# (S) Tungt Beslut.
Author: dermot

Har nu fått ta beslutet att sälja nästan alla mina kaniner. Jag kräver inte mycket av köparen bara att h\*n är över 18, har haft kaniner innan och att h\*n hör av sig om hur det går. Skulle också vara jättesnällt ifall ni vill fortsätta avla.

De kaniner jag säljer är följande.

**Abigail** \- Dvärgvädur, viltgrå, född 2010. Har haft en kull och det blev jättefina ungar! Ska ställas ut den 21 augusti och sedan stambokföras. En riktigt fin och kelig kanin!

**Vilda** \- Dvärgvädur, viltgrå, född 2010. Fick en unge (tyvärr dödfödd) men har världens sötaste utseende! Ska också ställas den 21 augusti och sedan stambokföras. Är halvtam, men behöver mer tid så blir hon hur kelig som helst!

**Carlisle** \- Rex/Dvärgvädurs korsning, brokad (trf), född 2011. Jätteläcker färg har denna kille! Är tyvärr inte särskillt tam och så, men med tid hade han säkert kunna bli hur go som helst!

**Arnaldur** - Rex/dvärgvädurs korsning, castor, född 2011. Skulle ingå i mitt projekt om att få fram fler rexpälsade dvv så han har stamtavla men behöver ställas och godkännas/dispenssökas först. Är jättesnäll men är något nervös av sig.

**Elsa** \- Rex, viltgul, född 2009. Jättefin och mysig i famnen! Har blivit utställd på 93,5p i klass B. Har haft 2 stora kullar med fina och friska ungar.

**Lilla Hjärtat** \- Rexpälsad dvv, otter blå, född 2011. Har stamtavla men dispens krävs, är renrasig dvv men har ostammade i släkten. Är blyg, men jättefin!

**Breaking Dawn** - Dvärgvädur, viltblå, född 2011. Har stamtavla (väntar bara på att mamma Abigail ska vli stambokförd) och är supermysig! Hennes syskon har fått beröm av köparna. Och jag kan inget annat än att hysa beröm över henne heller!

Säljer de gärna till samma köpare ifall det skulle vara intressant. Dock säljer jag inga burar då jag har några kaniner kvar som ska få det extra lyxigt! J**ag är först och främst ute efter köpare som vill fortsätta aveln på rexpälsad dvärgvädur till utställning, men självklart går det att anmäla intresse ändå!**

Detta är otroligt svårt för mig så jag hoppas att alla förstår detta. Jag vill ha kontakt med köpare så jag vet hur allt går.

Många kramar Annika

\*Bilder kommer i inlägg\*

## Comment 1
Author: dermot

Abigail...

## Comment 2
Author: dermot

Vilda...

## Comment 3
Author: dermot

Carlisle...

## Comment 4
Author: dermot

Elsa...

## Comment 5
Author: dermot

Lilla Hjärtat...

## Comment 6
Author: dermot

Breaking Dawn...

## Comment 7
Author: dermot

Hittar tyvärr ingen bild på Arnaldur men kan ut och fixa en senare. :)

För mer information om varje kanin var god mejla eller kommentera här.

stengardenskaniner@gmail.com

## Comment 8
Author: dermot

Putt.

Nu har jag funderat och är fast vid mitt beslut, nämligen att **Abigail, Vilda, Breaking Dawn** och **Lilla Hjärtat** stannar här tills vidare. Ska rikta in min avel nu, så det kommer bli dvärgvädur (rexpäls och normalpäls) och hermelin (normalpälsad) i först och främst viltfärger (viltgul, viltblå, viltgrå mm) :)

Så det är alltså 3 stycken som letar hem. :)

## Comment 9
Author: dermot

Putt :)

Elsa, Arnaldur & Carlisle behöver hem så fort som möjligt :)

## Comment 10
Author: Alone

jobbigt att sälja :( vet hur det är..

## Comment 11
Author: dermot

Ja det är grymt jobbigt :( Tänkte först sälja alla, men det kan jag bara inte göra! Så nu är det 3 som behöver åka pga platsbrist + inte används i aveln (riktar mig åt ett annat håll) Du kan möjligtvis inte ta en? :) Behöver inga pengar för det, utan vill bara deras bästa.

## Comment 12
Author: Alone

nej du kan ju inte sälja alla klart D: vore ju synd.

nja i så fall elsa men måste i så fall få min hane såld och bygga lite på buren. men jag ska se vad jag kan göra. men hon är väl ställd? skulle hon klara av att ställas igen i så fall? vill ju inte att hon inte ska trivas med det lix :)

## Comment 13
Author: dermot

Hon är ställd i B på 93,5. Vad jag kan se så är hon hel och fin :) Så det ska väl kunna gå. Vad är det för hane du säljer? :) Tack!

## Comment 14
Author: Alone

det är en super fin blanding mellan dvv och hermelin :) Intresserad? ;)

jag tror att han skulle kunna passa till lättare hoppning då han är väldigt högställd och full av energi, han påminner lite om en dvärghare. :)

## Comment 15
Author: dermot

Hade han varit renrasig dvv hade jag varit intresserad, men sysslar tyvärr inte med hoppning ;( Men har en vän som kanske är intresserad, kan du lägga upp en bild? :)

## Comment 16
Author: Alone

jag har inga bilder just nu men min syster kommer hem i morgon så då kan hon ta kort med sin system kamera. men vad hade din vän tänkt ha han till? :) hon är dock lite speciell att hålla på med han har hermelin sätter i sig, han gillar inte att bli lyft men brukar lugna sig snabbt och är för övrigt mysig men behöver tid men när man vunnit hans förtroende så är han en riktig vän.  :)

## Comment 17
Author: dermot

Okej :) Hon hade nog tänkt ha honom till hoppning isf. Hon har letat ett tag nu, vet dock inte om hon hittat, ska fråga ^^ Men säg gärna till så fort du vet om du kan ta Elsa! :)

## Comment 18
Author: Alone

okej hör av dig om vad hon säger :)

ja det ska jag göra klart ^^  är helt såld på henne <3

## Comment 19
Author: dermot

Pratat med henne nu, hon hade redan hittat en liten gris ^^ haha

Jag med, bannar mig att jag inte kan ha henne längre :( Men bara för att fresta dig ännu mer så ska jag ut och fota de snart ;)

## Comment 20
Author: Ljusta

Äsch, jag som var intresserad av Lilla Hjärtat :( Funderar på att ta in otter på mina Dvv rexar, och behöver lite nytt blod då alla är från samma linje. Plus att otter är sååå fint!

Säg till om du ändrar dig. I sådana fall kan jag ge dig en unge efter henne och en bedömd blå rexhane, reg 92 p istället :)

## Comment 21
Author: Shabby-Chic

Är mycket intresserad av den blå otter dvv-rexen, hör av dig om du ändrar dig angånde försäljning.

## Comment 22
Author: Alone

#19 du skulle bara våga xD

men ska bli kul att se fler bilder på henne ;)

## Comment 23
Author: Alone

är också interesserad av lilla hjärtat  ;)

säg till om du ändrar dig ;)

## Comment 24
Author: dermot

#20 & #21 Haha oj vad svårt! Men jag tror jag behåller henne själv ^^ Bara så alla vet så är hennes farmor vit blåögd, så hon är inte helt fri från wiener, men jag kan inte se något vitt strå på henne :)

#22 Kommer ladda upp snart :D

Jag säger till om jag ändrar mig ang Lilla Hjärtat :)

## Comment 25
Author: Alone

#24  åhh roligt :D

## Comment 26
Author: dermot

Förresten #20 Jag kommer själv ta ungar efter henne så om du är intresserad av en bebis så säg till :) Dock letar jag hane, helst någon som vill byta parningen mot en unge ^^ Svårt att hitta!

## Comment 27
Author: dermot

Elsa...

## Comment 28
Author: dermot

... (svansen ser konstig ut xd)

## Comment 29
Author: dermot

... Hon var lite snabbare än kameran...

## Comment 30
Author: Alone

men åhh så himla fin!

är hon snäll att gå i sele med?    hon ser så mysig ut.

## Comment 31
Author: dermot

Jodå! Hon är hur snäll som helst, bara att man får vara snabb och följa efter ;) Är också väldigt lugn i famnen, sitter som en säck potatis nästan xd

## Comment 32
Author: Alone

skulle du känna att det kändes bra att jag köpte henne?

man vill ju känna att det känns bra lix.

## Comment 33
Author: dermot

Ja absolut, du låter jättebra :)

Kan till och med nog ordna transport upp till dig (du bodde väl i småland?) så vi ska till Dalarna i början av augusti tror jag och tar den vägen upp :)

## Comment 34
Author: Alone

härligt!

låter bra! men som sagt måste först hitta hem åt min hane...

## Comment 35
Author: dermot

Absolut! Om du vill så kan jag hjälpa till, skicka en bild och info så kan jag lägga ut honom på min hemsida :)

Skicka gärna hit: stengardenskaniner@gmail.com

## Comment 36
Author: Alone

ja det kan jag garantera haha :D

## Comment 37
Author: dermot

hehe ändrade inlägget lite tidigt xd haha men det är bra :D

## Comment 38
Author: Alone

okej mitt förra inlägg vet jag inte varför jag skrev så xD så skit i det xD

ja nu är de ju så att min lillebror och jag har han tsm men ska snacka med han :)

Arnaldur undrar jag lite om. vill gärna se bilder ^^

## Comment 39
Author: dermot

HAhah kejj xd

Ja gör så :) Tänkte mest hjälpa till med "annonseringen" om du nu skulle sälja honom ^^

Fick några bilder på honom idag, har haft många fler men de har försvunnit??

## Comment 40
Author: dermot

Här är en grymt dålig bild T.T men ska se om jag hittar fler :)

Han går tillsammans med en Fransk Vädur nu ^^

## Comment 41
Author: dermot

Hittar inga bilder :/ men kan ut och fota honom imorgon :) Är du intresserad av honom också? ^^

## Comment 42
Author: Alone

ja kan tänkas att jag är intresserad av han också han är ju super söt med sina långa öron :D  tror du att det skulle bli fina ungar om man parar han och Elsa? ;)

## Comment 43
Author: dermot

Vad roligt! :D Han är ju inte renrasig, men visst hade det blivit fina bebisar! :)

Han har stamtavla då han egentligen skulle ingå i mitt avelsprojekt, men jag vill hellre leta en annan hane som passar bättre :) Han är korsning mellan rex oxh rexpälsad dvv. Han **kan** ställas ut men det beror på ifall han lägger öronen eller ej och sedan dispenssökas :)

## Comment 44
Author: Alone

ja jag får se hur jag gör men båda är jätte fina!

vad hade du tänkt för pris för dom?

## Comment 45
Author: dermot

Jag vet inte riktigt, :) Har du något förslag? ^^

## Comment 46
Author: Alone

ja jag är ingen rik person så inge skyhöga summor xD men jag skulle kunna ge 100 kr st :) blir det bra eller? vad tycker du?

## Comment 47
Author: dermot

Nej inte jag heller xd men 100kr st är jag verkligen nöjd med :) Så kan jag köpa något fint när jag ändå är på semester ;) ahah x) nej men det blir bra ^^

Kan också berätta att hon varit med i tidningen ;), ja ingen tidning som alla läser, utan snarare en sådan här "tjejtidning" :) ^^

## Comment 48
Author: Alone

ja blir super :)

jaha va roligt! varför det? ^^

## Comment 49
Author: dermot

Skickade in en bild (de ville ha in en massa bilder) och hon var en av 3 bilder som kom med i tidningen ^^ tyckte jag var lite coolt (a) så nu kan tjejer över hela världen se den lille finisen :p

## Comment 50
Author: Alone

men va roligt!

du är intresserad av en liten kaninunge? ;)

## Comment 51
Author: dermot

Vad för ras? ;)

## Comment 52
Author: Alone

blandning mellan hermelin och teddylöwen :D

en zobel siames brun, en svart och en viltgul blev det :D

## Comment 53
Author: dermot

Nawe :D har du bilder? Tror inte att jag kan ta någon, men kull och se :D

## Comment 54
Author: Alone

nej min syrra och jag ska ta och fota alla kaninerna i morgon :D

dom är lite mer än en vecka nu. super söta alla har precis öppnat ögonen.

synd D: annars hade vi kunnat bytta en mot elsa ;)

## Comment 55
Author: dermot

Hahah awe :D

Hade gärna gjort det men kan inte :( Men min Tixie har fått en bebis och den ska jag behålla (för observation pga trolig vitscheck) så kommer itne ha plats D:

Här är en bild på lilfisen :D

## Comment 56
Author: Alone

åhh så himla söt!

nej det är svårt att få plats med alla haha! hur många har du?

## Comment 57
Author: dermot

Jag har:

8st "vuxna" kaniner (över 6 mån)

3st "ungdjur" (ca 5 mån)

5st "ungar" (ca 7-11v)

också lillfisen :D

Så totalt 17 niner :p

## Comment 58
Author: Alone

många :D

jag har 8 st just nu.

men sen har jag ju en massa andra djur också.. ^^

## Comment 59
Author: dermot

Jo, det blir ju lätt det ^^

Sedan har jag 1 egen hund, 1 "familjehund", 2 katter, 4 kattungar + en kattunge som vi passar tills ägaren är tillbaka, 2 hästar (varav en vi lånar som sällskap), 3 fiskar (ahha), 2 undulater, 2 vaktlar + en massa höns (min bror har höns"uppfödning". 'Pågarnas Höns & Vaktlar' heter han och hans kompis) ^^  Så det är MYCKET jobb... Men jag älskar det :D

## Comment 60
Author: Alone

ja jag har 5 ankor, 8 kaniner, 6 gerbiler, 2 tamråttor, 1 vattenagam (ödla)

1 leopardgecko (ödla), 2 akvarier,2 hästar. det var nog alla mina djur

sen har familjen 2 hundar 5 katter en jävla massa höns.

## Comment 61
Author: dermot

Hahah då ligger vi bra lika ;D

## Comment 62
Author: Alone

haha ja btw har du msn? ;)

## Comment 63
Author: dermot

Japp ^^ du kan adda: Jonna.he@telia.com :)

## Comment 64
Author: Alone

Okej jag har addat dig nu :)

## Comment 65
Author: dermot

Oki :) Är inte inne så ofta, då datorn gärna laggar;)

## Comment 66
Author: Alone

okej jag vet hur det är xD
