# Hedelins A-kull
Author: [Borttaget]

Idag, den 13 april föddes årets första kull här hemma mellan Francine och Fransisco.

Hur många det är, vet jag inte än.. då de precis har kommit till världen, och Francine tvättar dom små liven... ska gå ut om en stund och se om hon är färdig. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Ni kommer få följa ungarnas uppväxt i denna tråden.

Stockrosens Loranga - "Francine", gul/brun japantecknad. Dvv Rex.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Blåzippans Bongo - "Fransisco", gul/blå japantecknad. Dvv Rex.

## Comment 2
Author: atlanta

Grattis! Vad kul, alltid spännande med bebisar. Hoppas det ligger många fina friska pluttar i boet ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Kommer de att få stamtavla?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Hon tvättar dom små för fullt. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2 Tack! Jo men visst är det. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
För många får man ju inte hoppas med, dock. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Nej, det kommer dom inte. Då de bär på wienerteckning. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Zvintos

#4: Fast om ungarna bara är eventuella wienerbärare, så finns det inget hinder att skriva stamtavla på dem om man så skulle vilja. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 Mjo, men föräldrarna har inte stamtavla.. så det är lite svårt då. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: Zvintos

#6: Fast det går ändå att skriva stamtavla. Den blir bara inte godkänd för stambokföring utan att det sökts dispens. Men om det är ungar som ser lovande ut så är det ju bra för "rasens" skull att fler dvv rexar ställs ut. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Peak303

Grattis!   
Kul att de äntligen kom några små :D

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 Tack Malin! Ja, faktiskt så är det det. ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Hon har äntligen tvättat klart dom små! Det är 4 stycken i boet, och alla lever och mår bra! Två stycken med synlig japanteckning, de övriga två vet jag inte ännu.. en av japanerna hade en väldans skarp japanteckning, så gissar på att den blir svart/gul japantecknad, och den ljusa blir blå/gul japantecknad. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#7 Jaså? det visste jag inte. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") tack för informationen! kan vara bra att veta.

  
Ursäkta för att bilderna är lite suddiga.. inte det lättaste att fånga bra kort på spralliga krabater. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
**Unge 1**, Japantecknad.. stannar ev. om det är en hona.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Unge 1 igen.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Unge 2, japantecknad ?

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Unge 3, .. kan vara dålig japan?

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Och till sist.. unge 4, ?. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Grattis, vad kul! : )

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#15 Tack! ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 17
Author: Katten_

Jätte fina ungar och föräldrar! grattis! :)

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#17 Visst är dom! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") tackar tackar.

## Comment 19
Author: pigelina

Grattis ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 20
Author: Borgbackens

Vad roligt att dom äntligen kommit! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Håller tummarna på att allt ska gå bra!

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#19 & #20 Tack! Ja, det gör jag med ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Har varit ute och städat burarna - förutom Francine's för det behövs inte än. Kika då till ungarna så att alla fortfarande levde, och det gjorde dom! Tog även en närmare titt på alla 4, alla är japantecknade!

Jag får det till att den mörkaste är svart/gul, sen är det en blå/gul och två stycken egern/gul.. men det återstår att vänta och se!

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Stolt mamma! ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 23
Author: dermot

Grattis igen!:D

Kul att de föddes på fredagen den 13 ;))

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#23 Tack! ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 25
Author: LMTninis

Vilka sötnosar :)

Grattis och hoppas att alla klarar sej! :)

## Comment 26
Author: atlanta

Ska hålla koll på dessa små, ev intresserad av en hona om du fixar stamtavla ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 27
Author: [Borttaget]

#25 Tack!

#26 Hehe, jag funderar faktiskt på att fixa stamtavla på de som är intresserade av det.. du kan mejla om du vill! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 28
Author: NaDa...

Grattis till de små nakenfisarna! :P

## Comment 29
Author: [Borttaget]

#28 Tackar man tackar! ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Var precis ute och kollade till de små liven. Alla 4 är fortfarande vid liv och väldigt livliga. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Såg även att små fjun har börjat dyka upp, hihi!

Enligt färgerna, så får jag det till 1 svart/gul japan, 2 blå/gul japan och 1 egern/gul japan. Alla har **väldigt** fina teckningar med fina rutnät på ryggen. Ska bli spännande att få se mer när pälsen har börjat komma! ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Nya bilder kommer om ca 3-4 dagar.

## Comment 31
Author: Ninjapig

Åh, vad kul att de föddes på samma dag som mina! :D

Mina 4 är också vid liv allihopa, var ut och kollade nyss!  
Lycka till med de små! ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Kram Tilda & Ninerna! ♥

## Comment 32
Author: [Borttaget]

#31 Hehe, jo men eller hur! ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Tack, och detsamma!

Kram. ♥

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Var ute och kollade till dom små precis. Passade på att ta nya kort på dom då deras japanteckningar och färger börjar komma fram mer och mer, även om pälsen inte är ute än!

Såg faktiskt ut att vara en brun/gul japan istället för blå/gul.. bara att vänta och se!

**Unge 1**, gul/svart japantecknad. - väldigt fint schackbräde på ryggen!

## Comment 34
Author: [Borttaget]

**Unge 1**, gul/svart japantecknad. - tyvärr teckning på båda sidorna av ansiktet.

## Comment 35
Author: [Borttaget]

**﻿Unge 2**, brun/gul japantecknad. - Fint schackbräde på ryggen.. halva ansiktet har även japanteckning.

## Comment 36
Author: [Borttaget]

**Unge 3**, egern/gul japantecknad. - bra schackbräde på ryggen.

## Comment 37
Author: [Borttaget]

**Unge 4**, egern/gul japantecknad. - bra schackbräde på ryggen. Även lite mindre än halva ansiktet med teckning.

## Comment 38
Author: zezagena

Grattis till rexjapanerna, då bör du kunna skriva stamtavla på två i kullen ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 39
Author: [Borttaget]

#38 Tackar!

Hehe, mjo. Funderar på det, dock måste jag bli medlem i skaf igen och skaffa uppfödarnummer..

## Comment 40
Author: zezagena

Jamen det går ju snabbt =D

## Comment 41
Author: [Borttaget]

#40 Får se hur jag gör ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") vet inte hur mycket det kostar att bli medlem i skaf och skaffa uppfödarnummer.. får kika på det.

Skulle man inte kunna ställa ut alla i kullen även om alla färger inte är godkända? läste på en sida att varken gul/brun eller gul/egern är godkänd för utställning.

## Comment 42
Author: Zvintos

#41: Man kan inte ställa ut hela kullen om där är icke godkända färger, bara godkända färger/teckningar/pälstyp etc kan ställas ut i de vanliga klasserna. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Medlemsskap ligger för övrigt runt 300kr och uppfödarnummer kostar 100kr.

## Comment 43
Author: zezagena

Nej enl nuvarande standard ej godkända färger går ej ställa

Kostar ca 400:-/året (billigare om du junior), o sen tillkommer lite ringar/stamtavleblock..

## Comment 44
Author: [Borttaget]

#42 Okej, men då kan bara den svart/gula ställas, med andra ord? ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")dock har den inte godkänd teckning i ansiktet då den är svart på båda sidorna..

bra att man får lite information om sånt man inte är så duktig på.. jag och färger, hehe. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

#42 & #43 Ja, okej. Men då vet jag det! ska höra med mina föräldrar.

## Comment 45
Author: Zvintos

#44: Japp, det blir bara den svart/gula som kan ställas. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 46
Author: [Borttaget]

#45 Blev lite tveksam, då den inte har godkänd teckning i ansiktet? - båda sidorna är svarta.

## Comment 47
Author: Zvintos

#46: Det går att testa att ställa ändå. Det är sällan teckningen är optimal på ex dvärgvädurarna. Så länge den går igenom är det ju bra, även om den inte får topp-poäng. Testa går alltid. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 48
Author: [Borttaget]

#47 Ja, okej. Men då ska jag se till att den lille får stamtavla då, så man får se hur det går för den! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 49
Author: zezagena

Aha trodde det två som gul/svarta men kan ju ev vara en gul/blå..

## Comment 50
Author: [Borttaget]

#49 Hehe, nej. Jag tror den som jag sa ev. skulle vara gul/blå är gul/brun, för den har brunt på tecknignen i ansiktet. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 51
Author: [Borttaget]

Vill uppdatera lite..

Tog in ungarna idag en kort stund för att ta en närmare titt på pälsen och färgerna, om det fanns någon satin i kullen.

När jag kollade färgerna, så märkte jag att en av de två ljusaste hade blivit mörkare.. så ser ut att vara 1 svart/gul, 1 brun/gul, 1 blå/gul och 1 egern/gul, om jag inte är helt fel ute..

hehe, men säger inte att jag är 100% säker. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 52
Author: [Borttaget]

Nya bilder kommer imorgon.

För er som är intresserade - om det inte spelar någon roll vilket kön -, så är det okej att ställa upp sig i kölistan. Bara att hojta! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 53
Author: [Borttaget]

Tog nya kort på dom idag ändå..

**Unge 1**, gul/svart japantecknad.

## Comment 54
Author: [Borttaget]

**Unge 2**, brun/gul japantecknad.

## Comment 55
Author: [Borttaget]

**Unge 3**, blå eller egern/gul japantecknad. Lite hjälp, någon som är van vid denna färg i japanteckning? ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 56
Author: [Borttaget]

**Unge 4**, blå eller egern/gul japantecknad. Lite hjälp, någon som är van vid denna färg i japanteckning? ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 57
Author: [Borttaget]

Och så en liten gruppbild.. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Inte det lättaste att få med exakt allting på dom när dom inte är stilla, hihi..

**Från vänster:** blå eller egern/gul japantecknad, svart/gul japantecknad, blå eller egern/gul japantecknad och brun/gul japantecknad.

## Comment 58
Author: atlanta

Har mailat dig TS ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 59
Author: [Borttaget]

#58 ska ta mig en titt! ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 60
Author: zezagena

Nr 1 kommer absolut gå igenom som japanteckn g/s

nr 3 & 4 tror nästan på blå/gul faktiskt men det visar sej snart..

den här är egern/gul om du vill jämföra lite..

## Comment 61
Author: [Borttaget]

#60 Tror du verkligen det? ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") tycker den har en väldigt fin teckning.

Hrm.. om jag jämför med din bild, så skulle jag nog vilka säga egern/gul, för har sett att de skiftar lite i brun/blått på det mörkare.. har själv haft 2 helegern, så vet ju hur det ser ut men..

## Comment 62
Author: [Borttaget]

Kollade ungarna nyss.

En av de blå eller egern/gul japantecknade verkar vara wienertecknad - såg en liten tjock vit strimma i pannan. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 63
Author: [Borttaget]

Ingen blev satin i kullen. Men är lika lycklig för det! Tog in dom lite och fotade. Ser ut som att de öppnar ögonen vilken dag som helst. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Kullens tjockis!  
  
Akilles / Afrodite - Egern/Gul Japantecknad Wienertecknad  
**Stannar**!

## Comment 64
Author: [Borttaget]

...

## Comment 65
Author: [Borttaget]

...

## Comment 66
Author: [Borttaget]

...

## Comment 67
Author: [Borttaget]

Alpha / Amarissa - Gul/Svart Japantecknad  
**Till salu**

## Comment 68
Author: [Borttaget]

...

## Comment 69
Author: [Borttaget]

...

## Comment 70
Author: [Borttaget]

...

## Comment 71
Author: [Borttaget]

Apollo / Athena - Egern/Gul Japantecknad  
**Till salu**

## Comment 72
Author: [Borttaget]

...

## Comment 73
Author: [Borttaget]

...

## Comment 74
Author: [Borttaget]

Android / Aurora - Brun/Gul Japantecknad  
**Till salu**

## Comment 75
Author: [Borttaget]

...

## Comment 76
Author: [Borttaget]

...

## Comment 77
Author: [Borttaget]

Gruppbild!

**Från vänster:** Akilles/Afrodite, Apollo/Athena, Alpha/Amarissa och Android/Aurora

Är nästan helt hundra på att färgerna stämmer på Akilles/Afrodite och Apollo/Athena. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 78
Author: atlanta

Jag är kär ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Har mailat dig (igen)

## Comment 79
Author: [Borttaget]

#78 Hehe, såg det du! har svarat också ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 80
Author: Peak303

Så fina de blivit :'D

## Comment 81
Author: zezagena

O vilka fina tjockisar ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") du skulle se min stackars mini-pytting som nära lika gammal..

## Comment 82
Author: [Borttaget]

#80 Visst har dom! och tjocka och goa är dom också, hihi.

#81 Jo, men visst är dom tjocka! du ska bara se den jag ska spara, guuud vilken tjockis! tjockast i kullen. Full med rynkor är den också. ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Hihi, aw!

## Comment 83
Author: bambiiii

Aww vilka godingar! STORT GRATTIIIS!

## Comment 84
Author: [Borttaget]

#83 Nog är dom ett par godingar alltid!

och tack!

## Comment 85
Author: [Borttaget]

Bevis på att de är riktigt tjocka och goa.. dock är ju min den tjockaste. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Min lilla going! ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 86
Author: zezagena

Vilken budda ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 87
Author: [Borttaget]

#86 Eller hur! ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") finast huvud också, kompakt och kort nos!

## Comment 88
Author: Jessica Holländare

Vart finns dom små godingarna??

Dom är verkligen underbara! ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 89
Author: [Borttaget]

#88 De finns i Ljung/Herrljunga, Västra Götalands län. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Visst är dom!

## Comment 90
Author: Jessica Holländare

Men, då är dom inte överdrivet långt borta! Jag bor i Tranemo,fyra mil utanför Borås.. ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 91
Author: [Borttaget]

#90 Hehe, är det någon du är intresserad av kanske? ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 92
Author: Jessica Holländare

Allihopa!!! ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Kanske, men jag måste fundera lite... I så fall skulle det vara Android...

## Comment 93
Author: Chieko

Mysigt!

## Comment 94
Author: [Borttaget]

#92 Gör du så! PMa om det är nåt. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

#93 Jo men visst är det! väntas en till kull ikväll eller så.. dock inte dvärgvädur rex.

## Comment 95
Author: Jessica Holländare

Vad är det för kull som väntas ikväll? Nu blev jag riktigt bebissugen!!

## Comment 96
Author: [Borttaget]

#95 Dom kommer ev. inatt. Dag 30 idag!

Pappan är en viltgrå dvv - stamtavla.  
Mamman är en gul/svart japanmantlad lejonhuvad dvv - inte stamtavla.

## Comment 97
Author: Jessica Holländare

Dom kommer nog bli dösöta!! ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 98
Author: [Borttaget]

Tog in ungarna en stund. Älskar att kela med dom, även om dom inte kan se något än.. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Var bara tvungen att kolla, då jag har hört att man kan se på ett ungefär om det är en hona eller hane via huvudformen, så jag tittade lite på det.

Enligt mig ser det ut att vara 2 hanar och 2 honor, om man ska gå efter huvudformen. Den brun/gula och svart/gula är honor och de båda egern/gula är hanar. Dock kanske det inte stämmer när man kan se på könen.. ska bli spännande! ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 99
Author: Jessica Holländare

Jättespännande!! Jag skulle helst vilja ha en hane om jag ska köpa någon... En grå hade ju varit supermysigt!! Oj, vad sugen jag är... Men förlorade en kanin för inte så länge sedan och tror inte att dottern är redo för en ny ännu...

## Comment 100
Author: Popstar

Vad är ditt planerade pris för ungarna? ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 101
Author: [Borttaget]

#100 Runt 600 tror jag nog att det blir. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 102
Author: [Borttaget]

Hehe. Tog in ungarna lite idag! Bara älskar att kela med dom, hihi.. svårt att inte pilla med dom. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Så gosiga dom är redan nu!

Någon som kanske skulle kunna svara på om den på höger sida är egern/gul, som jag tror? tycker den ser lite ljus ut för att vara brun/gul nämligen, och den är inte åt det blåa hållet heller, tycker den är lila/brun. - Även den som ligger på rygg har samma färg.

Hoppas att dom öppnar ögonen till helgen!

## Comment 103
Author: [Borttaget]

Akilles / Afrodite

## Comment 104
Author: [Borttaget]

Bebis nos <3

_Akilles / Afrodite_

## Comment 105
Author: [Borttaget]

Jaaa.. vad ska man säga?  
En trött liten gosse/tös.

_Akilles / Afrodite_

## Comment 106
Author: [Borttaget]

Färgerna stämmer inte med hur de är i verkligheten på denna bild...

_Akilles / Afrodite_

## Comment 107
Author: [Borttaget]

Alpha / Amarissa

## Comment 108
Author: [Borttaget]

...

## Comment 109
Author: [Borttaget]

Apollo / Athena

## Comment 110
Author: [Borttaget]

...

## Comment 111
Author: [Borttaget]

Android / Aurora

## Comment 112
Author: Jessica Holländare

Alltså allvarligt!! Android är ju bara för underbar!!! Om jag kanske kunde smuggla in den så att ingen hemma märker sötnosen bland resten av zoo:t så kanske det kan funka... ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 113
Author: [Borttaget]

#112 ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 114
Author: [Borttaget]

Funderade på en sak.

Om den svart/gula ska få stamtavla, måste jag inte registrera uppfödningens namn också..?

Spelar det någon roll vid vilken ålder man fixar stamtavla? tänker på om det går när de är runt 5-6 veckor gamla.

Är inte så insatt i detta.. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 115
Author: atlanta

#114 Som jag har fattat det så behöver man inte ha en registrerad kaningård för att få skriva stamtavla bara man är medlem. Men man får inte skriva sitt uppfödarnamn som kaningårdsnamn utan bara som kaninens namn på tavlan. Rätta mig om jag har fel nån ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 116
Author: Zvintos

#114: Nej, det måste du inte göra. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Man får skriva uppfödningens namn på stamtavlan ändå, bara man skriver det på raden för namn. För registrerade uppfödningar finns en särskild rad där de skriver uppfödarnamnet på.

Vid vilken ålder du fixar stamtavlan är upp till dig själv.

## Comment 117
Author: [Borttaget]

#116 Ja, okej. Men då vet jag det! tack för svaret.

Ringarna kostar 50kr/st va? och hur mycket kostar det att åka fixa i örat?

## Comment 118
Author: Zvintos

#117: Ringarna kostar just nu 15kr/st, men när det partiet är slut har jag fattat det som att de kommer kosta runt 40kr/st. Sen frakt på det såklart.

Vad det kostar att öronmärka varierar väldigt. Allt ifrån 50kr till 500kr.. Så hör med veterinärerna runtomkring vad de tar för pris.

## Comment 119
Author: [Borttaget]

Kollade könen lite nu, fortfarande lite otydligt. Men det ser ut som att den brun/gula är den enda hanen i kullen. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 120
Author: zezagena

#118 OT men ska ringarna gå upp till 40:-/st (!) vilket parti..?

## Comment 121
Author: [Borttaget]

Honorna kostar 700kr och hanarna 600kr. Tingningsavgiften ligger på 200kr.

Är som sagt inte helt 100% säker på könen än, men hoppas att jag har sett rätt - att den brun/gula är den enda hanen. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 122
Author: Julia-H

Så himla söta de blivit!

## Comment 123
Author: [Borttaget]

Idag har dom små liven öppnat ögonen! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Eller ja, alla förutom en, Athena ( om jag har sett rätt på könen ).

Bilder kommer efter 16.00!

## Comment 124
Author: [Borttaget]

Ungarna har blivit sååå fina! Här kommer ett par bilder på dom små sötnosarna. ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Alpha / Amarissa  
Gul/Svart Japantecknad

## Comment 125
Author: [Borttaget]

...

## Comment 126
Author: [Borttaget]

...

## Comment 127
Author: [Borttaget]

...

## Comment 128
Author: [Borttaget]

...

## Comment 129
Author: [Borttaget]

Akilles / Afrodite  
Gul/Egern Japantecknad Wienertecknad

## Comment 130
Author: [Borttaget]

...

## Comment 131
Author: [Borttaget]

Min lilla flygplans bebis!

## Comment 132
Author: [Borttaget]

...

## Comment 133
Author: [Borttaget]

...

## Comment 134
Author: bambiiii

Nawwwwwwwwwwwwwwwwwwwww vad stora de har blivit, de växer så det knakar! ;)

## Comment 135
Author: [Borttaget]

Android / Aurora  
Gul/Brun Japantecknad

## Comment 136
Author: [Borttaget]

#134 Nog gör dom det alltid! ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

...

## Comment 137
Author: [Borttaget]

...

## Comment 138
Author: [Borttaget]

Apollo / Athena  
Gul/Egern Japantecknad

## Comment 139
Author: [Borttaget]

...

## Comment 140
Author: [Borttaget]

...

## Comment 141
Author: Chieko

Riktigt mysiga pälsbollar nu!

## Comment 142
Author: [Borttaget]

Gruppbild på dom små!

**Från vänster:**  
Apollo/Athena, Android/Aurora, Alpha/Amarissa och Akilles/Afrodite

## Comment 143
Author: [Borttaget]

#141 Absolut!

## Comment 144
Author: [Borttaget]

Idag har även lilla Apollo / Athena öppnat ögonen. Så fina dom är!

Även fått medlemsnumret från SKAF idag också, skickar in för uppfödarnummer imorgon. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 145
Author: [Borttaget]

Alpha / Amarissa - den gul/svart japantecknade är nu tingad. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Har inte bestämt mig riktigt än vem det är jag behåller mellan Apollo / Athena och Akilles / Afrodite.. får vänta och se tills de vuxit till sig lite!

## Comment 146
Author: atlanta

#145 Lycklig blivande ägare ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 147
Author: [Borttaget]

#146 Hehe, dessa bebisar kommer vara sååå kelsjuka när de flyttar hemifrån sen!

Ungarna är nu könsbestämda - den wienertecknade.. ser ut som en hona, men **kan** vara en hane. Den enda jag inte är säker på.

Har då bestämt mig för att behålla den o-wienertecknade egern/gul japantecknade.

Lägger upp bilden igen, så ni ser vilka kön.

**Från vänster:**  
Athena, Android, Amarissa och Afrodite

Kan även tillägga att Afrodites wienerteckning har blivit mindre. Syns knappt på huvudet längre. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 148
Author: [Borttaget]

Imorgon är ungarna hela 2 veckor.. och det går bra att tinga dom nu, när jag är säker på könen. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Tingningsavgiften är 200kr, skicka ett PM för kontonr.

**Hedelins Android**  
Gul/Brun Japantecknad, hane

**Till salu**, 600kr.

## Comment 149
Author: [Borttaget]

...

## Comment 150
Author: [Borttaget]

**Hedelins Amarissa**  
Gul/Svart Japantecknad, hona

**Tingad**.

## Comment 151
Author: [Borttaget]

...

## Comment 152
Author: bambiiii

aWWWWW <3333333333333

## Comment 153
Author: [Borttaget]

**Hedelins Athena**  
Gul/Egern Japantecknad, hona

**Stannar**.

Verkar som att denna lilla tös fäller öronen först och rätt tidigt. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 154
Author: [Borttaget]

...

## Comment 155
Author: [Borttaget]

**Hedelins Afrodite**  
Gul/Egern Japantecknad Wienertecknad, hona

**Till salu**, 700kr.

Wienerteckningen har minskat på hennes panna, den syns knappt inte längre. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 156
Author: [Borttaget]

...

## Comment 157
Author: [Borttaget]

Ja.. vad ska man säga? dom är inte stilla helt enkelt.

## Comment 158
Author: [Borttaget]

En hyfsat lyckad bild i alla fall!

## Comment 159
Author: ReccaMe

Villka små sötisar ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 160
Author: [Borttaget]

#159 Nog är dom det alltid. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 161
Author: Chieko

Helt underbara!

## Comment 162
Author: atlanta

#158 Min älskling ser ut som en helikopter hihi...vad tiden går sakta när man längtar efter en plutta.

## Comment 163
Author: [Borttaget]

Flaxöron <3 haha så sjukt söta! ^^

## Comment 164
Author: [Borttaget]

#161 Jo men visst är dom! och så underbart kelsjuka.

#162 Haha, ja, en liten helikopter. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Men jag tror de kommer lägga öronen rätt tidigt faktiskt, då min lilla har lagt ena örat redan nu. Så jag tror ingen kommer få "problem" med öronen i alla fall!

#163 Tack! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 165
Author: [Borttaget]

Puttar upp tråden! ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Afrodite är ev. tingad, grannens dotter ska höra av sig om några dagar. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 166
Author: Jessica Holländare

Alltså Android är så underbar!! ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Typiskt att det ska vara så fel tillfälle... \*suck\*

## Comment 167
Author: [Borttaget]

Ungarna har nu börjat röra sig utanför boet. Så tog ut dom en liten stund idag då jag kände att det behövdes städas i Francines bur. ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Dom njöt verkligen av att få komma ut! De har även börjat äta lite gräs.

Här kommer en liten bild på min lilla tös, Athena. ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 168
Author: [Borttaget]

Athena är så söt!

## Comment 169
Author: [Borttaget]

Guud vad söööta! ^^ Jag dör ;)
