# Dvärgvädur vs Hermelin
Author: smulan423

Hej!

Jag har bestämt mig för att köpa kanin och har lite frågor då detta kommer bli den första:)

Jag vill ha en korthårig dvärgkanin. De vanligaste raserna som finns till salu verkar vara dvärgvädur och hermelin. Vad har ni för erfarenhet av raserna(temperament m.m.)?

Jag vill ha min kanin till kel/sällskap och att den verkligen vill vara nära och mysa. Den/dem(vet inte än om jag ska köpa två eller en) kommer att få gå lösa i köket när de är ensamma hemma och sedan få vara lösa i hela lägenheten när jag är hemma.

Brukar det gå bra att ha dem lösa utan att de förstör och biter på stolsben m.m.? (Lite extra slitage får man självklart räkna med när man har husdjur.)

Sedan hade jag uppskattat att få lite tips om uppfödare i Göteborgsområdet :)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Dvärgvädur skulle jag nog rekommendera till dig, dom är oftast lugnare i temperament än vad en hermelin är :)

## Comment 2
Author: LovePoppy

Dvärgvädur, jättemysiga. Mina köpte jag från uppfödare i Floda och Lerum!

## Comment 3
Author: Borgbackens

Hermeliner har en tendens till att vara lite livligare & spralligare, men självklart är det ju individuellt. :)  
  
Alla dvv jag haft & träffat har varit otorligt sociala, gosiga & mysiga. Min absoluta favoritras, i alla pälstyper. :)

## Comment 4
Author: dermot

Jag skulle tro att Dvärgvädur skulle passa dig :)

## Comment 5
Author: Fridaaaa

Jag tycker att dem är lika goa vilket som.  
Men dvärgvädur är i regel något lugnare.

Ang om den är jättemysig & kelig har med hur mycket man hanterar den och hur den är som individ :) Vissa kaniner vill helt enkelt inte kela mycket (och det spelar ingen roll vilken ras det är).

Ska du ha den lös på golvet måste du sätta skydd på sladdar eller sätta något för så att den inte kommer åt dem.

## Comment 6
Author: Wilmuut

Säger som dom andra, en Dvv skulle nog passa! :)

Har själv 2 Dvv, dom var lite spratliga från början men det har vi tränat bort, och i övrigt är dom jättemysiga. Brukar vara duktiga hoppare oxå! :)

## Comment 7
Author: Fridaaaa

Ett tips: kontakta olika uppfödare och fråga om du får komma och titta på deras kaniner, och prata med uppfödare. Då märker du ganska fort vilken ras som passar dig bäst :D

## Comment 8
Author: T0vve

Jag har både hermelin och dvärgvädur, men om du vill mysa med kaninen så skulle jag rekommendera dvärgväduren & Liljedals uppfödning. Min dvärgvädur är därefrån och hon är hur lugn och snäll som helst! :)  
  
Hermeliner är oftast lite mer rastlösa än dvärgvädurarna, i alla fall mina kaniner är så :)

## Comment 9
Author: bambiiii

holländsk kanin!!![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: Fridaaaa

#9 Holländsk kanin räknas inte till dvärgkanin ;) Den räknas till "små raser" och TS vill ha en dvärgkanin :)

## Comment 11
Author: Lille-skuttt

jag har en blandning mellan dessa och han är jätte mysig och go :)

## Comment 12
Author: natha-mjau

dvärg kanin är keligare än hermeliner, de är mer dominanta

## Comment 13
Author: Fridaaaa

#12 Finns ingen ras som heter dvärgkanin ;)  
Och nej hermeliner är inte mer dominanta.

Man kan inte säga "dvärgvädur är keligare än hermeliner" osv för det är helt individuellt! Jag har haft en hermelin, han var lika go & kelig som mina dvärgvädurar jaghar haft :)

## Comment 14
Author: Zvintos

_Min personliga erfarenhet_, baserat på de dvärgvädurar och hermeliner jag ägt (både normalpäsade och fuchsar) är att dvärgvädurarna helt klart varit mer kelglada än hermelinerna.  
Med det inte sagt att hermelinerna skulle vara "sämre", bara att _jag_ föredrar de där riktiga supergosiga hängörade sakerna. ![Kyss](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Vill man ha en hermelin så går det att få tag på keliga även där. Man får som med _alla_ raser vara noga med att individerna i släkten också har den typen av temperament man är ute efter.

## Comment 15
Author: BusBella

Jag skulle rekommendera en hittekanin, dem blir oftast dem mest följsamma och snällaste när dem får kärlek. Vi har tagit hand om två, och den av dem som fortfarande lever är den keligaste kanin vi mött. Men hon kan få panik om man går in och lämnar henne ensam i hagen, i hennes bur känner hon sig tryggare även ensam, för hon är så rädd att bli lämnad igen. Men så är det ju det att man inte vet något om dem och dem kanske redan är sjuka.

## Comment 16
Author: Gimbergsson

Jag har fyra hermeliner och alla fyra är suåpergoa och mysiga! Bakom det ligger en hel del jobb med att gosa och umgås. De är även spralliga och gillar att busa och leka.

Dvärgvädur har jag ingen erfarenhet kring men jag har läst att de är lugnare, inte att de är keligare. Kelighet sitter inte i rasen utan i individen. Vissa kaniner vill inte gosa, men det behöver inte vara en hermelin för det.

Mitt tips är att låta bli att fokusera på rasen och i stället på individen. Hittar du en hermelin som du faller för så tänk inte "nej, den är hermelin och kommer därför vara livligare"  För det är oftast inte så, hermeliner är supermysiga och goa och jag är helt säker på att dvärgvädurar också är det!

Men tipset är att inte fokusera på rasen utan på individen, det du söker kanske finns i en helt annan ras. Kika runt och träffa lite olika kaniner innan du bestämmer dig, så du vet att du hittat rätt! :)

## Comment 17
Author: Veero

Jag skulle rekomendera dvärgvädur. Har själv haft båda rasern. Men självklart är det inviduellt. Hade en hermelin som var den mest gosigaste och socialaste kaninen jag mött på. Och har även haft två dvärgvädurar som inte alls var kel vänliga av sig. Men i marioteten så har jag träffat på fler dvärgvädurar som är lunare och mysigare av sig än hermelinerna, som brukar vara lite spralliga av sig.

## Comment 18
Author: bambiiii

haha! oki missförstog lite !![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 19
Author: natha-mjau

#13 menar dvärgvädur! haha.  
Alla hermeliner jag haft upplever jag som domnanta, har hört flera sagt samma sak.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Har själv haft både hermeliner och dvärgvädurar. Hermelinerna kan vara lite ättriga medans dvärgväduren är mycket snällare :)

## Comment 21
Author: natha-mjau

#20 ah, det menade jag också.:)

## Comment 22
Author: Linnet

Hermeliner är väl ofta mer revirvaktande och skygga i buren, men kan vara lugna och trevliga när man håller i dom, dvärgvädurar är oftast tama och tillgivna och orädda redan från början, medan man kan behöva hålla på mycket mer med hermelinerna för att få dom lika tama.

## Comment 23
Author: smulan423

Jag stirrar mig inte blind på rasen, utan jag ska självklart välja individer som jag och uppfödaren tycker passar mig :)

Så tack för alla svar om era erfaranheter!

Skulle fortfarande vilja bli tipsad om några fler uppfödare om ni kan några av dvärgvädur och/eller hermelin i Göteborgsområdet :)

## Comment 24
Author: Kickan89

har haft både och. och personligen tycker jag mycket mer om hermelinen, de är mer go i dem :P men efter de du beskriver så är de helt klart en dvärgvädur du ska. Du kan ju söka på dvärgvädurs uppfödare i Göteborg eller gå in på deras klubb/förening. Där finns de listade uppfödare. Lycka till :)

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Har bara haft dvärgvädur mellan de två raserna du skrivit upp , och jag skulle starkt rekommendera dvärgvädur . Jag har 4 stycken , varav 1 är dvärgvädur , 2 är dvärgvädur rexar och en är lejonhuvad dvärgvädur .

De som jag har haft är underbara och jag har hört från många , och känner det själv så länge jag har haft dom , att dvärgvädur är bland en av de raser som är bäst för "barn" / tonåringar , ja , du förstår nog . ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 26
Author: CorneliaAndersson

(Har inte läst de andras ''svar'')

Asså jag föder upp hermeliner å ja,de är lite livligare än dvärgvädurarmen behandlar man om rätt så är de underbara!! Hermeliner är oftast ALDRIG agressiva.. Alltid en kanin som man för det mesta kan lita på..Väldigt trevlig i hantering å älskar att springa.Därför skulle den rasen vara bra eftersom den ska varai kök:)

## Comment 27
Author: Lina R

Jag rekommenderar att du pratar med flera olika uppfödare och förklarar vad du är ute efter. Köp helst en vuxen kanin, en unge kan bli helt förändrad när den blir tonåring och det är inte säkert att den blir gosig hur mycket du än anstränger dig.

Köp en "färdig" gosboll istället.

Jag har haft flera hermelin(hanar) som har varit otroligt härliga och gosiga, men de blir det oftast inte föränn efter tonåren.
