# Tappa intresset
Author: Inaarah

Jag har haft kaniner i ca 7 år och är nu 14. Jag har fött upp dvärgvädurar men har valt att avveckla då jag inte har några avelsdjur kvar pga rovdjursangrepp. Dock känns det väldigt tomt utan små lurvbollar att gå ut till dagligen och emellanåt känns det ganska skönt, att slippa städa osv, för förut har det blivit en så stor verksamhet när man haft ca 12 kaniner liksom.  
  
Men jag har nu bestämt mig för att skaffa en kanin, jag har tidigare alltid haft mer än 2 kaniner och är egentligen emot att ha ensamma, men jag vill inte ta mig vatten över huvudet om ni fattar. Jag har tänkt och tänkt och kommit fram till beslut om tid, burplacering närmare hus, sysselsättning osv och till och med hittat den perfekta kaninen - en liten dam, lejonhuvad dubbelmanad ev. teddypälsad. Prinsessan bor relativt nära mig och jag kan gott och väl ta henne och hon har slått sig in i mitt hjärta! (Hon finns nu & är uppfödd av SaraDerek här på kif!)

Dock ligger problemet hos min pappa. Mamma tycker det är okej men pappa hävdar att han tror att jag kommer tappa intresset snart och han värnar om kaninens bästa att den inte ska bli sittandes ensam i buren. Jag förstår honom men samtidigt vill jag ju verkligen, verkligen ha denna lilla dam!  
Just nu känns det väldigt avlägset att "tappa intresset". Så nu ni lite äldre eller även tonåringar. **Har ni någon gång tappat intresset lite? Eller känt att det inte är lika kul? Har det kommit tillbaka bra eller blir det en tvångskänsla för att sköta kaninen/-erna?  
Sedan, hur skulle ni gjort för att övertyga eran förälder/-ar för att få ha en kanin trots att man är i den där åldern då massa nytt händer?**

Tacksam för alla svar! :) <3

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag tappade intresset för min 2-åriga teddy blandis i höstas då jag vart intresserad av gerbiler...Men jag gav det en chans och nu växer intresset för henne ännu mer :) Jag satt och biskuterade ett tag sen kom min faster på besök och hon började också prata om det och så började hon bygga en bur och sen tingade vi ninisen :D Egetligen fick jag inte ha kanin men mamma är väldigt intresserad av henne nu :D

Hoppas din pappa ändrar sej :)

## Comment 2
Author: Inaarah

Haha, så bra.. kände lite samma, hoppas på det jag med. (:

## Comment 3
Author: Sweetienin

Nu under vintern kände jag att det inte var lika kul att gå ut till kaninerna, bara för att det var så kallt, så det blev lite tvångskänlsa av det eftersom man endå var tvungen att vara med dem, men det har blivit roligare ju varmare det blir och dagarna med fint väder är jag ute med kaninerna hela dagen.  
Mina föräldrar ville inte att jag skulle ha fler än en kanin förut pga att dom trodde jag skulle tröttna sen när jag vill börja gå ut osv, men jag bad mamma att sätta sig ner och verkligen lyssna på vad jag tyckte, det fick henne att förstå att jag klarar av att ta hand om flertalet kaniner, sen var det hon som ville att jag skulle börja föda upp kaniner. (:

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2 Okej,man tröttnar oftast ett tag men sen höjs intresset...(eller så händer det tvärtom...) :D:D

## Comment 5
Author: Inaarah

#3 Jag kände samma i vintras, det hade börjat bli bättre osv, så dog de, eller de 3 restererande.. ;/

## Comment 6
Author: alwiz

När jag var mindre kunde jag tycka att det kändes tungt att gå ut på vintern när det var så kallt osv. och kännt lite tvång.  
Men den här vintern hade  jag verkligen bestämmt mig för att inte tappa intresse. Jag känner mig stolt över mig själv, jag har verkligen kämpat i vinter, även om det kan kännas lite jobbigt när det snöar och -28 har jag rensat ofta och aldrig vikit ner intresset.  
Tror det är lite efter som jag satte upp ett mål när snön började komma. Jag bestämmde mig för att jag alltid skulle skotta gången till kaninburen och att jag skulle hålla uppe intresset.  
Det viktigaste tror jag är att man bestämmer sig för att inte tappa intressset, om du verkligen inte vill och kämpar på så kommer det nog gå bra. ^^

## Comment 7
Author: Emma-lundqv

Jag tror att alla har perioder då det är mer eller mindre roligt med kaninerna, men har man intresset i grund och botten så tar man sig igenom de tyngre tiderna :) Har man bara en kanin dessutom så tror jag inte att det är så stor chans att du känner att du inte har tid eller lust längre heller.

## Comment 8
Author: Kristall

Jag är 15, har haft kaniner i ~10 år och har inte tröttnat ännu. Dock har jag tappat intresset för aveln i och med att min hane Curry dog för ett tag sedan. Men aldrig att jag skulle tröttna på mina underbara kaniner. ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Visst har det funnits stunder då jag inte tyckt att det har varit roligt att vara kaninägare. Som när Curry blev sjuk och jag satt och tvångsmatade honom och gjorde det så fint och bekvämt för honom i buren som möjligt, och försökte hålla tillbaka tårarna när jag såg hur svag han var. När jag hittade honom död på morgonen och satt och klappade hans lena päls en sista gång.

Ibland har allt känts hopplöst, som när jag aldrig kom någonvart med att få min ena hona att lita på mig. Men en blick från ett par tindrande kaninögon har alltid fått mig på bättre humör. <3

Vad gäller övertalningen har jag inga superbra tips, tyvärr. Har inte haft någon särskild "taktik" när jag har övertalat min mamma men en sak är viktig; tjata inte! Det gör bara föräldrarna irriterade och då slutar de lyssna.

## Comment 9
Author: Valkyrie

Jag har alltid älskat djur. När Valkyrie dog var den första tiden väldigt tung men tillslut insåg man att det är tomt och då tänker man ju såklart inte så mycket på kaniner och det kanske känns som att man tappat intresset.

Just nu känner jag mig igentligen inte 100% taggad tills de nya kaninerna men det kommer självklart ändra sig när jag hämtar de. Allting känns så overkligt när någon går bort.

Såklart tycker jag du ska fortsätta med pälsbollarna!

Rip Valkyrie & dina kaniner <3

## Comment 10
Author: [Borttaget]

jag har aldrig tappat intresset för mina små kaniner (dock är jag bara med dem varannan v. eftersom mina föräldrar är skilda) för att övertyga en förelder så försök vissa att du verkligen kan ta hand om dem och inte kommer tröttna om du inte tror att du kommer det förstås.

## Comment 11
Author: Inaarah

Tack för alla svar & jag känner ungefär som er.  
Det är nog denna första period som känns allra tyngst.  
Laddade precis upp en film på youtube om 3 av mina små, som betytt allra mest, ur flera synvinklar och tänkte slänga upp den i ett nytt inlägg när youtube godkänt den. Jag tror det är ett sätt för mig att bearbeta sorgen för jag har liksom itne tagit in det riktigt. Jag försöker ständigt peppa mig själv och speciellt nu på slutet, men nu så känner jag mig lite pepp om jag kan få ta hem prinsessan som jag kallar henne som inte fått något namn än. Jag hoppas verkligen till 100% på att jag får klartecken från min pappa.

R.i.p alla kaniner som dött någonsin.. :( <3

## Comment 12
Author: mimmijojo

jag har tröttnat och sen har jag blivit glad för det men jag vet ej vad jag ska göra hjälp! jag vill ju att min kanin ska ha det bra. har blivit så himla intresserad av en igelkott

## Comment 13
Author: BeccaTilda

Åhnej, vad var det för rovdjurs angrepp du var med om?? :(

## Comment 14
Author: Zakarias

#12, 13 Gammal tråd!

## Comment 15
Author: BeccaTilda

Jag såg det, men blev endå nyfiken ju!! :(

## Comment 16
Author: Katten_

Har tappat det flera gånger, så jag började hoppa, fixade med burarna, gjort nya saker :)

## Comment 17
Author: Zakarias

#15 Det är väl hemst att prata om hur ens kaniner blev dödade? Förstår inte varför man frågar om något sådant, det är ju kanske ett känsligt ämne för vissa? :/

## Comment 18
Author: BeccaTilda

#17 var inte dig jag frågade.

## Comment 19
Author: Zakarias

#18 Och?

## Comment 20
Author: Henwen

19# står det att man är medarbetare i en grupp anser jag att man ger ett trevligare svar än "och". Självklart borde alla vara trevliga men medarbetare bör tänka på det extra mycket. Att fråga vad det är för rovdjursangrepp behöver inte vara en elak fråga, den kan vara bra att diskutera så att folk som bor i närheten vet vad för djur som finns som kan skada deras djur. Trevligare attityd gynnar alla Tack för mig :)

## Comment 21
Author: Fridaaaa

#20 Dock tycker jag med att det kanske är onödigt att ta upp 2 år senare :) Går ju alltid att PM person i fråga också :P

## Comment 22
Author: Zakarias

#20 Ser inte hur mitt svar är otrevligt? Trevliga frågor ger trevliga svar.

Har själv blivit av med kaniner i rovdjursangrepp, så jag tycker väl inte att man ska fråga om det....

Om ni tog illa upp ber jag om ursäkt!

## Comment 23
Author: BeccaTilda

#20 tack för stödet, undrar nämligen lite då vi har mycket rovdjur runt omkring nu för tiden :( Hoppas ingen tog det som en elak fråga, det var absolut inte så menat!!!! <3

## Comment 24
Author: Zakarias

![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 25
Author: Inaarah

Har varit diverse olika djur - tyvärr. Har sedan ett år tillbaka inga kaniner hemma, men ett tag hade jag dem i en inhängnad, som ett extra skydd mot angrepp. Hade en stor, kvadratisk gård med nät nedgrävt, gunnebo + hönsnät på sidorna och ett tak av nät. I denna "gård" hade jag samtliga burar - och kunde använda den som en extra rasthage utöver mina andra. Två gånger har jag fått angrepp av minkar. Ena gången tuggade de sönder hönsnätet och smet in genom en maska i gunnebostaketet, och tog de två kaniner som vid det tillfället var i rasthagen. Båda två var borta när jag skulle ta in dem. Vi vet alltså inte säkert - men antar att det är mink då de är små och smidiga, samt bor nära oss. Pga orsaker tror vi inte att kaninerna kan ha tagit sig ut på egen hand. Andra gången hade två ungdjur tagit sig ur sin bur (de bodde tillsammans. Beror på slarv från min sida, som inte säkrat haspen ordentligt...), och blivit angripna av mink som tagit sig in genom taket. Detta bevittnade min pappa. Förlorade hanen och honan som var föräldrar till dessa ungdjur, de låg döda i respektive burar. Hade även två burar staplade på varandra, och då har ett lodjur alt. en varg rivit ned den ena buren, och tagit kaninen som var i. Den andra buren som blev angripen, var framsidan helt uppsliten. Som någon tagit ett rejält grepp i gallret och bara dragit rakt ut. De sista två kaninerna jag förlorade är de som känns allra värst, och detta skedde två månader innan jag skapade denna tråd. I nuläget är detta inte känsligt för mig att prata om... Även om det svider lite i hjärtat. Har levt med teorin att min bur "gård" var väldigt säker, men man ska aldrig säga aldrig. Trådens ämne, inlägget i #0, är inte längre aktuellt.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#25 men uch vad hämskt! Beklagar verkligen :( Vargar? Lodjur? Minkar? Var bor du någon stans? :O

## Comment 27
Author: Inaarah

Oj, ni får ursäkta att inlägget blev väldigt luddigt skrivet. Skrev från mobilen, haha... Är det något oklart är det bara att fråga.

## Comment 28
Author: Inaarah

#26: Jag bor på en ö, Orust, som ligger på västkusten. Alltså ganska långt söderut i vårt land. Bor dock ute på landet. Varg har vi vanligtvis inte här, men då det varit is på vattnet har de ibland kommit gående. Dagarna mina två burar blev förstörda och mina kaniner tagna såg man varg på ön... Kan även ha varit lodjur, som bor här permanent.  
  
Tack!

## Comment 29
Author: Katten_

Så du vill inte ha mer kaniner nu? inte ens en?

## Comment 30
Author: Inaarah

#29: För tillfället fungerar det inte. Skulle gärna ha kanin nu, men beslutade för ett år sedan att sälja den kanin jag hade då (efter att denna tråd skrevs, 2010, köpte jag en lejonhuvad hona. Dock inte den jag nämnde i någon kommentar ovan). Hinner inte med, har fullt upp med skola, plugg, träning, jobb och dylikt. Vill kunna ge mina djur den kärlek och uppmärksamhet de behöver, och det kan jag inte idag. Flyttar dock om ett år eller två, och då kommer jag återigen ha mer tid. Får se om jag kanske köper en liten krabat då. ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 31
Author: [Borttaget]

#28 häftigt med så mycket vilda djur! Sj har vi bara vildsvin,rådjur,rävar,harar och lite sånt smått i vår skog. Men ändå sorjligt att dina kaniner blev dödade av dem! :(

## Comment 32
Author: Inaarah

#31: Det beror på hur man ser det. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Tyvärr blir jag ofta rädd för dem... Har även de djur här som du räknade upp, utom vildsvin. Och det är jag tacksam för!

## Comment 33
Author: Fridaaaa

#31 Vildsvin kan vara brutala. T.ex min styvsvärfar fick en kalv dödad plus att dom hade börjat äta på kon som låg ner (hon hade nyligen kalvat) så dom fick avliva henne...

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Alla har nog små svackor, jag med. Men sköta dem måste man ju, och motivationen brukar komma tillbaks rätt snabbt.

## Comment 35
Author: [Borttaget]

#32 haha jag har inte varit inne i skogen sen det kom dit en vildsvins sugga med 6 kultingar, dvs i början av sommaren 2012. Tyvärr kan ju suggorna vara riktigt aggro när dem har kultingar :( Detta hände mig, min bror och hans kompis för några veckor sedan: Min bror och hanns kompis var ute i skogen själva, och jag var i närheten med vår hund och gick en promenad. Efter ett tag så hörde jag två st skrik från skogen, jag kände igen skriken, det var min brorsas! Jag fick panik och trodde att bildsvinen hade attackerat dem! Jag tänkte först springa ner i skogen och rädda dem, men sen tänkte jag att jag kanske oxå skulle dö och inte kunde "rädda" dem då. Så jag ringde pappa och sa att han skulle ringa dem ( hade varken min bror eller hans kompis telefon nr, dumt nog) Sen visade det sig att dem inte alls hade blivit attackerade av marsvinen höllt jag på av skriva xD menade så klart vildsvinen! Dem hade bara hört dem grymta och sett spår och dem skrek för att skrämma iväg dem! Men ja ni kan tro att jag var rädd! #33 uch! Sånt trodde inte jag dem gjorde! Trodde bara att dem åt as och sånt :/

## Comment 36
Author: BeccaTilda

#25 Tack så mycket för ditt svar, jag beklagar :( Det är just minkarna jag är orolig för. Vi bor relativt nära en minkfarm och när veganerna är igång och släpper ut de stackars minkarna titt som tätt så har vi påhälsningar av dessa djur :/ de är som du säger väldigt smidiga djur som lätt tar sig in i rasthagar m.m ju :(
