# Vad för matta?
Author: Jesperlinden97

På lördag ska jag släppa ihop mina kaniner, dom går just nu i vars en bur men hade tänkt ha dom frigående på rummet.   
Just nu har jag ingen matta för att det ska bli lättare att sopa.  
Behöver då en matta tills på lördag för att de inte ska kasa runt på golvet och för att mamma är rädd om det.  
  
Nu till frågan, vad för matta? Vill inte att dom ska kunna bita itu den, om det nu är möjligt?  
  
Hoppas det inte blev för rörigt!  
  
Tacksam för svar! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: natha-mjau

Att ha en matta i buren är nog det enklaste, om man har en rumsrenkanin som har toalätt i buren.  
Det går att torka av mattan/tvätta den ibland och det håller sig fräscht. Om kaninen inte har någon toalätt, inte är rumsren, eller brukar tugga på saker så är detta inte ett bra val. Mattan blir lätt äcklig om det kommer spillning på den och behöver bytas ut. Det är inte bra för kaninen att få i sig tyg/trådar. Detta är bara för kaniner som inte biter på saker och som du kan lita på. Ett minus med matta är kaninen har ett grävbehov som den inte kan få ut när det är matta. Se till att den har en låda med spån/annat att gräva i.

Hade matta till min hona, och det tog ett tag innan hon fattade att hon inte skulle bajsa/kissa på den. men till slut gick det :) tvättade/bytte mattorna ca 1 gång i veckan.  
köpte 'Borris' 4 kr/st på ikea

## Comment 2
Author: minaninar

Om du vill ha matta på golvet kolla ikea.

Det finns en del sköna lurviga grejer där. Det man ska tänka på i första hand är att det inte är öglor i mattan - då kan klorna fastna.

Kolla tvättips, det ska ju helst vara sådant man kan tvätta i maskin. Om ni har liten maskin, så hellre flera små mattor kanske? Vi har stor maskin i gemensam tvättstuga så då kan man ha lite större.

Det finns billiga typ ryamattor på ikea i polypropylen. Tja, om de biter? Det vet inte jag, beror på dem. Min gör det inte särksilt. Ge äppelkvistar, det gör jag, då gnager han på dem.

Annars kolla blocket begagnade och tvätta upp innan användning.

Badrumsmattor med gummi på undersidan är ett alternativ, men behöver då flera.

Till ikea mattor o de flesta andra måste man köpa halkskydd till. Annars glider de bara omkring o risken är att man själv bryter benet på kuppen (att kaninen gör det är däremot inte troligt, de är ju liksom lite smidigare än vi).

Eller kolla blocket efter lite gamla unkna fårskinn för billig peng och ta hem i påse, tjacka ulltvättmedel och tvätta i maskin och voila - västa lyxen

Lycka till.![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")
