# (K) Utebur nära Simrishamn
Author: Magda

Jag skulle behöva en utebur på ben, gärna en med två fack och gärna nära Simrishamn eller med möjlighet att säljaren ordnar frakt mot betalning, eftersom jag just nu inte har bil (& när bilen väl funkar så går den inte att köra släp med iallafall![Obestämd](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd"))

buren ska vara i ok bruks skick, behöver inte vara vacker och det gör inget om man måste fixa och laga lite, bara träet e ok..

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Sök på google,blocket,allaanonnser o.s.v :)

/Mathilda

## Comment 2
Author: Magda

#1 har gjort det ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") kan inte komma på fler annons sidor att söka på..

## Comment 3
Author: Magda

fler fack än två går bra det med ![Flört](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

har funderat på att bygga, men är inte så händig..

är det någon i närheten som kan tänka sig att bygga åt mig för en liten slant så hade det varit jättebra med ![Oskyldig](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

eller om någon längre bort vill bli av med sin bur och kan köra den hit mot bensinpeng....

## Comment 4
Author: Magda

ingen bur eller burbyggare tillgänglig? ![Oskyldig](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 5
Author: Magda

\*puttar upp\* undrar vad det skulle kosta att be en snickare bygga..

## Comment 6
Author: Teddyvide

Tror att det är ganska dyrt... Själv så bygger jag mina burar, dock har jag en farfar som är en otroligt duktig snickare och en pappa som typ också är snickare utan att han jobbar med det. Det finns ju lite artiklar här på kanin ifokus om hur man bygger burar som du kanske kan kolla på.:) Eller så var artiklarna på teddykanin ifokus, minns inte.
