# Byta bur åt dräktig hona?
Author: Laban12

Jag har en hona som förhoppningsvis är dräktig sedan ca en vecka. Hon bor i en bur som har godkända mått för hona med kull men jag har ändå tänkt byta till en större bur som snart är färdigbyggd :-) Nu börjar jag dock tveka, honan blir lätt stressad och buren hon bor i nu har jag ställt på ett lugnt och bra ställe där hon får vara i fred och inte blir stressad mer än nödvändigt. Den nya buren skulle inte få plats där. När är mest lämpligt att byta bur? Så snart som möjligt innan det förhoppningsvis kommer ungar? Eller när ungarna kanske är ca 4 veckor och börjar röra sig i buren och de behöver det extra utrymmet bättre? Är det nån risk att honan blir stressad och stöter bort ungarna när de är så gamla som fyra veckor?

## Comment 1
Author: michellekrantze

Om du tror eller vet att hon kommer bli stressad av burbyte samt platsbyte så skulle jag råda dig till att vänta tills ungarna kommit, vid 4 veckor borde det inte vara några problem.

Grattis förresten! :)

## Comment 2
Author: Fridaaaa

Har det bara gått 1 vecka borde det inte vara problem att flytta henne till nya buran om man tar lite av det gamla ströet från gamla buren och lägger i nya så hon har sin "hemmalukt" kvar. Men man kan ju aldrig garantera något.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag har flyttat en hona som var i tredje veckan utan problem. Så det går nog bra =)

## Comment 4
Author: michellekrantze

Jag har också flyttat en hona som var i tredje veckan, utan problem. Men vet du att hon blir stressad så kan det ändå vara bättre för hennes skull att få bo på ett lugnt ställe där hon känner sig hemma. Ungarna tar ju ingen direkt plats i buren förrän dem börjar gå på utflykter.

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#4 Fast hon är ju precis i början av dräktighet, värre om någon vecka eller 2.

## Comment 6
Author: michellekrantze

Frida, jag har förstått det, men jag menar för honans skull om hon nu blir stressad som det uppgår ovan, det finns ju inget som garanterar att hon inte blir stressad och det blir "missfall" senare, om ett par veckor.

## Comment 7
Author: Laban12

Tack för svar! För säkerhets skull bestämde jag mig för att avvakta med att flytta henne. Hon har det väldigt lugnt och bra där hon står nu. Nu väntar jag med spänning på om det ska bli några bebisar :-) Ca en vecka kvar isf... Blir det så ska de få flytta till den stora buren när de börjar röra sig i buren, vill att de ska stå lite mer där vi rör oss så att ungarna förhoppningsvis inte blir skygga utan vänjer sig vid barn och hund o.s.v. Vi får se hur det går!
