# Ni som har tvåvåningsburar.
Author: Suskiv

Ni som har tvåvåningsburar med ramp där underdelen står på marken direkt. har ni strö i undre delen?

## Comment 1
Author: candieshk

I min pensionärsbur har jag tre våningar, två med golv och strö och en sista som står direkt på marken utan golv. Har inte strö där :)

## Comment 2
Author: NaDa...

Ska bygga om en av mina burar till tvåvåningsbur i sommar, då kommer jag förmodligen ha den direkt på marken, men fylla på med jord, eftersom att det blir gallet under buren. :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

På sommaren har jag inget strö i underdelen, på vintern har jag massa halm då det annars blir det så lerigt och äckligt.

## Comment 4
Author: Melao

Min erfarenhet är att det brukar hamna rätt mycket strö under rampen oavsett om man vill det eller inte ;)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Det är sant ;)

## Comment 6
Author: Suskiv

#4 Jag märkte det. Förklarar varför grannen valt att endast ha spån i husdelen.

## Comment 7
Author: Helin_

Jag lägger aldrig in strö i den undre delen men kaninerna flyttar om de själva så de ligger ändå alltid ett tjockt lager där.
