# Städa buren?
Author: Keligast

Hur ofta städar du din bur?

## Comment 1
Author: Keligast

1gång i veckan här nere i skåne x) hihi

## Comment 2
Author: Hopi

Har plast-toaletter åt mina, dom gör jag rent i 2 ggr/dag. Så annars blir det inte så mycket i själva buren, eftersom dom är så duktiga att gå på låda! ;) Så hela buren blir bara när det behövs. (Har ute-kaniner)

## Comment 3
Author: Elina.

Jag städar när jag tycker det ser ut att behövas.

## Comment 4
Author: Keligast

på tal om att städa burar måste jag städa till Albin nu, tja dåå ;)

## Comment 5
Author: Sandra-

Hela buren städar jag när det behövs. Toalådan städar jag några ggr i veckan :)

## Comment 6
Author: myriis

Ca en gång i veckan, men om det är lite skitigare blir det oftare, och lite minder skitigt gör jag inte rent lika ofta.

## Comment 7
Author: Frida-L

Storstädning brukar vara ca 1 gång i veckan eller när det behövs.. toaletten tömmer jag när det behövs, ca varannan/vartredje dag!

## Comment 8
Author: SaraB

Typ 2 ggr i veckan eller när det behövs ^^ Toaletten varje dag!

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Mina har inte toalåda men de bajsar på ett ställe:) Smidigt!;) Så det städar jag när det typ behövs, och hela buren blir lite mer sällan.

## Comment 10
Author: Channa

hos mina utekaniner städar ja gminst 1 gång i veckan.  
  
min innekanin som är i mitt rum går på låda, så den tömmer jag rätt ofta, typ en gång om dagen eller varannan.  
  
den andra innekaninens,  som bor i min systers rum, bur görs rent några gånger i veckan... (han går  inte på låda, så då måste man tömma hela buren.)

## Comment 11
Author: twinnie

2 ggr/dag

## Comment 12
Author: Tingeling

Varje dag, morgon och kväll.

## Comment 13
Author: myriis

Om man städar för ofta kan kaninen bli sjuk, har jag hört. En del kaniner äter ju sitt bajs, och om det itne finns bajs i buren "ofta" så ska det tydligen kunna få vitaminbrist.. Vet dock inte om det stämmer :P

## Comment 14
Author: Tingeling

Jo men det är väl "nattbajset" dom äter, det som är kletigt!

## Comment 15
Author: ciss

11# Städar du HELA buren 2 ggr per dag?

## Comment 16
Author: Jojsan

toalådan 1 gång per dag, hela buren när det behövs.. ^^

## Comment 17
Author: Tina-A

Toalådan 1 gång på dag och sen hela buren när det behövs - vilket blir kanske varannan vecka eller lite mer sällan
