# Tappat sin ring
Author: Saaara

I Lördags köppte jag en kanin och benringen hade halkat ner till foten så fick tyvärr ta av den. Försökte att sätta på den igen idag men lyckades bara trä den en bit över tårna innan hon sprattlade av den igen.

Jag vill ju väldigt gärna kunna ställa ut henne så behöver tips om hur jag ska få på ringen igen eller hur jag går tillväga om jag inte får på den. ![Obestämd](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 1
Author: Suskiv

Ta kontakt med uppfödaren. Kaninen kan öronmärkas istället (hos veterinär) och sen får man ändra stamtavlan bara.

## Comment 2
Author: Saaara

Ja, jag får kontakta uppfödaren igen då.

Vad är det i stamtavlan som måste ändras?

## Comment 3
Author: Suskiv

Nummret på märkningen.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Hade samma problem med kaninen jag o min syster fick hem i Lördags, fick dock på den med en gång

Försök sträcka ut benet i hela dess längd (ha någon som hjälper dig och långsamt trä på ringen.

## Comment 5
Author: Saaara

#3 Så det kan inte vara samma nummer som på hennes ring?

#4 Skönt att ni fick på den. :)

Jag försökte igår själv och det var inte det lättaste. Ska se om jag hittar någon som vill hjälpa mej.

## Comment 6
Author: Suskiv

#5 precis, man märker på olika sätt med ring som med öron. Därför blir märkningen annorlunda.

## Comment 7
Author: Saaara

Vad är det för nummer dom märker efter i öronen då? :) Sorry för massa frågor haha.

## Comment 8
Author: Suskiv

Ringrn är ju bara ett löpnummer. i örat märker man ju sista siffran i årtalet, kullnummret och sen nummret på ungen tex 214 (2012, första kulllen, fjärde ungen

## Comment 9
Author: sskaniner

testa blöta benet ordentligt och sen trä på den, det brukar fungera

## Comment 10
Author: Saaara

Aha, då förstår jag.

## Comment 11
Author: Lina R

Har hon fått av den kan ni få på den. Håret kan vara ivägen, blöta tassen var ett bra tips.

## Comment 12
Author: Saaara

Tack för tipset. Ska försöka nu till helgen igen när jag kommer hem. Vilket ben ska ringen sitta på? Höger eller vänster bakben?

## Comment 13
Author: Zvintos

#12: Kaninens vänstra om du har den sittandes i knäet, ligger den däremot på rygg så blir det ju det bakben som är på din högra sida.

## Comment 14
Author: Saaara

#13 Sittandes eller liggandes med kaninens huvud från mej då alltså? Är inte så bra på höger och vänster, hehe.

## Comment 15
Author: Ljusta

#14 Du ska ha på den så att den sitter på kaninens vänstra bakben, oavsett hur du har den i knät :)
