# Trekantsburen :)
Author: LMTninis

Idag blev vi så gott som klara med våran trekantsbur! Den ska bara målas lite till.  Jag har fotat lite bilder under byggets gång men tyvärr försvann några bilder :/ Sen har jag tänkt lägga upp en burbyggetråd jätte länge men jag har glömt bort det. Men nu lägger jag i alla fall in några bilder här.

Buren har jag och en kompis byggt av gamla staketstolpar ;P

På första bilden kan ni se ramen när den är väldigt "naturell" ;P

## Comment 1
Author: LMTninis

nu kommer några bilder på buren idag, efter att vi borstat bort gammal färg med stålborste, målat buren satt på galler och fixat vind, sol & regnskydds väggarna :)

## Comment 2
Author: LMTninis

....

## Comment 3
Author: LMTninis

haha, som ni ser så är buren lite skev,  jag och min kompis har nog ingen framtid somsnickare :/

sista bilden :)  
buren är nu bebodd av tre lyckliga kaninunga och en mamam :)

## Comment 4
Author: Eriikaa

Vad fin den var! :D Den ser även stor ut! :)

## Comment 5
Author: LMTninis

#4 Tackar :D Ja den blev rätt stor för jag ville att kaninungarna oxå skulle kunna vara ute och springa i stor utrymme, dom kan ju inte vara i storhagarna för nätet har för stora hål ;/

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Va e de mått på buren? fin va den!

## Comment 7
Author: LMTninis

#6 Jag vet faktiskt inte exakt ;P

Men längden är runt 2 m, bredden ungefär 1 m och höjden är ungefär 65 cm :) Ska ut och mäta mer nooga sen, detta var som sagt bara en gissning ;)

## Comment 8
Author: LMTninis

Har varit ute och tagit exakta mått på buren nu, mina gissningar var ganska nära faktiskt! :D

Längd: 200 cm exakt!  
Bredd: 125 cm.  
höjd: 70 cm.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Bra bur med andra ord ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: LMTninis

#9 Ja, den uppskattas i alla fall av den lilla kaninfamiljen som sitter där inne nu :)

## Comment 11
Author: Wilmuut

Jättefin bur, sån vill jag ha här hemma! =)
