# Söker hane att avla med.
Author: [Borttaget]

Hej! det är jag IGEN!!! :D

nu visade det sig att hanen som jag hade tänkt para miin hona med var 4år!!! så det går ju inte eftersom han aldrig har parat sig nån gång. Jag söker nån hanekanin som någon kunde tänka sig att avla med. Ifall man kan göra så?

Jag har inga krav på kaninen bara att den inte är brokad.

honan är ungefär 12veckor just nu så det blir väl nån gång i vinter tror jag.

viltgul brokad eller viltgul mantel

## Comment 1
Author: [Borttaget]

det är inte mantel!! :D och jag finns i vänersborg!! :D

## Comment 2
Author: [Borttaget]

missupfatta inte fel, Jag vill inte köpa utan bara "låna" :D

## Comment 3
Author: Nicklasangora

Ska du verkligen ta en kull på vintern?? xD Bättre att vänta tills våren i så fall! :)

## Comment 4
Author: queridos

Säger som #3 - såg att du ska sälja som kel-kaniner. Ska du verkligen ta en kull på vintern då? Lättare att sälja i början av sommaren :)

## Comment 5
Author: Zvintos

Varför välja bort en hane för att han är 4 år? ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Att han aldrig parat förut spelar ingen roll, då hanar inte måste paras innan en viss ålder som honor ska.

## Comment 6
Author: denice95

Säger som #5 Jag parade min hona med en hane som var 5 år, och han hade inte blivit parad någon gång tidigare :)

## Comment 7
Author: Tregly

Vad är det för hane du söker? :)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

mh det kanske är smartare xD

Ska nog prata med min "mor" först hur tidigt det får bli...

jag söker en lurvig lejonhuvad dvärgvädur som inte är brokad! :D

## Comment 9
Author: Tregly

Hmm okej. Jag har ju en lurvig (väldigt lurvig) kaninkille på 1,5 år. 2 till vintern. Jag har deras mamma och pappa men ingen härstamning längre bak. Han ä korsning mellan lejonhuvad och holländare (men ändå räknas han som dvärg). Mamma är ljust japantecknad så han har ju lite olika färger i pälsen, men mest beige och lite ljusgrå. Svårt att se när han är så lurvig. Men du kanske är ute efter renrasig med härstamning?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

tror du att du kan skicka några bilder till min mail? (theodor98@hotmail.com) Njaa, inte riktigt men jag vill inte få fram en för stor ras på kaninerna.. Jag verkligen ääälskar lurviga kaniner!!

## Comment 11
Author: Tregly

#10 Jadå det kan jag göra! :) enda negativa är att pälsen tovar sej hur mke man än borstar. Så är lite jobbigt. x) Men ska skicka bild!

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Det jobbigaste för mig är att det fastnar bajs+spån i pälsen :/

## Comment 13
Author: Tregly

#12 Jovisst, det är jobbigt! Därför jag använder halm ;)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

ja men i bajlådan använder jag inte halm ;D hehe

## Comment 15
Author: Tregly

Haha okej :P Men mina kaniner har ingen sådan. Dom fattar inte idén lixom... x) så för mej blir det att rensa ofta överallt istället. Lite opraktist ^^

## Comment 16
Author: [Borttaget]

hähä ^^
