# Färghjälp..
Author: Skogsdalens

Vilken färg har denna kanin? ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Linnet

Ser ut som nån japantecknad blå/vit kanske.

## Comment 2
Author: Zvintos

Jag tycker mig se bruntoner bland annat på nosen och även på bland annat örat.  
Så i sådana fall skulle jag säga siames japan.

Vet du vad föräldrarna har för färg?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Instämmer med #2.  
Äkta vit japan är betydligt ovanligare än siamesjapan, och denna ser ut att vara siamestecknad.

## Comment 4
Author: Linnet

Jo, håller med, det är väl det som är vanligast, har också såna ibland, äkta svart/vit, blå/vit japan är väl med chinchillaanlaget tror jag. Brukar det inte kallas zobeljapan?? SÅ skriver jag på mina i alla fall.

## Comment 5
Author: Zvintos

#4: Äkta vit japan är en "chinchilla", ja.  
Vad jag fått lära mig så heter det egentligen siames japan.  
Zobel japan blir lite missvisande då det ju faktiskt är en zobel_siames_ japan och inte en vanlig zobel.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Precis som #5 skriver så är den korrekta bedömningen siamesjapan. En siames är ju en gul zobel, och en japan är alltid "gul"

## Comment 7
Author: Skogsdalens

Tack för alla svar, jag har haft jättesvårt at se vilken färg hon är..

Så hon är Siamesjapan  ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Linnet

#5 Ja det stämmer ju så klart, får ändra på mina då.

## Comment 9
Author: Lina R

En japan är japan, en gul är gul. Två olika anlag. Genetiskt är det korrekt att säga zobeljapan (ambj). En siames är ambb. Fenotypiskt (utseendemässigt) är det vettigare med siamesjapan, då det är så den ser ut. Ej godkänd färg så spelar ingen roll egentligen :-). Ex: ska man säga zobel beige eller zobelsiames egern?

## Comment 10
Author: Skogsdalens

Tack igen för alla svar ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
