# Bygga om kaninen
Author: medman

Hej alla,

Min dotter Clara har fått en kanin i 6-årspresent. Den är hon mycket stolt över. Det är en svart dvärgkanin som är ca 6 månader gammal som hon har fått adoptera.

Pilen, som han heter, har alltid bott inomhus. Jag har skaffat en begagnad utebur som han provbor i lite på dagarna. Vi har tänkt att "bygga om honom" till utekanin och jag är lite orolig för nattemperaturen nu när sommaren inte riktigt vill komma igång.

Han är ju van att vara inne dryga 23 grader, och på natten nu är det ju emellanåt under 10 grader. Eftersom han inte har nån varm underliggande päls vill jag ju inte att han ska frysa om nätterna, då väntar vi hellre ett tag till innan han får flytta ut för gott.

Vad tror ni veteraner på området därute? Kan man flytta ut honom redan nu trots att han har varit bortskämd med värme? Tanken är ju att bara han har vant sig så blir han därute för gott sen.

Nästa sak jag tänker på är buren. Den jag fått tag i nu har jag tänkt som en tillfällig bur. Det gick rätt så hastigt med allting och snabbt hittade jag en billig bur. Mått osv är det inga problem med, förra ägarens kanin har bott i den i nästan 7 år. Buren har dock tagit lite stryk och är fuktskadad under tak och längst upp på väggplankorna mot taket. Lite mögel tycker jag att det verkar ha blivit. Är kaninen känslig för detta?  
Jag har tänkt att antingen bygga en ny bur till Pilen alternativt hitta en annan bur han ska få flytta över till, men vet inte hur snabbt det kan gå innan den saken är löst.

Tacksam för svar!

## Comment 1
Author: zezagena

Tips- tvätta buren med citronsyra o såpa blir den säkert ren

tror absolut killen kan flytta ut nu, han är ju vuxen, ge lite extra halm i hus/bodel så kan han mysa in sej lite nattetid ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: Rebiz

Man brukar säga att de ska vaara max 10graders skillnad ungefär, +/- om man ska flytta in/ut en kanin. Borde inte vara någon fara. Ingen köld på de sättet längre även om temperaturen är låg! Många kaniner som bor ute i -20 grader eller mer om vintrarna. Bara att flytta ut lille Pilen :)

## Comment 3
Author: medman

Tack för tipsen!

Jag räknar med att han ska bo ute hela vintern sen även om det blir istid och permafrost, men det är ju nu innan han är van som jag tänker på.

Men frugan som är gräsallergiker verkar reagera mot att ha hö inomhus så då testar jag nog med att ge lite extra halm så får han nog stanna ute redan ikväll.
