# Tecken?
Author: Dipsie'n'Poo

Jag undrar vad min fina lilla tjej har för tecken. Köpte henne i en djuraffär och de sa inget om hennes tecken...

Så jag undrar vad hon har för tecken? ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Teddyvide

Har hon bruna eller blå ögon? Hon kan vara brokad men också wienerbrokad.;)

## Comment 2
Author: Dipsie'n'Poo

Sen min andra fina tjej.

Inte de bästa bilderna direkt ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: Teddyvide

#2 Kanske zobelsiames brokad?;) Eller viltzobel brokad.

## Comment 4
Author: Dipsie'n'Poo

#1. Hon har bruna :D Tack för snabbt svar ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Dipsie'n'Poo

#2. Tack igen :P Vad fint namn på teckningen hon har :)

Fick henne av en kvinna som skulle flytta ellr nåt. Hon gav mig bara den lilla buren (60x30x30) och en påse hö sen stängde hon dörren...

## Comment 6
Author: Fridaaaa

#5 Va?! Djurplågeri av förra ägaren med så liten bur :S

## Comment 7
Author: sweetys

jag skulle vilja säga madagaskar brokad om den första, troligen madagaskar brokad wienertecknad då den hade så pass vita öron (vanliga brokade brukar ha helt färgade öron, eller på sin höjd få öronspetsarna vita).

Den andra såg inte brokad ut tyckte jag, snarae i fällning bara. Så den säger jag brun zobelsiames om.

## Comment 8
Author: Dipsie'n'Poo

#6. Ellr hur! Hade läst på lite innan, jag hade försökt få mina päron att jag skulle få köpa kanin. Men så såg jag affischen i en port och hämtade henne. Hon satt på hö också och hade antagligen inte fått pellets heller eftersom hela buren var full med majs, gurka och morot. Sen var det fullt med bajs.

Och vilken kanin vill äta nerkissat och nerbajsat hö?

## Comment 9
Author: Dipsie'n'Poo

#7 okej, tack ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: Fridaaaa

#8 Tur att du hämtade henne:)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Vilken tur att du hämtade henne! Så tragiskt att folk har sina kaniner så, inte konstigt att folk tycker kaniner är trista djur. De blir ju deprimerade av att bo så litet i sin egen kiss och bajs.

## Comment 12
Author: Dipsie'n'Poo

#10 och 11. Tack! Hon var inte kelig ett dugg. Nu har hon börjat mjuka upp sig och hon litar verkligen på mig. Det är jag glad för. Innan vi skaffade kompostnät hade hon sele och fick springa med ett långt rep/snöre knytit i ett träd. Alltid när man skulle sätta på selen bet hon.

Det gör hon inte längre. Man kan inte bära henne som en ''djuraffärskanin'' direkt än. Men jag håller på ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Hon kommer bli en riktigt fin kanin! Ska försöka ha kvar henne tills slutet. Nu är hon bara drygt 7-8 månader, så jag kommer antaligen ha flyttat hemifrån och så när hon går bort... Håller även på att få henne till en utekanin. Det skulle passa henne tror jag ![Cool](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 13
Author: Lillhems Kaniner

Skulle oxå säga madagaskar brokad om första men inte wienertecknad, finns många som får mkt vitt på öron utan att vara wienertecknad. Den andra ser ut att vara zobelsiames.

## Comment 14
Author: Dipsie'n'Poo

#13 tack :)

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#13 I totally agree.

## Comment 16
Author: Inaarah

Håller med #13.
