# Vilken färg för japantecknat?
Author: [Borttaget]

Eftersom jag tycker att japantecknat är ursnyggt så vill jag gärna avla fram några i mina kommande kullar.

Min hona jag tänkt para är svart och bär på blå, ev. zobel blå, svart och kanske någon annan färg.

Om det går att få fram japantecknade i kullen vilken färg bör hanen ha?

Går det ens att få fram det om honan inte bär/är japantecknad?

## Comment 1
Author: Peak303

Jag parade min Bourgogne skeck och Viltgrå mantlade och fick fram en gul/svar japanmantlad pojk. Så jag tror att du kan få fram en på något sätt. Men du kan ju prova med att ha en japanhane? ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 okej. Jo hade tänkt på det. :)

## Comment 3
Author: Linnet

Om du över huvud taget ska kunna få japanteckant från en svart hona så måste hon bära på ett dolt gul eller japananlag, för att få japan så måste det vara antingen två japananlag eller ett japananlag och ett gulanlag. Det går inte att få japan utan japananlag, men ett japananlag kan vara dolt, så på en ex svart eller viltgrå kanin syns det inte.

#1 Anledningen till att du fick japan var att din viltgråmantlade bar på ett dolt japananlag

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 Okej.

Fast om vi nu säger att jag parar henne med en japantecknad hane och så sparar jag en unge ur kullen och när ungen är redo så parar jag henne med en annan japan finns det då chans till japantecknat?

## Comment 5
Author: Linnet

#4 Ja då kan det bli japantecknat.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 Okej ;)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Är isabella en gulfärg?

Har fått stamtavlan nu.

Hon har svart, blå, isabella och manteltecknat så långt stammen räcker.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Tror Isabella räknas som gul färg.

Madagaskar, kanel, viltgul, beige (?) och isabella, om jag inte är helt ute och cyklar?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#7 Isabella är väl gult och blått, så då bör hon kanske bära på gult ja :)

## Comment 10
Author: Zvintos

#7: Isabella är en gul färg, ja.  
Beroende på vart i stammen isabellan/-orna finns så kan man säga ifall hon säkert bär på det.

#8: De färger du räknat upp är gula, ja.  
Det finns fler också. ^^  
Ex zobelsiameser är gula (gula zoblar), samt olika varianter av de du räknat upp (ex viltkanel, madagaskar otter osv).

## Comment 11
Author: rabzzit

#10 Kan man få fram japantecknat med en madagaskar otter?

## Comment 12
Author: Zvintos

#11: Ja, det kan man, om den paras med en japan eller en kanin som har japan-anlag.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Okej tack alla! :D

## Comment 14
Author: rabzzit

#12 Aha, okej

## Comment 15
Author: millan1997

Min hermelin hona jag hade var japantecknad men hon var orange i färgen,men visste inte att hon var japantecknad förens hon var på utställning för ras kaniner och då så kollade jag vad domarna hade skrivit på meriterna och då stog det att hon var japantecknad,kan inte så mycket om färgerna...Men nu har hon flyttat till sitt nya hem med en av våra andra honor till en bondgård :) där har dom det skönt :) saknar hon men vet att hon har det super bra! Hon bor i en egen stor hästbox med den andra honan.Glad att dom kom till samma hem för dom går så bra ihop och glad att kaninerna trivs :)
