# Hur gillar kaniner blött gräs?
Author: erkost

Nu har det regnat så gräset är väldigt blött. Jag ser att de sitter ute i gräset i buren, men där är det nät i botten så gräset pressas ner. Funderade på att ta ut dem i hagen, sen hoppade jag över det eftersom det var så vått.

 Men bryr sig kaniner om det? Och om de inte gillar det, hur ska jag motionera dem ute då? Jag kan bara ha kaniner ute!

## Comment 1
Author: Bamse 08

Du kan sätta ut de i hagen min kanin älskar blöt gräs![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 2
Author: Tallullah

Har alltid hørt man inte ska ge kaniner bløtt gräs...men jag gør det...hur klarar dom säg annars i naturen? Dom väntar inte til gräset torkar førstås. Min kanin äter bløt gräs..han är aldrig sjuk. Men jag tror det är viktigt att man ger små portjoner...gräset får inte ligge i høgar så det børjar jäsa.

## Comment 3
Author: Fridaaaa

Min ena utekanin har hage till sin bur, och han är ute i den även när det är blött ibland, ingen fara:) Det är när det är riktigt kallt man ska vara försiktig, för den kan bli nerkyld.

## Comment 4
Author: Lina R

Faran med blött gräs är om man plockar det och sätter i en höhäck. Det möglar/jäser fortare än torrt gräs.

## Comment 5
Author: Eriikaa

Min kanin blir lös i magen av blött gräs. :/
