# ihopsättning
Author: Linnet

Har satt ihop två honor i dag, dom fick först vara tillsammans med med galler emellan sen satte jag ihop dom, det är en 5-6 månader gammal hona och en 2 åring, det fick bra ett tag sen började dom försöka jucka på varann och så blev det världens cirkus dom sprang runt runt så det bara flög päls (fällning) Sen lugnade dom ner sig och efter en stund så gick den yngre fram till den äldre och satte sin nos under hennes haka, var det ett tecken på underkastelse??

## Comment 1
Author: Linnet

Nu går det hur bra som helst, dom sitter bredvid varann, i morgon ska jag försöka sätta ihop två andra honor, hoppas det går lika smärtfritt.

## Comment 2
Author: Katten_

#0 #1, kul! Hoppas de går bra nu då! :)

## Comment 3
Author: minaninar

Ja jag har förstått att de "presenterar sig" genom att komma fram o lägga sitt huvud under, eller vad man ska säga och lite platta.. Skulle hon ha varit uppe i fejset på den äldre honan hade det nog blivit lite kurr - så har jag förstått iaf. Det är tydigen en gest, att

:)
