# en till kanin?
Author: Yome

för att göra en lång historia kort. Jag har två kaniner en kastrerad hane och en hona, honan är kraftigare än hanen då hon är hermelin/dvv och hanen hermelin/löwen. Dom gick ihop ca ett år från och till men nu är han rädd för henne då hon springer efter honom och bits vet ej om hon försöker "bossa" då han bara springer iväg, dom kan pussas genom galler ibland har jag sett och när han är i hans bur och hon springer runt i rummet är han inte rädd men när han är ute i sin hage och hon kommer springer han vart hon inte kan "få tag" i han. Dom går ihop utomhus när jag tar ut båda på gården, ibland kan de bli lite som hund å katt men då har han större möjligheter att undvika henne. Hon bor ute och han inne men eftersom jag vill att hon ska ha sällskap men ej kan vara inne då hon verkligen röjer runt på nätterna och skvätter ner allt och min hane går som sagt inte ihop med henne alltid och han är för mesig eller hur man ska säga så de blir som hund och katt då, han går inte att ha ute heller pga de och för att han hatar att vara ute. Då funderar jag på att skaffa en till kanin till henne då men då är frågan eftersom de måste bli en kastrerad hane, kommer min andra hane att vara aggresiv mot mig då?  har en kompis som har en kastrerad hane och alltid när hon kommer hem till mig så blir min hane förbannad och försöker alltid hugga henne, men har de med den kastredade hanens doft att göra? hennes hane bor utomhus och den har aldrig blivit aggresiv mot mig när jag klappad honom nog föratt jag bara lutat mig över gallret och min hane har aldrig heller blivit aggresiv mot mig efter jag klappat hennes hane.   Hur ska jag göra ??

ursäkta för kluddig text om ni inte fattar så säg till så får jag förklara bättre.

## Comment 1
Author: Chieko

Du kan ha en hona som sällskap till din hona om du vill, men tänk på att honan du har nu kanske helt enkelt inte vill ha sällskap.

## Comment 2
Author: Yome

#1 men är inte de svårare att få ihop? fast har märkt när jag tar mina kaniner och min vän tar sina kaniner till en park och släpper lös dom så brukar min hona och hennes honor mysa men min försöker även bossa någorlunda mycket.

ja de är ju de också.

## Comment 3
Author: Chieko

#2 Tror det beror mer på individ än kön. Jag hade två okastrerade hanar ihop när jag var liten. De älskade varandra.

## Comment 4
Author: Yome

#3 jo de måste nog vara så för jag har också haft 4 hanar (2 åt gången) tillsammans. Då gäller de bara att försöka ta reda på ifall hon vill vara ensam eller inte, hur man nu gör de.

## Comment 5
Author: Chieko

Om du har något omplaceringshem i närheten kanske du kan fråga där om du får ha honan på prov, eller om de skulle ha en kastrerad hane. Skriv kontrakt på att om det inte fungerar får du lämna tillbaka den. Det går ju också att göra med andra säljare, men är alltid lättast om det inte är så långt mellan er.
