# förkyld!
Author: bambi11

idag är jag vädigt sjuuk!ont i halsen,näsblod,yr,mår illa,ont i magen och i huvudet och förskyld! ska försöka inte komma nära bambi eftersom jag har hört att man kan smitta kaninen om man är förkskyld! jag har en fråga! kan kaniner smitta människor med något sjukdom?

## Comment 1
Author: Zvintos

Människor kan inte smitta kaniner med sina förkylningar, så det är ingen fara. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Har man däremot ex hamster eller råtta, så bör man inte gosa med dessa under förkylning. Men kaninerna kan man som sagt inte smitta.

Gällande det omvända, så kan kaniner ex smitta oss med ringorm och vi kan smitta kaniner med detsamma.

## Comment 2
Author: bambi11

ringorm?vad är det?

## Comment 3
Author: Zvintos

#2: Ringorm är en typ av svampsjukdom. Smittar även från människa till människa. Står mer om Ringorm [här](http://www.vardguiden.se/Sjukdomar-och-rad/Omraden/Sjukdomar-och-besvar/Ringorm/).

## Comment 4
Author: Fridaaaa

Du kan inte smitta din kanin med förkylning

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Nosematos är ytterligare en kaninsjukdom (samlingsnamn) som kan påverka människor, särskilt farligt för människor med nedsatt immunförsvar.

## Comment 6
Author: WilmaP

Som sagt, människor kan inte smitta kaniner med förkyldningar.![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: bambi11

ok tack alla,5# vad är det för sjukdom hur der man det på kaninen?
