# En fråga bara!?
Author: Uniqs

Har hört från en massa håll at man inte ska sätta ihop honor för att "de kommer att slå ihjäl varandra".. Men hur kommer det sig då att jag lyckats varje gång? Provat både dominant + dominant, en lågrang + lågrang, och dominant + lågrang. Men aldrig har det varit några problem!? Satte ihop en väldigt dominant hona på 7år med en bebis på 3 månader, funkade super. Har just nu 3 honor tillsammans (i en bur på 3x2m, + en tillbyggd bur) Vilket funkar super.. Har haft som mest 5 kaniner tillsammans, tre honor & två hanar (kastrerad) med blandade åldrar.. (: Självklart beror det ju på hur kaninerna är också, vissa kaniner tål ju bara inte andra kaniner.. Men i det flesta fall tror jag faktiskt att kaniner trivs bättre med kompis.. ^^ Vad är era åsikter? Lite kul att kolla eftersom att många tycker olika.. Motivera gärna varför du tycker som du gör! ~ Med vänlig hälsning, Amanda ~ www.Uniqs.weebly.com

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Det har hanar man inte ska sätta ihop, för att dom kan slå ihjäl varandra. Så det ska man ej göra. Bara dum risk.

Honor brukar kunna gå ihop i regel, om dom har bra yta osv. Jag har 2 honor ihop, haft 3 ihop innan, fungerade superbra :)

## Comment 2
Author: LaSadie

Jag hade två honor som funkade jättebra. Men en dag när jag var hos min kompis så visste vi inte bättre och satte ihop våra killar under en natt. Min kille fick jättemycket stryk :( Dumt som f\*n och korkat av oss. Tur nog så repade han sig, men inget jag kommer någonsin att göra om jag får framtida barn som vill ha kaniner.

## Comment 3
Author: Suskiv

Som sagt det är hanar som brukar försöka slå ihjäl varandra, även om det där finns undantag. Många honor går ihop med andra (vår dvv skulel dock inte fungera ihop med andra)

## Comment 4
Author: Uniqs

#1 Jo, håller helt med dig! Hanar tycker jag också är en är en risk att sätta ihop, så det undviker jag.. Men saken är ju den att jag vet att man kan sätta ihop honor, men undrar varför vissa säger att man "absolut" inte kan det, haha.. :) ~ Med vänlig hälsning, Amanda ~ www.Uniqs.weebly.com

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#4 Förmodligen okunniga eller dom med dålig erfarenhet.

## Comment 6
Author: dermot

Jag har satt ihop flertalet grupper med honor och kastrerade hanar. :)

**Men,** man ska tänka på att det likabra kan gå käpprätt åt skogen. Beror helt på individ och kemi samt utrymme!

## Comment 7
Author: hobbymupp

#6 kunde inte sagt det bättre själv!

## Comment 8
Author: minaninar

Det enda jag kan tänka mig är att man får ha koll på ifall det är någon av kaninerna som alltid blir bortkörd eller som liksom blir hackkyckling.

Men jag misstänker att ser man dem med jämna mellanrum verkligen mysa tillsammans - då betyder det att de gillar varann?

Men är det någon som hela tiden får höra typ "flytta på dig" eller jagas undan - då tycker jag man ska ta bort den kaninen (eller den kaninen som jagar) beroende på.

Någon här skrev att fertila honor behöver större yta, för att de sas kan vara djävliga under lång tid för att visa vem som bestämmer o vem som äger alla bra platser i buren osv.. (om jag förstod rätt). Det är väl bara att verkligen umgås med sina kaniner några timmar i sträck eller sitta o titta så ser man nog ifall så skulle vara fallet. Eller om någon av dem blir skamfilad med jämna mellanrum..?

![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
