# Solrosfrön?
Author: Fia9000

Kan man ge solrosfrön till kaniner? Är det nåt man ska tänka på mer än att ge lite i taget? :/

## Comment 1
Author: [Borttaget]

man kan ge solrosfrön till kaniner men det inehåller mycket fett så det ska inte ges så ofta. Kaniner har långa tarmar gjorda för långa fibrer och inte fett. För mycket kan skada kaninen så tänk på det :)

## Comment 2
Author: Fia9000

1# Tycker du att jag ska låta bli att ge det då? :/

(Våra solrosor har vissnat så att man snart kan plocka av fröna.)

## Comment 3
Author: Stjärnfallets

Jag ger mina solrosfrön vintertid. Blandar själv en vinterkost till mina, likaså en sommarkost på sommaren .

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2 Du kan ge ibland. Det beror lite på vad han får för mat nu. Vad har du för pellets och hur mycket ger du? Har han känslig mage? ![Oskyldig](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 5
Author: Fia9000

#3 Menar du att det är bättre att ge på vintern än på sommaren?

#4 Jag minns inte vad pelletsen hette men han har ingen känslig mage och han har lätt att hålla sig normal "tjock".

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 Okej, då kan du ge han några som belöning när du tränar han eller som godis någon gång i veckan. Det #3 menar tror jag är att på vintern när dom inte kan äta så mycket gräs etc. så kan man komplettera pelletsen med liiite solrosfrön.

## Comment 7
Author: Fia9000

Ok, man kan väll frysa in dom?

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Det vet jag inte :)

## Comment 9
Author: Stjärnfallets

Jo. precis. Eftersom mina bor ute och behöver hålla hullet uppe i 20 minus så får de lite extra fett i form av solrosfrön och krossad havre bla

## Comment 10
Author: Fia9000

#9 ok, men hur gör du för att dom inte ska mögla o så, fryser du in dom?

## Comment 11
Author: tussen12

#10 man kan frysa in dom :)

## Comment 12
Author: Stjärnfallets

Mögla?? Mina har aldrig möglat, men jag har mitt foder innomhus

## Comment 13
Author: Fia9000

#12 Förlåt, kanske inte mögla men kan dom inte bli dåliga?

## Comment 14
Author: slarvigt

#12 Frön och nötter osv härsknar väl ganska lätt, med tanke på den höga fetthalten?
