# Ge upp hoppet?
Author: 0___0

Hej, pratade med mina föräldrar igår och frågade om jag kunde få eb kanin, Dom sa

"Nej, Jag vill verkligen inte ha en kanin"

Jag: Men jag kan ta hand om den själv

Dem: Men du kommer tröttna, NEJ!

\*Suck\* Ska jag sluta försöka eller vad ska jag göra? :(

## Comment 1
Author: NaDa...

Kan du inte fråga om du skulle kunna få ha en kanin på foder ett tag? :)  
Alltså att du 'lånar' en kanin av någon.

## Comment 2
Author: 0___0

#1 Frågade Pappa men han sa bara, Nej då blir väl kaninen kvar här. Men jag ska vara kanin vakt åt min kompis, Kanske men tror det går, Men ska fråga igen!

## Comment 3
Author: alicekanin

Ta reda på ALLT om kaniner. Det gjorde jag när jag var typ 7 och sen fick jag en när jag var 8-9 år=)

## Comment 4
Author: 0___0

#3 Okej!

## Comment 5
Author: minaninar

jag säger som #1 det finns fullt med kaniner och kaniners matte/husse som kan behöva ha ett extrahem då och då. eller typ "hyr" en kanin av en uppfödare? Då kan du alltid lämna tillbaka den, eller så behåller du den och hyran blir betalningen. Finns många som har sådana arrangemang.

Det är också vanligt att folk tröttnar eller får andra intressen, speciellt när man är ung/liten. Och den det blir mest synd om då är inte föräldrarna, utan kaninen. Så börja försök hitta sätt att testa och läsa massa och ev. besöka någon med mkt kaniner och se om du får hjälpa till lite?

## Comment 6
Author: 0___0

#5 Tack!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Tänk positivt bara. Allt går - bara man vill.

## Comment 8
Author: Kimji

Jag gnällde om djur hela min uppväxt utan resultat. När jag var 15 fick jag tillslut skaffa min första kanin och har nu hållt på i 10 år. Skam den som ger sig. =)

## Comment 9
Author: Gosans-Matte

Skriv en låång text om hur mycket en kanin skulle betyda för dig :P sätt sedan upp den någonstans där de kan läsa den, är du det enda barnet kan du skriva hur du känner dig lite ensam och att en kanin skulle fylla igen hålet? :P bara tips för det funkade för mig xD

## Comment 10
Author: minaninar

#9 haha..

powerpointpresentation![Oskyldig](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")?

## Comment 11
Author: tilde&twix

Jag tjatade konstant i ett och ett halft år, och mina föräldrar var tveksamma. Men, min dröm gick i uppfyllelse och idag är jag världens lyckligaste.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

När min systers hamster dog efter typ ett år så köpte hon ett marsvin (förra året) och jag har tjatat om varför hon fick köpa ett marsvin men inte jag en kanin..  
Och sen har jag gnällt över att mamma hade en kanin när hon var liten och varför skulle inte jag då få en ?![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
Så jag har gnällt på pappa och han sa att han brydde inte sig ett dugg av var jag lägger mina pengar på..  
Så om 5 veckor får jag min älskade Sture !![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")  
Och om 5 veckor har vi 1 kanin, 1 hund, 1 katt och 1 marsvin ^^)  
tog totalt 2,5 år innan jag fick ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")  
  
Men jag tycker faktiskt att du ska sitta ner och prata med dom och  
att det kanske hade varit bra och testat ha en kanin på foder ett litet tag? För att du kan bevisa att du kan ta hand om en?:)  
Man brukar kunna köpa kaninen efter man haft den på foder :)

## Comment 13
Author: tilde&twix

Testa sommarlovskanin!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

sluta inte! :)

## Comment 15
Author: 0___0

Tack alla!

## Comment 16
Author: Fridaaaa

Du får helt enkelt acceptera ett nej. Att tjata och påminna ofta, blir nog bara värre skulle jag tro.

#12 Hoppas hon har en kompis till marsvinet, alltså ett annat marsvin. Lag på det.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#16. Vi har det fixat med henne så , orkar inte dra allt här . Men ja, hon har en kompis.

## Comment 18
Author: tussen12

Ger man upp så vill man värkligen inte  ha en kanin :P

Ge inte upp!

## Comment 19
Author: Fridaaaa

#18 Det handlar inte om det om man ger upp.  
Bor man hemma så får man helt enkelt acceptera vad ens föräldrar säger eftersom dem har huvudansvaret för djuret.

## Comment 20
Author: Suskiv

Skullle mina barn börja tjata så skulle det bli nej av uppfostringsskäl. Kommer aldrig lära mina barn att man ska tjata sig till saker.

Om de kan komma med vettiga argument, sköter skolan exemplariskt och sköter de djur som redan finns här så kan nya djur bli aktuellt.

Hur gammal är du? För ju yngre du är desto mer ansvar måste föräldrarna ta och är du äldre 15+ så behövs en plan på hur du ska göra med kaninen den dag du ska flytta hemifrån.

Risken för att du tröttnar är en verklig risk. Visst det kan hända att du inte gör det, men oftast så sblir  kompisar, pojkvänner och skola viktigare och kaninen riskerar att fara illa.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

säg er som #16 att tjata blir nog bara möjligen värre. lugna dig ett tag och låt dem fundera i lugn och ro. då kanske dom inser att du fixar det=)

## Comment 22
Author: 0___0

Tack :))

## Comment 23
Author: Katten_

Du borde inte tjata på dem, även om du hemskt gärna vill. :)

Men sätt dig och ta ett RIKTIGT snack med dem, så gjorde jag, ;)

Säg att du inte kommer tröttna och att du lovar att ta hand om kaninen, och varför du vill ha en, och varför DE inte vill ha en. :)

Lycka till! :)

## Comment 24
Author: Katten_

Du borde inte tjata på dem, även om du hemskt gärna vill. :)

Men sätt dig och ta ett RIKTIGT snack med dem, så gjorde jag, ;)

Säg att du inte kommer tröttna och att du lovar att ta hand om kaninen, och varför du vill ha en, och varför DE inte vill ha en. :)

Lycka till! :)

## Comment 25
Author: 0___0

#23 Okej! ;)
