# inne växter
Author: love popcorn

hej är det någon som kan skriva en lista, hittat en lista eller har länk där det står vad kaniner inte kan äta utav inneväxter jag vet att det finns olika lister här där det står om saker dom inte kan äta men jag har inte hittat en lista där det står om inne växter hade varit bra att veta

tacksam för svar =D :)

## Comment 1
Author: love popcorn

_**putt**_

## Comment 2
Author: natha-mjau

det är väl inte speciellt bra för dem att äta inneväxter, om du menar blommor och sånt?

## Comment 3
Author: Fridaaaa

Tror inte man ska ge dem några inneväxter alls.  
Jag hade inte vågat chansa :)

## Comment 4
Author: natha-mjau

Av egna erfarenheter av en snabb och tyst kanin så vet jag att Maja brukar smyga sig upp på köksbordet ibland (hur nu hon tar sig till) och jag har hittat henne ätandes på blommor, men det har gått bra som tur är.

som #3 sa, chansa inte. En del är dödligt giftiga. håll dig till grönsaker. frukt och örter :)

## Comment 5
Author: love popcorn

ja men jag menade om det finns några lister på giftiga inne växter jag menade inte att jag ska ge det till han

## Comment 6
Author: natha-mjau

du kan räkna med att alla är giftiga

## Comment 7
Author: Chieko

Tror pelargon är ok, det kan vi människor äta i alla fall. Men i övrigt så är det mycket utländska blommor vi har inne dvs inget som finns i naturen här så antagligen inte bra för dem att äta. Som #6 sa så räkna med att allt är giftigt och se till att kaninerna inte kommer åt dem :)

## Comment 8
Author: love popcorn

ok tack :D
