# Snälla hoppa
Author: [Borttaget]

**_Hej!_**

**_Det har uppståt ett problem med min söta kanin Piggelin. Jag hopptränar honnom och han är jätte duktig. Han hoppar ca 50 cm. Han gör alltid sitt bästa men nu har det gått jätte länge sedan han hoppade högre än sitt rekord. Är det någon som kan ge hopptips??_**

**_mvh_**

## Comment 1
Author: dermot

Fråga inne på kaninhoppning.ifokus.se, de kan säkert hjälpa dig ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: gaabriellaaa

Några kaniner kan inte hoppa högre än så. Det handlar inte om att din kanin hela tiden ska slå sitt rekord, utan att ni båda ska ha roligt! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Trollas

Att hoppa högt är inte alltid det man ska göra, han kanske har tröttnat på hoppningen eller inte klarar av mer än sitt rekord? Pröva hoppa lägre med honom också ^^

## Comment 4
Author: kaninjosse

Satsa mer på krokig och rak bana, kanske längdhopp (?) snarare än att hoppa högre. Eventuellt så kanske det kan hjälpa med mer motion för att bygga upp muskler och ben, om han inte redan har det. :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Okej!

## Comment 6
Author: Vincent...

sätt hindrena längre ifrån varandra så att kaninen kan ta mer sats kanske?
