# Hanar för avel!
Author: sunnymybunny

Tänkte bara berätta att jag har två hanar här hemma som jag tror skulle vara lämpliga att bli pappor under våren/sommaren 2013. Vi tävlar för WKH, så det vore bra om honan finns här om kring.

Hane 1:

Namn: Men vadå

Smeknamn: Rambo

Född: 6 augusti 2012!

Färg: Svart/vit brokad.

E: Trombens GT CH Forever Wild "valle"

U: Grenens devil may cry "maya"

Personlighet: Rambo är en kille som positivt förvånat mig mest känns det som, han lärde sig så snabbt som liten och älskar att få upptäcka nya saker! :) Rambo debuterade 2 februari i Rak Lätt\*2 och då kom han 0+0 i båda omgångerna och tog med sig 2 pinnar hem! Rambo är en himla snabb kanin som rejsar gärnet vart han än är och springer först - tänker sen men han är trots det väldigt hinder säker å vågar, han har inte hunnit tävla någon krok ännu men jag skulle tro att även det går bra, när han tränar krok får man korrigera ganska mycket då han snurrar å är rädd att göra fel, så det är väl våran svaghet med just krok men något måste man ju ha att jobba med så jag tror eller rent ut sagt är ganska säker på att han med åldern kommer bli säkrare där, men jag kan ju helt ärligt säga att jag är helt hundra på att han inte slutar på mer än 3 fel trots debuten och snabbheten så att säga ;) Rambo hoppar likt sina föräldrar med stora luftiga hopp och springer i super bra fart, enligt mig iaf. Mot honor är Rambo riktigt försiktig,snäll å liksom kramgo! ;)

Hane 2:

Namn: Rainy Day

Smeknamn: Ragnar

Född: 20 maj 2012!

Färg: Viltjapan, dock inga liksom japan ränder längre men hade som liten små "flammor".

E: Regnbågens Lovely diamond "love"

U: kan inte mamman, men det kan jag kolla upp om det är intressant..

Personlighet: Ragnar är en kanin som gör skäl för sitt namn på något sätt, han är verkligen en Ragnar.. han får alla på fall å han gör alltid roliga å söta saker å gärna inför publik, riktig charmör! Ragnar är himla snäll å allmänt cool/lugn kille som är nyfiken och vill vara med, i hoppningen går det väl skapligt tkr jag, han har en tendens att vara väldigt hanig av sig, han kissar gärna ner matte när han inte får som han vill, och sprider gärna sina dofter här å där, det är väl pga detta vi inte hunnit placera oss dock är hanigheten inget som stör just på banan särskilt mycket, på banan har han lagom fart och försöker om inte annat, vilket är det enda som egentligen räknas för mig! Han har väl bara tävlat ett fåtal gånger, 5 kanske.. men han har ju aldrig liksom slutat på 5 fel utan det är mer att det uppkommer slarv-fel när han ibland blir nosig. Han har väl nollat någon gång men då inte både grund o final och då inte lyckats ta pinne pga felet och ja för få starter liksom. Men jag tar därför denna kull, ja för att han är så otroligt snäll å fin å för att jag vill att denna kanin ska få lämna spår efter sig innan han kastreras! Mot honor blir Ragnar "som i himmelriket" han älskar honor av alla dess slag och han vill gärna pussa på dem så mycket som det bara går ;)

Har du honan som passar, kommentera nedan! :D  

Slänger in en bild på Rambo!

## Comment 1
Author: sunnymybunny

Rainy day!

## Comment 2
Author: sunnymybunny

putt

## Comment 3
Author: Emmetem

Vart finns dessa? :)

## Comment 4
Author: sunnymybunny

Dalarna! :) men vi tävlar lite här å var så kanske kan man träffas å para på det viset om det blir närmare.

## Comment 5
Author: sunnymybunny

putt

## Comment 6
Author: -Erika-

Jag bor i Göteborg så det är ju en bit :P Men är ändå lite nyfiken på om man kan få se hur Rainy Days föräldrar ser ut? Är på jakt efter en japanteckand hane till mina honor helst Gul/Svart men så blev jag ändå lite nyfiken på din hane då jag aldrig har aldrig sett viltfärg på japan förut!

Mvh/Erika

www.morotenskaniner.webs.com

## Comment 7
Author: sunnymybunny

Ja jo det är ju en bit ja :P Ragnar tog pinne i helgen också :) Visst ska du få se föräldrarna, har nog bara bild på pappan i datan men jag kan skicka efter bild hos ägaren, lägger den här så fort jag får den! Här är film på pappan, tror den e ganska gammal men ah du ser ju iaf.. : http://www.youtube.com/watch?v=oA3f-DB9xMQ  !  

Ja jag är tok kär i hans teckning men du får kika på lite bilder på honom å sådär. :) 

Så kul att du hörde av dig! :)  

  

  

MVH Melanie & Ragnar!

## Comment 8
Author: sunnymybunny

#6: Här är en bild då jag tycker Ragnars teckning framkommer rätt mycket, men han är lite mörkare i verkligheten tycker jag, ja iaf här är en bild ;) Är dina honor klassade? Ras osv? :D

## Comment 9
Author: -Erika-

Hej! Tack för bilderna :)

Jag har en liten hobbyuppfödning av rasen dvärgvädur, fräst Japantecknade. Och jag har nu tre honor som jag letar hanar till. Mina kaniner har bara härstamningsbevis tyvärr då jag inte är insatt i märkningar mm. Jag sysslade lite med hoppning när jag var liten men nu för tiden är det bara avel som gäller. En av mina honor har dock en riktig hopparkropp och är väldigt orädd och framåt!  

Du får gärna titta in på min sida om du vill se lite bilder. Har varit lite dålig på att uppdatera till nya bilder men skall se till å fixa det i helgen ;)

mvh/ Erika

www.morotenskaniner.webs.com

## Comment 10
Author: tussen12

#8 Ser att du har spikar på hindret, Inte så bra för kaninen kan skada sig. Sen har jag för mig att det inte är lagligt ?

## Comment 11
Author: sunnymybunny

#10: Jo precis mycket riktigt är det spikar, detta är hemma hos en kompis så inte mitt hinder.. Håller med om att kaninen kan skada sig men jag tror faktiskt det är skapligt liten risk men men ska väl hälsa henne detta!

## Comment 12
Author: sunnymybunny

Vad roligt!! :D Ska kika in där, låter jätte bra! ;)  

Hörs! :)
