# Byggt nytt hus till hagen
Author: [Borttaget]

jag hade så mycket skiva kvar efter mitt lillahusbygge att det fick bli ett hus till hagen med.

![](http://3.bp.blogspot.com/-9z0vutTE0j8/UL38mqCr8ZI/AAAAAAAAD-s/K07MU8fR4tE/s320/haghus.jpg)

## Comment 1
Author: Alone

Mysigt! :D

## Comment 2
Author: Alvirpo

\*vill ha\* va mysigt och gosigt åt kaninerna, och vamt nu under vintern:D

## Comment 3
Author: dermot

Snyggt! Nu fick jag inspiration, funderade just på några hus till hagen, men eftersom det är vinter känns det inte så bra att bara sätta ut hus utan botten. Tackar för idén! :D - Om jag får lov att sno den vill säga? ;-)

## Comment 4
Author: Zabbio

Snyggt :) Är det två ingångar till samma rum eller skiljevägg emellan?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#3 tips ska man alltid sno. Jag gjorde öppningarna uppifrån för att kunna ha ett tjockt lager halm som de kan värma tassarna på. annars e det fastspikat dörrmatta på altan och taket. det va sjukt lätt o bygga.

#4 det är 2 ingångar till samma rum. Mest för mina tokungar tar sats och springer in i ena och far ut genom andra på skoj. man hade ju kunnat göra ett till rum men de sitter alltid tillsammans så det kändes onödigt.

## Comment 6
Author: jossanandersson

Fick mycket inspiration, ska bygga ett nytt hus till min kanin under Januari :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Va kul att kunna ge lite inspiration!

Dagen efter jag fick ut huset i hagen ;)

![](http://3.bp.blogspot.com/-cm8xnlkGdi4/UMEHfn6l4oI/AAAAAAAAEBY/XCw0hn_bkqU/s320/20121206_095548.jpg)
