# Nu så har det börjat bråka
Author: Mannez

Jaha, har nästan väntat på att det här skulle hända, mina två okastrerade kaninhanar på ca 4 och en ½ månad började slåss ute i hagen. Stog som tur var bredvid och hann kasta en handduk över dem och plocka bort den ena. De är ifrån samma kull och har fungerat bra ihop, men just nu tror jag att det berodde att min kaninhona Bella (deras mor) befann sig i närheten i en annan hage. Ingen skadades som tur var (undersökte dem ifrån topp till tå). Så vi fick snabbt flytta in Cola i en innebur som ställdes i ladugården och flytta in en utav grabbarna i Colas tidigare fack. Problemet löst för tillfället. Men just nu så letar vi då efter en utebur till på ben.

Men det värsta är att min mormor som jag bor hos tror att de kan sättas ihop igen, så jag hade en halvtimmes lång förklarning varför det inte gick och hur farligt det faktiskt är. Min morfar sa att det visst gick att sätta ihop dem, men då sa jag att de antagligen dödar varandra, men han sa: "Nej, den som är starkast vinner och den andra respekterar det". Men jag förklarade att hannar slåss till döds och försöker kastrera varandra. Han sa då: "Ja det kan ju hända, men vad spelar det för roll?". Inse vad förbannad jag blev på dem. Men tillslut fick jag båda att förstå hur dumt det vore att ens pröva sätta ihop dem.

Egentligen så spelar det inte så stor roll att de inte längre fungerar tillsammans, har trots allt plats. Men lite synd är det, för de har fungerat så bra ihop. Förra veckan så låg de bredvid varandra medans en utav dem tvättade den andra. Men att det blir slagsmål kan ju hända alla kaniner, även om de fungerat bra ihop innan.

Så, nu har jag fått skriva av mig.
