# Vilken ålder
Author: Klara.b

Hej! I framtiden har jag tänkt låna ut min hane till avel. Och jag undrar i vilken ålder som är bäst att han parar sig. Och vad som är äldst möjligt så att han/ ungarna mår bra. Jag har tänkt låna ut han till avel för hans temperament och jag tror han blir väldigt duktig hoppare. Tacksam för svar!

## Comment 1
Author: tussen12

tror jag har hört att dom får bäst avkommor om han inte e äldre en 3 år :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1  
  
Va? Bäst avkommor om han är under 3 år?   
  
En hane kan para sig så länge han lever ;) Är de äldre och friska så är det ju nästan bättre, för då vet man ju med säkerhet att hanen är av friska&hållbara gener.  
  
Jag ska själv i höst använda en 7årig hane för kull då han är frisk, sund och fortfarande som en ung kanin i psyket. Hans pappa blev 10 år gammal, och hans äldre helbror är 9 år - lever och har hälsan. Kan inte bli bättre!  
  
Dock kan spermakvalitén bli sämre när de blir "gamla", men åldern på hanen spelar absolut ingen roll i sammanhanget.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

blev visst dubbelt

## Comment 4
Author: Klara.b

Tack så mycket! Kan det vara bra att para han vid 1-2 månader?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

1-2 månader?  
  
Uhm. Felskrivet?

## Comment 6
Author: Kickan90

#4 din hane skall vara minst 6mån gärna 1år så man vet att han temperament osv är bra.

## Comment 7
Author: Klara.b

#5 Oj menade år!! Haha! #6 Tack!
