# Stamtavla och Härstamningsbevis
Author: [Borttaget]

**En Stamtavla** är ett viktigt dokument som behövs framförallt om du vill ställa ut eller avla på utställningsbara djur. Den kan bara skrivas av dom som är medlem i SKAF (Sveriges kaninavels förening). SKAF har dessutom speciella papper som stamtavlan ska skrivas på, därför är det dom man ska använda.  
  
**Ett Härstamningsbevis** kan se ut hur som helst, eller som en stamtavla. Det kan behövas om man vill avla på sin kanin om man inte har som mål att ställa ut. Dock kan man inte ställa ut sin kanin om den har hästamningsbevis, endast i "Husdjurs/Kel klasser". Härstamningsbevis kan vemsomhelst skriva, den behöver alltså inte komma från SKAF, oftast är det korsningar, kaniner med fel färg eller fel teckning som får härstamningsbevis.  
  
  
**Skrivet av Frida (**[**Tramptass**](../Members/Personal.aspx?Login=Tramptass "Visa användarinformation för Tramptass")** här på Ifokus):  
**  
Vad som ska finnas med på stamtavlan är många saker. Först av allt är det årtalet då stamtavlan skrevs och vilken tavla i ordningen som just den uppfödaren har skrivit på sina djur det året.  
   
Därefter är det uppgifter om individen: ras, färg, uppfödarens namn och adressuppgifter, kaningårdsnamn (om uppfödaren har en registrerad gård), födelsedatum, märkning i vänster öra, namnet, antal ungar i kullen och hur många som var av respektive kön samt hur många olika färgvarianter som förekom i kullen.

Sedan kommer själva härstamningen som är skriven i två spalter med fadern och farföräldrarna i den vänstra spalten och modern och morföräldrarna i den högra. Om man då läser uppifrån oich ner står de i följande odning:  
  
Far - Mor  
Farfar - Morfar  
Farmor - Mormor

Informationen om förfäderna är som följer:  
Färg, championpoäng (om sådan titel finns), märkning i vänster och höger öra, exteriör stambokföringspoäng (totalsumman och delsummorna om man har dem), stamboksnummer och till sist uppfödarens namn och adressuppgifter.

![Stamtavlans framsida. (Foto: Tramptass)](/Sites/794166aa-a584-4880-adc2-cd68acb4eb25/Stam1.jpg "Stamtavlans framsida. (Foto: Tramptass)")

Stamtavlans framsida (Foto: Tramptass)

  
Efter det måste uppfödaren redovisa sitt medlemsnummer i SKAF samt vilket län man är medlem i och intyga med ort, datum och underteckning att hela stamtavlan är korrekt.

  
Sist står Stambokföringen. För det krävs att man minst en gång har ställt ut kaninen och har ett gilltigt poängkort från den utställningen. Man skickar då in poängkortet och stamtavlan till en stambokförare som kontrollerar och har sig och sedan fyller i uppgifterna på stamtavlan samt det stambokföringsnummer som kaninen får (skrivs inte utan klipps i pappret med tång). De uppfigter man skriver in är då poängen från utställningen, domaren som gjorde bedömningen och ort och datum samt vem som har godkänd stambokningen. Finns även en större tom ruta där stambokföraren kan göra antecknignar.

Det enda som är ifyllt i förväg på stambokföringsdelen är uppfödarnumret som kaninen är märkt med i höger öra (ska skrivas av uppfödaren) för det är endast här som det står på hela pappret.

På baksidan av stamtavlan kan man också skriva i annan information som kan vara av vikt (inget tvång men är bra att veta för nya ägare osv). Rubrikerna som finns är:

"Övergått till ny ägare"  
"Resultat med högre poäng"  
"Vaccinering"  
"Behandling med läkemedel"  
"Övrigt"  

![Stamtavlans baksida (Foto: Tramptass)](/Sites/794166aa-a584-4880-adc2-cd68acb4eb25/Stam2.jpg "Stamtavlans baksida (Foto: Tramptass)")

Stamtavlans baksida (Foto: Tramptass)

  
**Tack för hjälpen Frida**, och jag hoppas ni medlemmar har nytta av vår artikel om Stamtavla och Härstamningsbevis!

Av: Photoniq
------------

*   [Personlig sida](javascript:void%20top.ShowProfile('Photoniq'))
*   [Kontakta](javascript:void%20top.ShowProfile('Photoniq',%20'Contact.aspx'))

Datum för publicering
---------------------

*   2007-08-08

## Comment 1
Author: ciss

Bra skrivet :)

## Comment 2
Author: Frida

Haha, och jag som bara slängde ihop det lite snabbt för att hjälpa Photoniq. Som det kan bli ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 3
Author: Vemsan

Jättebra artikel :)

## Comment 4
Author: KvirrZ

Jättebra :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#2 Haha ^^ Men det var ju bra skrivet ;D  
  
Tack allihop :)

## Comment 6
Author: felicia93

bra skrivet ! alla vet ju inte skillnaden :)

## Comment 7
Author: Tina-A

Bra artikel :)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jättebra!:)

## Comment 9
Author: KajsaM

Jättebra :)

## Comment 10
Author: Muppen

**bra artikel**

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jättebra! :D

## Comment 12
Author: tasse

**bra då vet jag det..hade tänkt tävla med mina kaniner har tränat mycket med dem..men jag har varken härstammningsbevis eller stammtavla till den ena och sen har jag bara herstammningsbevis till den andra..men man kan ju alltid ha egna tävlingar hemma där andra kaniner kommer. och sävlar.**

## Comment 13
Author: ciss

#12: Till kelkaninsutställning behövs inga papper, inte hoppning heller.

## Comment 14
Author: Lippo

Bra artikel :) lärorikt ^^

## Comment 15
Author: Mickis1994

Bra artikel. :)

## Comment 16
Author: Clariiz

Super bra artikel! :)))

## Comment 17
Author: BiancaW

putt till Jennie om hon inte har läst den.

## Comment 18
Author: Sotis

Bra artikel!:)

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Puttar lite :)

## Comment 20
Author: SofiaGenne

Jättebra artikel!

## Comment 21
Author: Jennie104

Jätte bra :) Jappo har H-Bevis nu :-)

## Comment 22
Author: sputtnick_plexus

Jättebra :)

## Comment 23
Author: Fnyan

Bra artikel! :) hade man inte kunat lägga in en bild på ett exempel på härstammningsbevis? :P

## Comment 24
Author: nb15

fick kaninungar

![Cool](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")cool!!

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Bra artikel!

Det jag saknar är någon rad om att även renrasiga kaniner som inte passar för utställning säljs (billigare) till kel med härstamningsbevis, eventuellt då felmärkt eller omärkt för att den verkligen inte ska kunna ställas ut och avlas seriöst på.

Skillnad på kaniner som har härstamning för att de inte är en godkänd ras ännu tex och kaniner som har det pga något fel. Felet kan ju bara sitta i färgen/teckningen/typen men kan också vara något som man inte borde avla på som tex bettfel eller sjukdom.

Tycker inte man ska uppmuntra till avel på djur med härstamningsbevis annat än om man gör det av en anledning och vet vad man pysslar med, tex tar fram en ny ras osv.

## Comment 26
Author: tasse

Kan man inte hoppa med kaninen om den bara har härstamningsbevis?

( Kaninen på bilden )

## Comment 27
Author: Emma-lundqv

#26: Alla kaniner får delta i kaninhoppning, det finns inga krav på stam, h-bevis eller liknande :)

## Comment 28
Author: hyltebarn

Jätte bra! :D

## Comment 29
Author: Jenniebreen

Förstår inte riktigt det där med löpnummer? Om jag aldrig har skrivit en stamtavla innan skriver jag 1 där då? nästa 2 osv?

## Comment 30
Author: LinneaJohaanson

#29  
Nej jag är inte helt med där heller.

## Comment 31
Author: Zvintos

#29: Ja, det är så det borde bli.  
Har man aldrig skrivit någon stamtavla innan, blir det ju den första, alltså nr 1.  
Nästa blir nr 2 och så vidare.

## Comment 32
Author: Jenniebreen

Skriver man 002 eller 02 eller bara 2 ? För kikade lite i mina stamtavlor och står 076 och 093 så då borde man ju börja med 0 eller 00 va? :) Svårt det där ![Skäms](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Det där med löpnummer tycker jag är svårt, ska börja skriva stamtavla i år och förstår inte hur jag ska skriva.  
På min första honas löpnummer står det _"961"_, vilket min hona är märkt med i örat :o

Så om jag har 3 kaninungar som jag ska skriva stamtavla på, ska jag skriva 1, 2 och 3 i löpnumret då? :)

## Comment 34
Author: Lina R

Det är ingen som bryr sig om löpnummer särskilt hårt, men tekniskt sett så är det ju varje gång du tar fram ett nytt blad i blocket, så blir det nästa nummer.

Årest första stamtalva = 1

Årets andra stamtavla = 2

Och så vidare...

## Comment 35
Author: [Borttaget]

Okej :)   
Tänkte på det här med kaninens namn också, får jag skriva _Crazy Rabbit's Alice_ på stamtavlan t.ex?

## Comment 36
Author: Lina R

Japp, men du får inte fylla i gårdsnamns-rutan utan att ha registrerat kaningård.

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Okej :)

## Comment 38
Author: Suskiv

#34 Så det gör inget att det inte står löpnummer på stamtavlan? För jag har två stamtavlor från två uppfödare där båda saknar löpnummer. Den ena saknar även årtal.

## Comment 39
Author: Lina R

Nja, helst ska ju allt vara ifyllt, men om din stamboksförare bråkar så är det ju bara att kontakta uppfödaren ifråga och få en korrekt stamtavla.

Jag fyller alltid i åtminstone året, och i år har jag börjat vara lite noggrannare med löpnummer ^^.
