# Vad menar kaninen?
Author: Merlina

Hejsan kaninvänner!

Jag är ny medlem och är jätteintresserad av att få veta mer om kaninens beteende och språk. Min äldsta kaninhane "pratar" ganska mycket, vilket är jätteroligt men jag förstår ju inte vad han menar alltid.![Obestämd](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
Häromdagen när jag bar på honom hackade han till ljudligt med tänderna. Det kändes som om han ville att jag skulle uppmärksamma något. Är det någon som vet vad det betyder? Såg han något intressant eller? Gör era kaniner så?

Mvh/ Merlina

## Comment 1
Author: sunnymybunny

Vet inte varför han gjorde så eftersom jag inte var där osv. Men vet att kaniner  kan tugga om dom tycker det är sjönt att bli klappade , om de kan ha varit det ?

## Comment 2
Author: tussen12

ifall han värkade normal och avslappnad så betyder det att han gillar det:)

## Comment 3
Author: Merlina

När han "kurrar" låter han annorlunda, då maler han med tänderna,det här var något annat. Jag har haft honom i 6 år och han är ganska smart och kommunicerar med mer ljud än de övriga kaninerna. Det var mer som om han ville säga "Kolla, där var något intressant, släpp ner mig där". Vill se om ni hade varit med om samma ljud och känsla![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: natha-mjau

Här har du en bra artikel http://kaninmagazinet.se/2012/january/kaninens-sprak.html :)

Hackar han tänderna betyder det att han mår väldigt bra och har det skönt.  
men det kan även betyda att han har väldigt ont.

## Comment 5
Author: Merlina

Tack för tipset, men jag är ute efter mer kunskaper än de "vanliga", eftersom jag håller på att skriva en bok. Kaninspråket är större än vad man tror och det är jätteläckert att få  veta mer om våra "sötisar". Har du märkt av något ljud hos kaniner som du inte riktigt förstår betydelsen av? Berätta i såfall gärna![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
