# Lagligt?
Author: Rexkanin.W

Halloj! Jo det är så att jag har varit lite fundersam på om min granne fick göra som hon gjorde. Hon köpte en hane, sedan en hona och parade de, sedan släppte hon ut ungarna när de nått 7 veckors ålder. Det var helt medvetet och hon köpte hona och hane för att få ungar, vilket jag inte förstår varför. Hon tog senare en till kull och då kom det 10 ungar. Eftersom hon tyckte det var för många slog hon ihjäl 8 av stackarna. Halshugga små kaninungar!? Jag har funderat på det här och undrar nu om det ens är lagligt och göra så :( Vet inte om jag satte det här i rätt grupp nu men aja :)

## Comment 1
Author: Vincent...

man får inte släppa ut kaniner i det vilda :(

har du några bevis att hon har gjort det?

## Comment 2
Author: Rexkanin.W

Halshuggningen såg jag :( Såg en av hennes kaninungar på vår gräsmatta som åt tappade pelletsar, så jag tog upp den och gick till henne med den och då sa hon att hon medvetet släppte ut kullen för att hon inte orkade med dem längre. Sicken ägare va? ;)

## Comment 3
Author: ninen DH

som 1# sa så får man inte släppa ut dom i det vilda.

dom vet ju ingenting hur man klarar sig :(

## Comment 4
Author: Hanna

Anmäl henne då. Det är verkligen inte lagligt att släppa ut. Och inte heller att avliva hemma sådär om jag inte minns helt fel.

## Comment 5
Author: Rexkanin.W

#3 och #4 Det är det att det var ett år sedan det hände. Hon har sålt honan och hanen släppte hon ut. Kan man anmäla så sent?

## Comment 6
Author: valorous.kid

om man tar en kull och släpper ut dom sen eftersom det blev för jobbigt så är det väl ändå **otroligt** korkat att ta en till sen!! >:o

## Comment 7
Author: Hanna

#5 Jaha, nej, då lär de inte göra något åt det tyvärr. Hade jag själv sett det hade jag gett ägaren en riktig åthutning ![Skrikandes](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 8
Author: CorneliaAndersson

Håller med ovanstående. Men varför har inte DU kollat upp saker och ting tidigare? istället för att vänta ett år?  
(vill ej låta kränkande, bara undrar)

## Comment 9
Author: minaninar

Äh, skäll inte på ts för mkt. Ibland är det inte lätt att veta vad man kan anmäla och till vem, i synnerhet inte om man är väldigt ung, eller inte har föräldrar eller folk omkring en som gjort en uppmärksam på sådant.

Men gud vilken \*\*\*\*\* till granne du har. Jag skulle ha haft svårt att hålla knytnävarna i styr. Var det en vuxen? Eller en unge och de vuxna lät henne hållas?

Det är tyvärr alldeles för sent att anmäla (tror jag), men du kan ju pröva. Om hon skaffar djur igen och hon börjar göra sånt så kan du anmäla.

Usch, vissa människor.. ibland hoppas jag det finns ett speciellt helvete för djurplågare där de under grafiska former får komma till insikt om vad de har gjort.![Skrikandes](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 10
Author: CorneliaAndersson

Nene, altså menade inte att låta sur eller så. Baa frågade. Håller med om att det hennes granne gjorde INTE är acceptabelt (i vår värld) och hoppas lite som dig #9

## Comment 11
Author: Susanna_w

Att släppa ur djur i det vilda får man inte göra men man får avliva hemma men så klart även där gäller regler för vilka metoder osv man ska använda.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Är ju inte lagligt att föda upp för att döda dom liksom.. Fy skäms. ![Obestämd](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Inget olagligt att föda upp en kull kaninungar och "rensa ur den" om det är många ungar (fast oftast så tar man ju bort antalet ungar om det är för många för honan). Då tar man bort dem tidigt, och då för att få ner antalet.  
  
I extremt stora kullar så är det oftast snällare mot honan att slå ihjäl ett par av ungarna direkt (så att det istället för 10-12 ungar kanske bara är 6 kvar). Det skulle jag gjort vid en extremt stor kull, för att inte några ungar skulle svälta ihjäl (djurplågeri) eller för att ge ett normalt antal ungar en större chans till en bra uppväxt.  
  
Däremot är det olagligt att släppa ut kaninerna i det vilda.

## Comment 14
Author: hobbymupp

#12 det är visst lagligt att föda upp för att döda, men som nån sagt, man måste göra det på vissa sätt har jag för mig. Många uppfödare som vill skona sina honor ser till att de aldrig har fler ungar än de har spenar, och detta görs gneom att avliva de små ungarna direkt när man räknar dem första gången. Sådana små tål nästan inget alls, du kan läsa här (under bilden på belgiska jätten, andra stycket);  
[http://kaninmagazinet.se/2012/february/rasavel-enligt-kjell-carnbrand.html](http://kaninmagazinet.se/2012/february/rasavel-enligt-kjell-carnbrand.html)

Det denna personen som TS beskriver sysslar med är ju dock bara sjukt. Tröttnar på dem och släpper därför ut dem, jag har aldirg hört nått liknande :O Försök anmäla, ta hjälp av nån om du tycker det är svårt och om det inte går igneom så försök igen om hn gör så igen.

Lycka till och hoppas att hon förstår vad för skit hon håller på med. Usch!

## Comment 15
Author: minaninar

#14 det finns ju sätt att se till att alla ungar får man - även om de är fler än tuttarna.. så himla enkla knep t.om.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#14 Jaha, jag läste att det var så.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#15  
  
Men varför? För vems skull behåller man en enorm kull?  
  
För honans skull, för ungarnas skull - varför inte se till att ha en lagom stor kull istället för en enorm kull?  
  
En död unge lider inte, och istället för att sitta där med 14 ungar, varav man kanske hittar toppenhem till 6 stycken men resterande blir sålda till hem där de kanske får sitta i en trång bur hela sitt liv, blir bortglömda, blir sålda vidare massor av gånger... hur bra är det?  
  
Nej, jag ser hellre att jag har en kull med 6 ungar, som får i sig all näring de behöver från honan. En pigg hona som orkar och inte faller ur. Och sen hittar bra hem till de ungarna man har. Än att ha en kull på 10 ungar, där kanske 2 svälter ihjäl och resterande blir tunna och eländiga.

## Comment 18
Author: hobbymupp

#15, kan bara säga att #17 tog orden ur munnen på mig. :)
