# OT - Utomlands
Author: KajsaM

Har ni varit utomlands någon gång? Isf hur många och vars? :)

## Comment 1
Author: ciss

Har varit utomlands massor av gånger, pappa jobbade på SAS (Sverige) förrut och jobbar på Viking Airlines nu (Grekland), så det har blivit mycket resor.  
  
Bland annat Turkiet några gånger, Thailand 2 ggr, Grekland 3-4 ggr, Cypern och så vidare. Minns inte alla resor. :-)  
  
Ska till Grekland en gång i sommar också, vi kan fara 3 gånger om vi vill men jag vill bara åka en gång. :-)

## Comment 2
Author: myriis

Vi åker typ aldrig på semester, om det inte är med husbilen. För svårt att hitta vakt till alla djur.. ;p  
Vår moster kan ta hand om hundarna ibland, beror lite på. Men då bara några dagar. Kaninerna lånar jag aldrig ut :P Mina sötnosar ^^

Men har varit i Finland, Norge, Danmark och Sverige ^^

## Comment 3
Author: KajsaM

Varit i Turkiet, Sida. Annars var vi bara i Sverige Och Norge då ^^ Haha, men vi ska ev. vara i sommar :) Vill vara en sån familj som var ofta utomlands.. ;)

## Comment 4
Author: twinnie

Spanien & Grekland är populära resmål i vår familj ;D

## Comment 5
Author: Noa-Nisse

jag har varit i : danmark, tyskland, österrike, italien, spaninen, grekland, mallorca, prag, bulgarien, egypten.. de är de som jag kom på nu.. jag älskar att åka på semester!!

nu samma dag som vi slutar skolan den 12 juni så ska jag och sju andra kompisar från klassen åka ner till bulgarien i en vecka!! =) fatta vad jag längtar!! =)

## Comment 6
Author: Tina-A

jag älskar att resa utomlands! Jag har vait på mallorca och i bulgarien bara men då har jag varit kanske 9 gånger på mallis och så 1 gång i bulgarien!

## Comment 7
Author: amand

Jag älskaar att resa utomlands! Har varit utomlands många gånger. De jag kommer ihåg är Turkiet (flera ggr), Frankrike, Spanien (flera ggr) Norge (flera ggr), Danmark, Cypern.  
Har säkert varit på fler ställen, men dessa är de jag kommer ihåh just nu. ;P

## Comment 8
Author: SaraB

Vi har varit i Italien, Danmark, Norge, Sverige (nähä? ;P) och i sommar ska vi till Spanien! ;)

## Comment 9
Author: Yuriko

Reste oftare utomland förr, innan vi skaffade så många djur :P Men vi reser fortfarande till Japan en gång/år, och ibland till något annat land också. Ibland reser vi hela familjen, ibland bara några av oss och ibland åker jag själv.. Har varit i typ 14 länder, om jag har räknat rätt. Kan vara några till.. Och om man räknar med länder jag har mellanlandat i så är det kanske fyra eller fem till.. Jag älskar att resa   ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Har varit i Grekland två ggr, men det var då 1 gång på Rhodos och en gång på Kreta! Sen har jag varit i danmark, Norge och Frankrike. Tycker om att resa men det blir inte så ofta^^

## Comment 11
Author: Ciindra

Cis, glöm inte USA med mej ;D

## Comment 12
Author: ciss

Justja, och USA (Florida) med Sandra! :)

## Comment 13
Author: Ciindra

Värt ett besök ;D
