# få ner honom i vikten
Author: bambiiii

Hej,jag har varit i Tyskland och då hr några passat Bambi . Hän har blivit mycket tjock,prickat benet och skadat nosen. Jag började gråta.när jag såg det men allt har blivit bättre det är bara vikten han är n åt med 4kilo han var nästan 3kilo när jag lämnade honom. Han vill knappt röravsig och han vill äta helst tiden men han är inte sjuk. Han rör sig men inte som för! Vad ska jag göra för att få ner honom i vikten? Snabbt, ska han bli 3 och en halv kilo.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Är inte helt hundra på mitt svar men fick detta tipset till min överviktiga hona; Ge hö och vatten och massa motion så ska du se att det bättre.

## Comment 2
Author: bambiiii

1# okej tack! :D

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Det funkade faktiskt väldigt snabbt så det blir nog smart bättre! :) men du borde lämnat honom till någon som var mer kunnig om kaniner.. :/

## Comment 4
Author: Fridaaaa

Men börja motionera långsamt, eftersom han förmodligen inte gjort det så mycket nu på en månad, så du inte börjar som när du lämnade han.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 precis, då lär han skada sig etc. Men att släppa ut i en stor hage och låta honom motionera som man vill är bäst :) iaf nu i början.

## Comment 6
Author: bambiiii

Oki tack alla! han är inte Bambi längre, vill inte ens slicka mig, jag känner mig väldigt ensam nu, min förra bambi e borta! ![Gråter](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 så kände jag också förra sommaren när jag lämnat min Albin länge. Men jag spenderade massor av tid med honom och sen blev det "bara vi" igen. Så han kommer nog bli som vanligt snart igen! Håller tummarna för dig!

## Comment 8
Author: Fridaaaa

#6 Det kan ta tid innan han blir sitt gamla jag igen. Så är det. Djur har ingen tidsuppfattning som vi har. Men gosa, kela osv med honom som vanligt :)
