# konstig kanin?
Author: annaelfie

hej. tänkte bara skriva att jag har sett en ganska stor kanin, harliknande, men definitivt ingne vildkanin, skutta runt på gatorna i Lund på bostadsområdet Kobjer.

kaninen var totalt orädd för vägar oah hade ingen respekt för bilar, men kan kunde inte komma nära nog för att bestämma vad för ras det var. den var brun iallafall. skuttade runt på gatorna, jag följde efter den i ca 30 minuter och den hoppad inte in i en enda buske utan hoppade bara mitt i vägen. är inte det ett lite konstigt beteende?

någon som vet någon som tappat bort sin kanin i område?

## Comment 1
Author: Pelzi

Fånga in kaniner så den inte skadar sig för det första.

Det är en fara för trafiken också om den springer på vägar och sådant.

och anonsera ut med lappar i området.

## Comment 2
Author: BusBella

Kan det kanske vara en belgisk hare eller någon sådan korsning? Och är den viltgrå eller brun? Såhär ser en viltgrå ut:

## Comment 3
Author: dermot

Tråden är från i mars ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: BusBella

#3 Oj, jag som alltid är så korkad och glömmer att kolla på datumen. Har också försökt köpa en fem år gammal bur... Så virrig jag är.

## Comment 5
Author: dermot

#4 Haha, så kan det gå! Har hänt mig också.
