# Någon som kan färger???
Author: [Borttaget]

Någon som verkligen kan färger och kan förklara eller visa bilder på vitsheckar, mantlade och liknande???

## Comment 1
Author: Elina.

Scheck: Fjäril runt nosen, ögonringar, ål, fläckar på sidorna, färgade öron.

## Comment 2
Author: Elina.

Manteltecknad

## Comment 3
Author: twinnie

Kan förklara lite iallafall ;)

**Manteltecknad**: Vit grundfärg. En godkänd mantelteckning kan vara i godkänd enfärgad, zobel eller japan-kombination (blå/gul el. svart/gul). Teckningen ska täcka huvud, rygg & sidor.

**Brokad**: Ej godkänd. En dåligt manteltecknad kanin. Ser ut som en mantlad men med mycket mer vitt.

**Scheck**: Finns flera sorters Scheck-teckningar. Tysk, Engelsk & Rhinsk Scheck. Alla scheck-teckningar har en fläck på nosen i form utav en fjäril, ringar runt ögonen, fläck på kind & helfärgade öron. De har även en ål över hela ryggen. Det enda som är skillnad mellan de olika är, vad jag förstått, alltså fläckarna på sidan utav kroppen.

**Vitscheck**: Vet inte exakt vad det är, men tror att det är en vanlig scheck som har för mycket vitt på kroppen? Får ofta problem med magen & kan dö i förtid. Är dock inte alls säkert att de kaninerna blir dåliga alltid :)

## Comment 4
Author: twinnie

Oj, nu hann Elina före.. Aja, har föklarat iallafall ;)

## Comment 5
Author: kyrkeliden

Vitscheck - Kommer när man parar två brokade kaniner. Nästanb helt vit, men har färgade ögonringar, öron, ål och oftast enstaka fläckar. Sägs att dessa ska vara något känsligare.....

Lägger in en bild på min Rune - schecktecknad (engelsk scheck)

## Comment 6
Author: Elina.

Vitscheck. Bildkvaliten är mycket dålig och beskärningen är lite väl tajt.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Vår Bobby säger ni är vitscheck. Men det enda som stämer in är färgadrunt ögonen. Han har ingenting vid munnen och öronen är färgade endast de yttersta topparna. Är han vitscheck trots allt?

## Comment 8
Author: [Borttaget]

En bild till bakifrån...

## Comment 9
Author: Tina-A

#8: Han har ju också det typiska ålstrecket. Av det jag lärt mig skulle jag absolut säga att han är vitscheck (tyvärr?).

## Comment 10
Author: KvirrZ

Jag skulle säga att bobby är en vitscheck.

Här är mina två vitscheckar(bara den svarta lever)<3

## Comment 11
Author: Elina.

Bobby: Det finns inget som säger exakt hur en vitscheck ska se ut, utseendet kan variera. Men ja, din kanin är en vitscheck.
