.se/webbshop/kanin/kaninburarhus/utomhus/utomhusbur-pa-ben-150-cm-617.html](http://www.teddytassen.se/webbshop/kanin/kaninburarhus/utomhus/utomhusbur-pa-ben-150-cm-617.html)

Annars kan du ju kolla runt, efter snickare som kanske kan snickra ihop?

Dessvärre kostar bra burar lite pengar, om man ej hittar begagnat :)

## Comment 9
Author: Helin_

Jag har en sånn bur och kan verkligen INTE rekomendera den. De är dålig lutning på taket så vattnet när de regnar rinner inte bort lika bra som önskat vilket leder till att dom burarna läcker in vatten och är alldeles för små för även en liten hermelinkanin. Dom är inte godkända av jordbruksverket så jag rekomenderar verkligen inte dom burarna.

## Comment 10
Author: Fridaaaa

#9 Vem pratar du med? :)

## Comment 11
Author: Rocksey123

#7 och #8 tack! Vi har ingen som kan snickra.

## Comment 12
Author: Fridaaaa

#11 Man kan ju söka efter någon som kan, man behöver ju ej känna personen :P Vissa snickrare gör det på beställning :)

## Comment 13
Author: Helin_

Jag kan tillägga att min bur fungerar som hus i en stor rastgård som kaninen har fri tillgång dygnet runt och jag har även plasttak på buren så att de inte ska regna in. Och jag ska bygga nya burar nu i vår så fort snön försvunnit och de går att få fram mitt insnöade byggmaterial.

## Comment 14
Author: Rocksey123

#12 Nä, det går bara inte. Jag får väl köpa någon av dom burarna som ni rekommenderade...

## Comment 15
Author: Fridaaaa

#14 Okej? För det är ett bra alternativ annars.  
  
Men kolla runt mer på nätet eller blocket :)  
Finns fler alternativ. Går ej #7 heller? Bra och fina burar :D

## Comment 16
Author: Rocksey123

Denna bur? http://www.pwss.se/product.php?productid=3494&cat=1267&page=1

## Comment 17
Author: Fridaaaa

#16 Ej godkänd, för benen kan omöjligt bara vara 10 cm :)

## Comment 18
Author: Rocksey123

Kanske lite mycket OT men den här är väl godkänd? http://www.pwss.se/product.php?productid=6849&cat=1267&page=1

## Comment 19
Author: Fridaaaa

#18 Om benen är max 42 cm, så ja då är den godkänd, precis som jag skrev i #8, på ena buren där :) Men är benen högre än det, är den ej godkänd :)

## Comment 20
Author: Rocksey123

Frågade pwss.se på mail och fick svar på typ 1-2 minuter... Måste ha varit någon som jobbat hemma! Och h\*n skrev att benen var 38 cm. Då är den ok. Jippi! Jag har hittat en bra bur!😃

## Comment 21
Author: tussen12

denna är laglig, men virket suger. [http://www.teddytassen.se/webbshop/kanin/kaninburarhus/utomhus/tvavaningsbur-maskot-xl-med-tva-luckor-nedtill-870.html](http://www.teddytassen.se/webbshop/kanin/kaninburarhus/utomhus/tvavaningsbur-maskot-xl-med-tva-luckor-nedtill-870.html)

denna vart kanske lite lyxig? Men dock dyr kanske. Är inte helt 100% om den är laglig heller. [http://www.teddytassen.se/webbshop/kanin/kaninburarhus/utomhus/extra-stor-utebur-pa-ben-767.html](http://www.teddytassen.se/webbshop/kanin/kaninburarhus/utomhus/extra-stor-utebur-pa-ben-767.html)

Denna var väl fin? :) Vet dock inget om virket. [http://www.gnagarboden.se/william-p-561-c-290.aspx](http://www.gnagarboden.se/william-p-561-c-290.aspx)

## Comment 22
Author: Fridaaaa

#21 Säker på att den första är laglig? Beror ju på hur varje våning är.

Och den sista har jag med länkat till :P

## Comment 23
Author: Rocksey123

#21 Det var lite dyrt det där.. Vill helst hålla mig runt 1000-1500. Men den som jag länkade till innan ska jag nog köpa. Tack allihopa!

## Comment 24
Author: tussen12

#22 Haha nja nä kanske inte. Glömde väl att skriva att hon får maila och fråga ;)

## Comment 25
Author: Helin_

#10 jag sjrev till #1 men de var några som hann före medans jag skrev.

## Comment 26
Author: Fridaaaa

#25 Okej :)

## Comment 27
Author: Dors1

Hade ni kunnat ta er disskution i eget inlägg elr pm?

## Comment 28
Author: Fridaaaa

#27 Den är avslutad :)  
Ber om ursäkt men gick av bara farten ^^, och handlar ju om burar så :D Så inte helt OT ^^  
Men ber om ursäkt :)

## Comment 29
Author: Dors1

#28 bra. Lite jobbigt när jag feågade om hjälp när en annanbslriver :P Om jag tar kort på min bur kanske det är lättare för er o ge mig tips?:)

## Comment 30
Author: tussen12

#29 Förlåt^^;)

Men ta kort på din bur så kan vi ge tips :D

## Comment 31
Author: Dors1

Här han ni Stures bur :)  
Den sidan som är ut mot gräset, där skulle jag vilja ha rastgården :)  
  
Så ge mig tips :D

## Comment 32
Author: Fridaaaa

#31 Det går ej att göra en som är fram på buren som går att haka av igen? :)

## Comment 33
Author: Dors1

#32 Hur menar du? :)

## Comment 34
Author: Fridaaaa

#33 Ja att man gör en hage, med tak, och botten, som man sätter fast på något enkelt vis på buren och har förren öppen med ramp ner :)

## Comment 35
Author: Dors1

#34  
Åh vad smart! Det vill jag nog ha :D  
Får flytta ut buren på gräsmattan sen då om jag ska ha det :)  
Vill egentligen inte såga sönder väggen på den, så ditt tips var jättebra :D

## Comment 36
Author: Fridaaaa

#35 :) Jag hade det så på en bur jag hade, fungerade bra här i alla fall :)

## Comment 37
Author: Dors1

#36 Låter ju bra, längtar tills vi köper sakerna :D  
Det är mamma som ville ha det så till han, så jag slipper betala det iaf!:P

## Comment 38
Author: Fridaaaa

#37 Skönt att slippa betala hehe :D  
Men välj bra nät, svetsat fyrkantsnät är bland det bästa, för rovdjur mm skulle :) Lycka till!
