# "Hemlängtan"
Author: [Borttaget]

Tänkte ta en promenad runt vårt kvarter med Nemo idag men vi kom typ en fjärdedel sen sluta han springa så tänkte jag att det var lika bra att gå hem igen och så vände jag på honom. Då sprang han som bara den! Inte stressad men han visste vart han skulle och sådär x)

När ni är ute och går på promenader och ska gå hem igen, brukar er kanin gå mer "entuastiskt" då? Som att den längtar hem typ... =)

_(visste inte riktigt vilken grupp jag skulle välja)_

## Comment 1
Author: bambiiii

Haha detsamma om Bambi :P

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Haha ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ja ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: ninor

Jag har aldrig lycakts få mina kaniner att gå åt det hållet jag vill. De skuttar runt utan mål. ;-)

## Comment 5
Author: bambiiii

4# Tyvär är det så ibland,men tror mig, visar du de vad de ska  göra och lär de så kan de det, lärt min kompis kanin och Bambi det!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

I sommarstugan där vi hade en stig ner till vattnet, den stigen lärde sig kaninerna utan problem efter ett par gånger och skuttade självmant både dit ner och tillbaka. Tror det handlar mer om att göra de trygga med vägarna, lär in speciella rundor så blir de trygga i vart de ska. Hemvägen blir ju automatiskt tryggare för då vet de vart de ska, då har de ju redan gått där en gång.

## Comment 7
Author: Fridaaaa

Inte direkt då jag bara går med mina på tomten. Haft upp vissa i skogen ibland men där har dem tyckt det är skitkul och inte velat hem haha

## Comment 8
Author: Lina R

Kaniner gör så själva om man släpper dom lösa utanför buren. Några långsamma skutt fram, snabbt tillbaks till trygghet. Gå lite längre bort, tillbaks till tryggheten.

## Comment 9
Author: torpetskaniner

Jag går med mina kaniner "i trafiken", dvs det åker förbi en del bilar. Har endast en som får "hemlängtan" och det är gammeltanten som vill hem :P Hon gillar inte långa promenader men det är nödvändigt för henne att hålla igång eftersom hon är så gammal och ur form.  
  
Mina andra skuttar på som vanligt =) Brukar vara ute och gå ca 3 km eller mer med mina vilket tar någon timme.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

japp
