# Slö
Author: BusBella

Det började med att Klara var i hagen, men jag såg henne inte och fick panik, för hon kommer alltid springande, då låg hon i röret och jag fick knacka på det för att hon skulle komma ut. Sen har det fortsatt så hela dagen, hon har även lös avföring. Jag har minst sagt panik, är så himla orolig. Kan ingen ge mig lugnande exempel innan jag stressar sönder?

## Comment 1
Author: minaninar

Hur lös är lös avföring? Det är viktigt att du beskriver konsistensen för att veta hur allvarligt det är.

Det har varit väldigt varmt, har hon druckit ordentligt?

Berätta också hur du bor: dvs. tätort? stad? by? landet? v

Har du apotek i närheten?

Har du vetten i närheten?

har du livsmedelsaffär i närheten?

## Comment 2
Author: Vincent...

ring veterinären och fråga om råd ?

## Comment 3
Author: minaninar

Eftersom du inte svarar nu säger jag: om avföringen är så lös att det blir pölar och rinner då måste du genast åka in till djursjukhus/veterinär. Du kan inte vänta tills imorgon eller på måndag. Det är akut.

Om det är bajsar av lite olika kvalitet o en del kladd då är det inte lika pang-akut. Det första du ska göra är att ta bort allt utom hö och vatten. Och se till att hö och vatten är friskt och fint. (se till att det ej finns gräs.)

Ta ev in kaninen så ni kan övervaka hur han äter hö och dricker vatten under kvällen.

Stödmata med critical care om ni har hemma.

## Comment 4
Author: BusBella

Vi är ganska säkra på att hon fått värmeslag då det blivit väldigt varmt i rummet hon är i idag, hon har fått ligga bredvid vattenflaskan med kallt vatten men har börjat röra på sig nu och tyckte det blev för kallt. Hon ligger nu under en blöt handduk och vi har försökt fått i henne äpple och vatten men hon orkar inte ännu. Iallafall visar hon små tecken på förbättring så vi håller tummarna.

## Comment 5
Author: minaninar

Hm, har hon bajsat? Vad är det för bajs?

Alltså.. hmm diarre är inte tecken på värmeslag även om hon kan ha fått det med.![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Du borde nog stödmata med hö.. handmata. Det är viktigt. Fast lite äpple sägs ju vara både lösande o stoppande efter behov.

Hoppas verkligen det går bra.

## Comment 6
Author: BusBella

#5 Hon äter ju inget, så då har hon inte bajsat heller. Det är inte direkt diarré, men det var lite löst. Hon vägrar ta emot hö eller äpple men vi ger henne vatten genom spruta. Mamma satt uppe med henne hela natten, hon har blivit lite mer rörlig och börjar slicka i sig vatten från hakan själv lite. Det går upp och ner.

## Comment 7
Author: Norberg90

Hur mycket vatten lyckas hon få i sig? Hon måste få i sig mat oxå, en kanin kan inte fasta under lång tid. När åt hon senast? Har ni Critical Care hemma? Det är superbra att ge i spruta när de inte äter själv.

Börjar hon inte äta snart måste ni åka till veterinär. Hoppas det går bra för er. Verkar ju som det går åt rätt håll nu iallafall :) Jag håller tummarna.

## Comment 8
Author: BusBella

#7 Hon får i sig allt vatten man ger henne, äter fortfarande inte, vi har inget Critical care hemma. Våran veterinär har inte öppet nu.

## Comment 9
Author: minaninar

Vad händer om du handmatar henne med hö?

Vad har ni för pellets hemma? Någon nyttig sort? Om det är typ cuni complete eller oxbow eller jr farms sädesfria för kanin så kan ni hand mata med lite sådant. Om fiberhalten är hög.

Hoppas du fattar hur allvarligt detta är? Det går liksom inte att vänta till på måndag. Ni får väl ta reda på var regiondjursjukhuset är. Det är faktiskt så allvarligt att hon kan vara död i morgon eller på måndag, och det är då för att inget har gjorts tidigare. Det går att vända detta om man får hjälp tidigt och ger rätt grejer.

Det ni kan försöka är att få henne att röra sig lite, men jag misstänker att hon är för svag att röra sig, eftersom hon inte fått näring. Jag skulle föreslå att hon får sitta på torktumlaren på en tjock skön filt, och så kör ni ett torkprogram (obs inte centrifug, men din mamma vet). Det är som lite motion och dessutom lite motion för magen. Det kan ev. hjälpa stopp och är ganska skönt för kaninen. Om kaninen reagerar negativt ta bort henne från där. Hon måste naturligtvis vara under uppsyn så hon inte trllar ner.

Men hon måste äta. Hon kan dö av hepatisk lipidos om hon inte får mat. :/ Hur mkt stopp är det i magen?

Varför har ni inte hört er för med veterinär eller sjukhus under dagen? Jag förstår inte?

## Comment 10
Author: minaninar

Något av de här djussjukhusen tillhör antagligen ni eftersom ni bor i Märsta.  
Ultuna är väl rätt nära?

Ev albano?

Här på sidan finns länkar till 4 djursjukhus. Ni borde åka till ett ikväll.

Hon behöver, rätt stödmatning, kanske dropp?, smärtlindrande (det är extremt viktigt för att magen ska fixa sig, för hon har extremt ont just nu), och förmodligen prepulsid elelr något annat som löser stoppet i magen.

Tarmen kan spricka om det som sitter fast där inte kommer ut snart.

Hämta hit din mamma till tråden att läsa.

LÄNK TILL ÖPPNA DJURSJUKHUS DYGNET RUNT:

[http://www.malarensmadjur.se/Djursjukhus.htm](http://www.malarensmadjur.se/Djursjukhus.htm)

## Comment 11
Author: minaninar

Den här kaninen klarade sig. Men det var bara för att hans matte gjorde rätt och åkte iväg i tid och sedan jobbade som ett djur för att hennes älskling skulle överleva.

[http://kanin.ifokus.se/discussions/4fe742e088f47276cd006f81-kurr-i-magen](http://kanin.ifokus.se/discussions/4fe742e088f47276cd006f81-kurr-i-magen)

kanske kan ni få tips där, men jag måste vara jobbig och upprepa att det behövs grejer som bara finns på djursjukhus: prepulsid el dyl, dropp för återfuktning o vitamin/mineralbalans (precis som för spädbarn), och smärtstillande. Det är väldigt plågsamt för kaniner med stopp i magen, därför kan man inte vända det om de inte får i sig smärtstillande som gör att de kan slappna av o släppa ifrån sig bajset...

Återfuktning: räcker inte med bara vatten: krävs dropp. Akutåtgärd är om ni har druvsocker hemma.. blanda **lite druvsocker (och extremt pyttelite) salt o vatten o ev lite citronsyra eller pressad citron så blir det en vätskeersättningsdryck. Alternativt om ni har samarin hemma, så ta lite av det istället för saltet, är tom bättre eftersom det innehåller kalium också. Men tycker din mamma ska komma hit och läsa.**

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Bra vätske erstättning är också Sempers majsvälling för 6månadersbarn (blandad med dubbelt så mycket välling som det står på paketet) eller avslagen cola, som fungerar nästan bättre.

Kanske inte låter så nyttigt med cola, men det ges ju endast i nödfall, vilket detta är!

## Comment 13
Author: minaninar

#12 Okeeej, men visst sure, var typ det sista jag skulle föreslagit (alltså colan) men  om du har positiv erfarenhet så![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute"). Men sedan är det ingen ersättning för att åka in med kaninen till djursjukhuset, alltså bara en nödåtgärd. Måste få igång med hö för det är det enda som kan få ut bajset.. o massa vätskeersättning, avslagen cola men då måste den verkligen vara avslagen!, annars kan ju kaninen få gas, o avslagen cola ska inte upprepas mer än typ just nu, bara allra mest akut, sedan måste dom hitta något bättre att stoppa i kaninen.. framförallt smärtstillande o tarmstimulerande (och nej man kan inte ta smärtstillande i sitt eget husapotek, frågade vetten sist jag var inne men NEJ). Primparan hette det. SÅ åker ni in så se till att ni får primparan eller nåt annat plus tarmstimulerande, så de inte glömmer primpaaranet (har hänt andra att de glömt denna viktiga medicin).![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 14
Author: BusBella

Hon dog, och det första jag ser när jag går in hit är att vi borde ha tagit henne till veterinär. Det fattar vi ju själva! Men hos våran veterinär måste man boka tid, det får man inte hux flux, och vi ville ge henne en sista tid hemma med oss än för en massa stress. Men nu spelar ju det ingen roll längre, även om vi inte gjorde det rätta.

## Comment 15
Author: Norberg90

#14 Beklagar :( Sjukt hur fort det kan gå :/ Kram på dig!

## Comment 16
Author: minaninar

Ja men det var därför jag skrev att ni skulle åka till djursjukhus! Där behöver man inte boka. Vaddå sista tid hemma? Hon hade mtk väl kunnat klara sig om ni tagit in henne till veterinär. Men sorgligt att det inte blev så, sorgligt för er. Men om ni har flera kaniner, läs på om hur kaniners magar fungerar och hur det är när de får stopp i magen. Jag var inte och gapade om sjukhus för inte, tyvärr är det så här.![Gråter](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Tycker synd om kaninen som fick lida.![Gråter](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 17
Author: BusBella

#16 Vad menar du, man behöver ju visst boka? Jag har verkligen ingen ork eller lust att bråka nu, vi gjorde vad vi kunde, får kaniner värmeslag klarar dem sig väldigt sällan även om man tar dem till sjukhuset så sluta klaga.

## Comment 18
Author: minaninar

Nej man behöver inte boka till regiondjursjukhus. De är akutsjukhus säger jag. Det är inget att bråka om, det är så det är. Man åker in. Det är dynget runt.

jag klagar inte men jag hör ju att du inte vet hur det funkar med kaniner och förstoppning, det har inte med värmeslag att göra, det är helt andra symptom.. dessutom kan de visst klara värmeslag. Men jag beklagar sorgen. Men menade mest att om du har flera kaniner så är det viktigt att informera sig om hur man ska göra till nästa gång. Det är nämligen inte alls så att de bara dör, de dör utan rätt behandling.

Men förstår att du är jätteledsen nu.

## Comment 19
Author: BusBella

Kan någon låsa denna tråd?

## Comment 20
Author: torpetskaniner

Kaniner behöver inte alls dö av värmeslag. En av mina killar höll på att få det häromdagen, jag väntade ett tag och sedan badade jag honom i ljummet/kallt vatten. Efter det låg han och torkade ett tag och sedan var han lika pigg och glad som vanligt!  
  
Nu kommer väl folk klaga på att jag badar mina kaniner, men det är bland de bästa dem vet. Alla utom 2 st älskar att simma och brukar försöka rymma ner till barnpoolen i parken för att få simma. Visst ska man inte bada dem annat än i nödfall, och i detta fall var det ju faktiskt ett sånt :)  
  
Att enbart ge kaninen en blöt handduk tror jag inte ger så bra effekt tyvärr, vattnet i handduken blir upphettat och då ger det ingen effekt. Bättre att ta en vattenslang och duscha mage/ben och lite på toppen av öronen med kallt vatten tills kaninen blivit någorlunda nedkyld.  
  
Men beklagar verkligen sorgen, väldigt tråkigt. Ville bara ge lite tips här :)  
  
**Mvh Linnea, ULKH**  
www.torpetskaniner.weebly.com

## Comment 21
Author: BusBella

#20 Jag skrev inte att dem alltid dör av det, men av allt man läser så lägger dem inre organen av när dem blir överhettade.
