# OT Känns jättebra:)
Author: Prizma_o_Kristall

Det här handlar inte om kaniner. Det handlar om en liten svala som katten Sessan kom med i mussen igår. Hon lade den under vår bil och skulle väl äta upp den. Men jag såg att den levde så jag tog upp fågeln i handen och såg inga skador, förutom att det kom blod ur näbben. Men för övrigt var den jättepigg. Jag satte den i en plastbur med gallertak och täckte över den med en filt ett par timmar. Och när jag tittade till den så var den redan mycket piggare. Men jag lät den vara kvar, för skulle den klara natten så skulle den också ha överleva att släppas ut. (Om det inte kommit blod ur näbben så hade jag släppt ut den redan igår). Och idag på morgonen var det en helt annan liten svala som satt i plastburen. Den var så ivrig att få flyga iväg! Så jag tog ut den och öppnade gallertaket på buren. Och fågeln flög iväg genast. Satte fart mot grannens lada, det syntes att den visste vart den skulle. Kanske hade den sin familj där? Men hur som helst känns det bra i hjärtat att få hjälpa ett djur tillbaka till livet igen, och den viktigaste belöningen är ju att få se det komma tillbaka till det vilda igen och att veta: Om inte jag räddat den så hade den dött... Jag vet att man inte ska ta in ett vilt djur, men vad skulle jag göra? Det var ju bara över natten.... ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

Kramar

## Comment 1
Author: Proanders

Man ska alltid försöka hjälpa om man kan, så jag tycker du gjorde rätt (hade gjort samma sak).![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 2
Author: Horsepower

jag hade oxå gjort så!:D

## Comment 3
Author: Tina-A

Tycker det var en jättefin liten berättelse :) Det känns alltid skönt att kunna hjälpa ett djur. Bra jobbat ;)

## Comment 4
Author: Clariiz

:) så kul! (försökte rädda en fågenunge som ramlat ur boet en gång, men den hade inte samma tur :( )

## Comment 5
Author: amand

Jättebra gjort! Tycker att du förtjänar dagens ros! :)

## Comment 6
Author: Clariiz

Det gör hon absolut!

## Comment 7
Author: Jojsan

bra gjort :) som sagt så ska man alltid försöka hjälpa djur som far illa :)

## Comment 8
Author: myriis

Kul :)  
När jag var mindre hade jag en fågelunge som husdjur någon vecka. Lärde den att äta mask och att flyga :) SEn släppte jag ut den, '(Ungen var skadad och hade trillat ur boet)

## Comment 9
Author: Prizma_o_Kristall

#8 Som när en fågelholk hemma på trädgården ramlat ner... Det var 8 talgoxeungar i boet som fått fjädrar men som inte kunde flyga. Så det blev till att ta hand om dem. Flera överlevde tyvärr inte, men några kunde jag släppa ut när dem lärt sig flyga och äta mask. Och efter den tiden med allt matande med fågelungarna så är det helt faschinerande hur fågelföräldrarna orkar lete mask! Och vi kan ju ta en spade och gräva, det kan inte fåglarna:)

Kramar

## Comment 10
Author: babsan

det var jättebra gjort :)... vilken tur att den överlevde :)... jag räddade en skata en gång men min granne tyckte inte att man skulle hjälpa såna så han "stal" den under natten o slog ihjäl den :'(

## Comment 11
Author: Prizma_o_Kristall

#10 Usch, vad hemskt gjort utav honom. Skator har väl lika stor rätt som vad som helst??

Kramar

## Comment 12
Author: huldisen

det var fint gjort :)

För typ 2 -3 år sen då ramla först en fågel ur ett bo sen ramla en till ur boet och då tog jag hade om dom och letta mask och allt , och sen på kvällen då kom mamman och hämnta dom =)=)

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Jättebra gjort tycker jag :)

## Comment 14
Author: Martina-b

Bra gjort!!
