# (K)Dv vädur hona, unge eller äldre
Author: RosaGraddnos

Söker kanin med härstamningsbevis, dv vädur lejonhuvad (och/eller rex, satin eller kombination av hårlag ), brokad eller winertecknad i kombination med annan färg , med vitt i ansiktet.  
  
Förstås gärna vänlig, till ett keligt hem!

Vi bor i Östergötland så gärna häromkring:-)

## Comment 1
Author: RosaGraddnos

ll

## Comment 2
Author: Peak303

[J](http://kanin.ifokus.se/discussions/4fbb789cd3b4fd048900e3b1-s-01-lejondvv?participating-1)ag har en liten flicka som dock bara har en vit prick i pannana. Men hon är lejonhuvad inte fullt renrasig så H-bevis samt att hon är RB :)

[http://kanin.ifokus.se/discussions/4fbb789cd3b4fd048900e3b1-s-01-lejondvv?participating-1](http://kanin.ifokus.se/discussions/4fbb789cd3b4fd048900e3b1-s-01-lejondvv?participating-1)

## Comment 3
Author: Hagalundskaniner

Har flera ungar till salu med olika pälstyper, kika gärna in på hemsidan![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")[http://hagalundskaniner.weebly.com/](http://hagalundskaniner.weebly.com/)

## Comment 4
Author: Peak303

Ska stå lejonhuvad dvärgvädur och inte bara lejonhuvad ![Skäms](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 5
Author: Stjärnfallets

Jag har en hona född september 2011 som är till salu efter sin kull.  
  
Hon är havanna wt, blåögd, rb med härstamningsbevis, dubbelmanad men har inte så mkt man ändå.  
  
Bra i storlek.  
  
Har dock blivit lite mer "vild" sedan hon flyttade ut trots att jag hanterar mina kaniner dagligen, men hon är väldigt snäll.

Ingen vidare bra bild men du ser ju hur hon ser ut iaf.

## Comment 6
Author: RosaGraddnos

Hej!

Tack för svar! Fina kaniner! Söker hona som är runt 8 månader och ev kan ha en kull ungar under sommaren, har jag kommit fram till. Har nu ev hittat en passande hona, men återkommer!

/Anna

## Comment 7
Author: RosaGraddnos

De honor jag spanat in var ej till salu i nuläget, så nu fortsätter letandet!:-)

Plussar på mina önskemål lite med att det gärna får finnas zobel, japan och blått i generna!

/Anna

## Comment 8
Author: NinaDson

Ta en kik på min hemsida! Har massa ungar i olika färger och teckningar. Har en vitörad hona som är satin bärare, 4 mån. Har även en vuxen hona till salu. Www.royalseed.webb.se

## Comment 9
Author: atlanta

Her en lejonhuvad dvv som är drygt 5 månader nu. Hon är japantecknad men inte wienertecknad. Kan ev tänka mig att sälja henne till rätt hem. Hon är snäll men lite blyg och tillbakadragen.

## Comment 10
Author: atlanta

Glömde skriva att jag finns i Katrineholm ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: Stjärnfallets

#7

Min hona har en blå mamma och en japantecknad mormor om det kan vara något?

## Comment 12
Author: RosaGraddnos

Visst är det ett angenämt jobb att leta efter en kanintjej, men inte lätt att välja.:-)

#8 vilken tjej är det som är till salu?

#11 låter finemang med blått och ev japan i generna förstås. Havanns är också jättefint, det är bara att det inte kommer ge så mycket kul färger i en kull med någon av mina hanar.

#9 Jag vill helst ha en kanin som inte är så skygg, som barnen kan klappa utan att den blir rädd. Våran Lillis som vi har i nuläget är helt underbar. Dottern bär omkring honom och säger "jag ä'lskar dig" och han ser ut att mysa:-)

## Comment 13
Author: RosaGraddnos

1

## Comment 14
Author: Tina-lin

Jag har en dvärgvädur rex hona på två år. Hon Gul/svart japanwienertecknad blå ögon. Hennes päls är jättefin, som sammet.

Hon lämnar jättefina ungar och är otroligt fin i sättet. Hon älskar när man kliar henne vid öronen och om pannan. Hon gillar inte att bli upplyft (själva lyftet) men väl i famnen är hon lugn.

Bild på henne finns på hemsidan asgranden.blogg.se Hemmet är mycket viktigare än priset, fäster mig så vid mina vuxna kaniner.  
  
Vi finns söder om sthlm men transport borde gå att lösa i sommar, har eventuellt kaninungar som ska nedåt landet. Och upp.

## Comment 15
Author: RosaGraddnos

#14 Hon var superfin! Funderar på det här med upplyft, kan man bära henne i famnen utan att hon sparkar ifrån? Vi vill gärna ha en kompis som gillar att kela med oss och barnen!

## Comment 16
Author: JessicaOlin

hej  
jag har kaninungar både renrasiga dvv och en dvv korsning med lejonhuvad dvv :)

## Comment 17
Author: JessicaOlin

han på bilden är lejonhuvad dvv och är leveransklar i juli :)

## Comment 18
Author: Tina-lin

#15 Ja väl i famnen är hon lugn! Det är själva "lyftet" hon inte gillar. När man väl bär henne är hon lugn och stilla, om man inte bär på henne tokigt då. Min yngsta lillasyster är sju år och hon brukar sitta och kela med henne, så hon är van vid barn.  
  
Jag kommer även ha en annan liten dam till salu, stjärnornas Molly. Hon är till salu när hennes kull som hon har nu är flyttklara, om ungefär fyra veckor. Jag kommer ta 700:- för Molly, hon är en supersnäll tjej! Inga problem med lyft där, hon är otroligt snäll! Känns inte kul att sälja henne för hon är en riktig guldklimp men jag har tagit ett tungt beslut att lägga min uppfödning på is i något/några år då jag har en liten sexton månaders son och en till liten på väg.  
  
Hör gärna av dig på min mail [asgranden@hotmail.se](mailto:asgranden@hotmail.se) om du är intresserad av någon av mina damer!

## Comment 19
Author: RosaGraddnos

Nu har jag hittat min kanintjej!
