# Födda kullar-spännande
Author: lomsen

Jag har nu en kull på 5 typ minirexar på snart 5 veckor och en ny kull på 5 dagar gamla där det blev **NIO** ungar, blandning dvv/hermelin, alla japantecknade på något vis. Hon är helt makalös den honan, i förra o första kullen fick hon 10 styckn med en dvv hane men 4 tog vi bort för de var för ynkliga och så de andra skulle klara sig bättre.

I denna kull mår alla ännu bra iaf de är sååååå fina. Jag har aldrig tagit just den blandn. förut så det ska bli spännande, bäda föräldrarna är ursnälla fina djur![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

bilder kommer

## Comment 1
Author: Teddyvide

Oj vad kul!

Kommer ihåg den här spänningen man har när de inte öppnat ögonen och fått så mycket päls än, gud vad nyfiken man är. Min ena hona fick sin första kull för ett tag sedan nu, sex ungar blev det. Alla dem klarade hon galant, en perfekt mamma är hon allt.

Lycka till med de små! =)

## Comment 2
Author: CorneliaAndersson

Tass ;)

## Comment 3
Author: BusBella

Vad kul!

## Comment 4
Author: dermot

Ojojoj! Det var då inte lite bebbar! ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Lycka till med sötnosarna! Väntar på bilder.

## Comment 5
Author: lomsen

Tack!![Tyst](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

De är 8 dagar idag, de yngsta och alla nio som föddes lever och är välgödda och så otroligt fina färger och japantecknade, bilder kommer efter helgen då jag ska resa bort imorrn!

Varning för söta ungar då![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Tass ;D

## Comment 7
Author: Norberg90

#5 Oj det var inte några bebbar det. Hoppas du har tillräckligt med burar, inte lätt att sälja kaniner i slutet av december :P

## Comment 8
Author: Raspberrys

Tass :)

## Comment 9
Author: lomsen

Bilder, 2 veckor

kommer fler senare

1\. minsta vita, med färgade öron tror jag

## Comment 10
Author: lomsen

2\. japantecknad

## Comment 11
Author: lomsen

3.madagaskar

## Comment 12
Author: lomsen

4.tjockisen, färg?

## Comment 13
Author: Körsbär

Tass! Va roligt med så många ungar i en kull! ^^

## Comment 14
Author: lomsen

5.smalisen, färg?

## Comment 15
Author: lomsen

6.japantecknad

## Comment 16
Author: lomsen

7 och 8.japantecknade, färg?

## Comment 17
Author: lomsen

9.japantecknad vitsvart, stannar

## Comment 18
Author: Zvintos

Färger på föräldrarna?

## Comment 19
Author: lomsen

allihop<3

är de ej för bedårande?

vid intresse: skicka pm![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 20
Author: lomsen

gulsvart japantecknade båda två, med andra färger bakåt

dvv mamma och hermelin pappa

## Comment 21
Author: lomsen

Är han söt eller? minstingen

## Comment 22
Author: lomsen

inte helt fula dessa heller..

## Comment 23
Author: Stjärnfallets

#21 är det samma kanin som på första bilden??? hane??

## Comment 24
Author: lomsen

#23 Ja det är samma en liten kille ja, framåt och sockersöt, miniliten!

## Comment 25
Author: lomsen

www.youtube.com/watch?v=M2\_C\_1f23d0
