# Fastnar i pälsen
Author: Noa-Nisse

Jag har två kaniner utav samma ras.  
  
De är båda dvärgteddy och har exakt samma underlag i deras toaletthörna i inneburen, d.v.s. först ett tunt lager spån som suger upp kisset och sen ett ganska tjockt laget halm på det. Annars har de bara plastbottnen som underlag i resten av buren.  
  
På den ena kaninen (Annelie) så fastnar det bara massa spån i pälsen, mest i rumpan och runtom vid tassarna.  
  
Men på den andra kaninen (Hercules) så fastnar det bara halm i pälsen, typ överallt.  
  
Kan ni rekomendera något annat underlag? och varför är det så olika :S  
  
De verkar dock inte vilja ha något underlag i resterande av buren då jag har provat det och då bara bäddar de undan det så de ändå ligger på bara plasten...

## Comment 1
Author: Borgbackens

Finns ju olika kvalité på päls :) Bra kvalité = fastnar inte mycket.

Rekomenderar matta som burunderlag till teddypälsade! Och sedan papperspellets elr träpellets i toa-lådorna, funkar väldigt bra :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Anledningen till varför det är så olika beror nog på pälskvaliten, jag har 4 teddysar och det fastnar bara spån på rumpan men inte särskilt mkt, på en av dom fastnar hö'et i ansiktet.  
Jag kör på enbart spån - vilket funkar. Förr hade jag halm över men det har jag inte längre, när teddysar är unga har de "sämre pälskvalite" och då fastnar det betydligt mer.

Du kan prova att ha gummimattor eller trasmattor istället. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") och enbart spån i toalådan, det kör jag med inomhus (då slipper jag spån över hela golvet som sprätts ut) Alt. rivna tidningar överallt - jag har ex. en maskin som river i olika storlekar, en i mycket små bitar vilket gör det lätt att ha ett tjockt och skönt lager, medan större bitar bara "flyttas runt" och packas inte.

## Comment 3
Author: Doggiemeister

jo, det finns en del annat. min pojke har en fleecefilt och flickan har toa lätt, typ papperspällets. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: denice95

Jag använder mig av träpellets till mina teddysar, fungerar utmärkt! :)
